F1.sk F1.sk

Force India: Prečo chceme F1 okradnúť o motorovú výzvu?
zdroj: Force India

Force India: Prečo chceme F1 okradnúť o motorovú výzvu?

Medzinárodná automobilová federácia (FIA) nedávno predstavila nové návrhy motorových pravidiel, ktoré by mali platiť od roku 2021. Vyzerá to tak, že motory by už nemali byť natoľko rozhodujúcim elementom ako v súčasnosti a niektoré ich súčasti by mohli byť štandardizované.

Cieľov je viacero: výkon motorov by mal byť vyrovnanejší, pohonné jednotky by mali byť lacnejšie a menej komplexné, mali by mať lepší zvuk a súčasne by mali prilákať nových výrobcov. Avšak nie je to také jednoduché.

"Nemôžeme znížiť duševnú úroveň motorov tak výrazne, aby boli všetky na jednej úrovni," upozorňuje operačný riaditeľ Force Indie Otmar Szafnauer, ktorého slová cituje stránka Motorsport-Total.com. "Prečo chceme Formulu 1 okradnúť o motorovú výzvu? Ja tomu nerozumiem."

Doposiaľ vyslovili kritiku nových motorových zámerov len výrobcovia Ferrari, Mercedes a Renault, no teraz sa už do istej miery pridal aj zákazník. Force India však veľmi dobre vychádza s Mercedesom a z motorovej výhody tejto značky v súčasnosti ťaží. 

Szafnauer ďalej vysvetľuje: "Ide tu o jazdca, ide tu o aerodynamiku a malo by ísť aj o motor. Ten tím, ktorý bude mať najlepší balík, zvíťazí. Keď motoru vezmeme váhu, tak budú ostatné prímesy dôležitejšie. Ja to nepovažujem za správne."

Nie všetko však vo Force Indii považujú za zlé, pretože s inými tézami v tíme do veľkej miery súhlasia. "A za absolútne najvážnejšiu považujeme snahu o nižšiu cenu," dodal Otmar Szafnauer.

Najnovšie z kategórie: Force India

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk