F1.sk F1.sk

Hasegawa v úprimnom rozhovore: Naďalej snívame o tom, že budeme majstri sveta
zdroj: McLaren/Twitter

Hasegawa v úprimnom rozhovore: Naďalej snívame o tom, že budeme majstri sveta

Šéf formulového projektu Hondy Jusuke Hasegawa prežil veľmi ťažké obdobie. Japonský výrobca motorov situáciu absolútne nezvládal a práve Hasegawa musel víkend čo víkend čeliť nepríjemným otázkam novinárov a priamej kritike členov McLarenu. Spolupráca s týmto tímom sa však končí a Honda bude od budúceho roku dodávateľom Toro Rosso.

Speedweek priniesol s Jusukem Hasegawom aktuálny rozhovor...

Čo si odnášate z troch rokov pôsobenia v F1 a zo spolupráce s McLarenom?

"Po dvoch rokoch spolupráce sme náš prístup výrazne zmenili a upravili sme aj naše pracovné zvyklosti. Urobili sme fakt veľké zmeny. Od McLarenu sme sa toho veľa naučili. Najťažší rok bol nepochybne ten prvý, keď sa dostavilo množstvo sklamaní. Ale ani tretí rok nebol jednoduchý a dokonca by som povedal, že bol rovnako ťažký. Zo situácie sme sa však dostali o niečo skôr ako v rokoch predtým."

Mali ste v priebehu tých troch rokov niekedy pochybnosti?

"Nie. Motoršport znamená pre Hondu všetko, je to súčasť našej DNA. Vieme, že pretekársky šport je niekedy ťažký. Snom Hondu bola vždy jedna vec: pretekať sa. Toto nás priviedlo do Formuly 1. Ide tu o výzvu týkajúcu sa výkonu i technológie, pričom práve tá nás posúva vpred. Nemalo by význam vzdať sa na polceste, to by nebola naša mentalita. Sme tu preto, aby sme sa vyvinuli a aby sme povyrástli. Na tejto ceste sa môžeme dopracovať aj k extrémom - buď k extrémnemu šťastiu, prípadne k extrémnemu sklamaniu. Treba zbierať skúsenosti a vďaka ním sa posilniť."

Ak by ste na to mali čas: Čo by ste pri štarte pred troma rokmi spravili inak?

"Dopriali si iné množstvo času na prípravu. Naša príprava bola príliš krátka. Ak by som mal na to šancu, tak by som to zmenil."

Bude s Toro Rosso v roku 2018 rovnaký problém?

"To nečakám. Toro Rosso tu nie je tak dlho ako McLaren a sú flexibilnejší. Výmena názorov je s nimi jednoduchšia."

Máte v príprave na rok 2018 určité omeškanie?

"Nie, to si nemyslím, aj keď to z hľadiska načasovania možno pôsobí neskoro. Po stránke motora existuje množstvo vecí, v ktorých sme v priebehu troch rokov s McLarenom nazbierali skúsenosti. Nuž a náš štíhlejší a menší motor by sa mal do auta Toro Rosso viac hodiť."

Aké budú spomienky na McLaren?

"McLaren je top tím a Honda nebola pripravená na top tím. Taká je skutočnosť. Od Jensona Buttona a Fernanda Alonsa sa toho Honda naučila veľmi veľa. Obaja mali iný jazdecký štýl, čo bolo pre nás zaujímavé."

Ako vnímate rok 2018?

"Technika nie je jednoduchá a bude to ešte náročnejšie. S Toro Rosso však momentálne veľmi dobre spolupracujeme."

A ako vyzerá budúcnosť Hondy?

"Je veľmi dôležité, aby sme ostali v F1. Naďalej musíme snívať o tom, že budeme majstri sveta. To je motiváciou Hondy a práve to nás núti pokračovať."

Najnovšie z kategórie: Honda

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk