F1.sk F1.sk

Rozhovor: Jean Todt o aktuálnych témach
zdroj: TASR/AP

Rozhovor: Jean Todt o aktuálnych témach

Prezident Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) Jean Todt navštívil Veľkú cenu Abú Zabí a zvolal aj brífing s novinármi. V rámci neho reagoval na niekoľko aktuálnych tém.

na sezónu 2017...

"Podľa mňa to bol zaujímavý rok, aj keď sa bohužiaľ majstrovstvá rozhodli trochu priskoro. Zažívame mnoho zmien, máme nových majiteľov športu a máme aj nové pravidlá a rýchlejšie autá."

na motorové tresty...

"Tiež nie som nadšený z toho, keď počujem, že niektorý tím dostal 150 trestných pozícií. Formula 1 je však veľmi náročná a sedieť musí každý detail. To, že počet motorov je čoraz menší, nie je nič nové. Pravidlá každý poznal."

na motory od roku 2021...

"Veľa sa o tom nahovorilo i popísalo. Sme uprostred rozhodovacieho procesu. Ak sa ma niekto opýta, tak poviem, že hluk motorov už nepotrebujem - nebudem však tvrdiť, že ho nebudeme mať. Fanúšikovia sa sťažujú. Ak nájdeme spôsob, ako im ponúknuť viac hrmotu, tak je to z môjho pohľadu v poriadku. Súčasné pohonné jednotky sú príliš drahé a príliš komplikované. Rozumným krokom pre rok 2021 by bola evolúcia súčasných agregátov. Nechcem, aby výrobcovia motorov museli začínať od začiatku, ale chcem, aby sme mali také motory, ktoré by napomohli vstupu ďalších výrobcov."

na svätožiaru...

"Neexistuje cesta späť. Svätožiara príde a ostane jednoducho preto, lebo ponúka neuveriteľne veľké využitie týkajúce sa zvýšenia bezpečnosti. Som fascinovaný tým, čo všetko sa o nej popísalo. Svätožiara je pritom len súčasťou prirodzenej kontinuity Formuly 1. Nemusí to však byť posledné slovo. Ak nájdeme lepšie riešenie, tak ho zavedieme."

na spoločnosť Liberty Media...

"Som veľmi spokojný s riešením, ku ktorému sme sa dopracovali. Predať Formulu 1 Liberty Media bola skvelá myšlienka. Chase Carey je skvelý výkonný riaditeľ Formuly 1. Už tu registrujem veľmi dobre štruktúrovanú organizáciu so skutočnými profíkmi ako Ross Brawn alebo Sean Bratches. Šport je v dobrých rukách."

na hrozbu Ferrari týkajúcu sa odchodu...

"To je ich voľba, ale my určite nechceme, aby šport prišiel o niektorého výrobcu. Ferrari je ikona medzi značkami, Ferrari je jedinečné. Ale aj pre Ferrari by bolo veľmi bolestivé, ak by už neboli súčasťou Formuly 1. V mojej zodpovednosti to však nie je."

na nové logo Formuly 1...

"Je na majiteľoch komerčných práv, aby zaviedli niečo nové vtedy, keď to považujú za správne. Zmeny by sme mali vnímať pozitívne. Títo ľudia sú veľmi talentovaní a svoje kvality ukázali už aj v iných športových odvetviach. Ich rozhodnutiam verím."

na nový formát súťažného víkendu...

"Vyvstáva otázka, či ešte piatok potrebujeme ako tréningový deň. Promotéri by si ho radi ponechali, pretože takto vedia na preteky prilákať viac divákov."

na jedenásty tím...

"Do týchto okamihov sme nedostali žiadnu zodpovedajúcu žiadosť. V ideálnom prípade by sme tu radi privítali ešte dve nové stajne."

na opätovnú kandidatúru na post prezidenta FIA...

"Osobne to nepotrebujem. Motoršport mi však dal veľmi veľa a cítim, že týmto spôsobom môžem niečo vrátiť. Keď som bol zvolený, tak bola FIA rozdelenejšia ako dnes. Jednou z mojich ambícií bolo postarať sa o to, aby sme mali jednotnú FIA a podľa mňa som to zvládol. Mal som úžasnú podporu, pretože keď som oznámil svoju kandidatúru, dostal som 160 súhlasných listov. Môže to znamenať dve veci: buď sú so mnou spokojní alebo ma nemajú šancu poraziť. V motoršporte som si prešiel mnohými kategóriami a naučil som sa toho veľa: najdôležitejšie je azda to, aby človek počúval každého, kto je v našom športe zapojený."

Najnovšie z kategórie: FIA

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk