F1.sk F1.sk

Porsche pokračuje vo vývoji motora pre LMP1, je to predzvesť príchodu do F1?
zdroj: Twitter

Porsche pokračuje vo vývoji motora pre LMP1, je to predzvesť príchodu do F1?

Porsche oznámilo svoj odchod z vytrvalostného šampionátu WEC, ale napriek tomu aj naďalej pracuje na vývoji motora pre triedu LMP1. Keďže ide o niečo podobné, ako by sme od roku 2021 mali mať v F1, okamžite sa začalo špekulovať o tejto otázke.

Porsche bude od sezóny 2019/20 pôsobiť vo Formule E, ale veľmi intenzívne sa tu hovorí aj o záujme o F1. Nemecký výrobca sa zúčastnil aj motorových rokovaní, ktoré priniesli prvé formálne návrhy týkajúce sa sezóny 2021.

Keď spoločnosť oznámila ukončenie pôsobenia vo WEC, mala za sebou už štyri mesiace vývoja motora pre LMP1. Dalo by sa očakávať, že tento projekt sa následne ukončí, ale nestalo sa tak: vo Weissachu na ňom aj naďalej pracuje tridsať ľudí.

"Bolo nám jasné, že ak budeme pokračovať v LMP1, musíme vyrobiť nový motor. Videli sme, že náš štvorvalec už dosahuje svoje limity," povedal riaditeľ Porsche pre program LMP1 Fritz Enzinger, ktorého slová cituje Motorsport.com.

"So šesťvalcovým motorom sme začali v apríli a pochopiteľne, že ho chceme dokončiť. Najskôr ho zhotovíme ako jednovalcový motor, pretože nedisponujeme zákazkou na vývoj a postavenie kompletného motora."

Na otázku týkajúcu sa toho, či by sme to všetko mohli vnímať ako súčasť budúceho plánu týkajúceho sa príchodu do F1, odpovedal Enzinger nasledovne: "Nemáme takýto mandát. V tejto chvíli o tom teda viac nemožno povedať."

Výkonný riaditeľ Porsche Oliver Blume k tomu dodal, že motorový projekt je orientovaný hlavne na výskum spojený s budúcimi cestnými autami tejto spoločnosti.

Motor pre LMP1 dosiahol viac ako 40-percentnú termálnu efektívnosť, ale Porsche sa chce dostať na 50 percent - s motorom pre Formulu 1 sa to konkurenčnému Mercedesu v tomto roku už podarilo.

"K Formule 1 sa nebudem vyjadrovať," zareagoval Blume. "Momentálne sa koncentrujeme na Formulu E. V Porsche sme vždy konali rozumne a koncentrovali sa na jednu vec, aby sme našu firmu zbytočne nepreťažili."

Blume následne zdôraznil, že zatiaľ ide skutočne len o testy s jedným valcom zamerané na budúce cestné športové autá. "Či to bude môcť byť využité v motoršporte, je iná vec, ale momentálne sa o tom nediskutuje. Takéto systémy sa v pretekárskom športe už používajú a my tvrdo pracujeme na tom, aby sme z nich dostali vyššiu efektívnosť. V tomto smere sme vždy dokázali uspieť," dodal Oliver Blume.

Najnovšie z kategórie: Porsche

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk