F1.sk F1.sk

Hamilton nechápe zníženie počtu motorov na tri na sezónu
zdroj: TASR/AP

Hamilton nechápe zníženie počtu motorov na tri na sezónu

Formula 1 postupne čoraz viac a viac sprísňuje pravidlá týkajúce sa nasadzovania jednotlivých súčastí pohonnej jednotky. V tomto roku mohol každý pretekár beztrestne využiť po štyri spaľovacie motory, turbá, jednotky MGU-K i MGU-H, batérie a jednotky kontrolnej elektroniky.

Kompetentní ešte pred časom usúdili, že keď bude týchto súčiastok menej, tímy ušetria. Po novom to aj preto budú len tri spaľovacie motory, tri turbá a tri jednotky MGU-H, no a k tomu iba dve MGU-K, dve batérie a dve jednotky kontrolnej elektroniky. Keď sa pozrieme na to, že jazdci McLarenu majú v tomto roku problém dostať sa pod 10 kusov, hrozí nám trest za trestom. Resp. im.

Taký Mercedes to zvláda bez väčších problémov, ale aj Lewis Hamilton je nespokojný. Tuší, že jazdci nebudú môcť ísť naplno a budú to musieť hrať na spoľahlivosť. "Nepáči sa mi myšlienka prechodu na tri súčiastky," povedal Hamilton, ktorého slová cituje BBC.  Angličan okrem toho pridal výraz "that sucks" a pokračoval: "V F1 nám chýba práve šprint..."

Štvornásobný majster sveta pripomenul, že motory budú musieť fungovať v šetrnejšom móde a autá budú navyše opäť o niečo ťažšie - budú totiž vyzbrojené svätožiarou. "Už budú ako autobus. Budú také ťažké ako NASCAR. Predĺžia sa aj brzdné zóny, pričom brzdy sú už teraz na absolútnom limite. Viem, že to znie negatívne, ale ako pretekári chceme svižné autá, s ktorými môžeme ísť naplno a útočiť v každom jednom kole."

Hamilton sa na Interlagose predral z posledného miesta na štvrté a dotiahol sa na dostrel čela, ale príliš by to nezveličoval. Tvrdil, že Vettel a spol. si to všetko strážili a situáciu mali pod kontrolou. Museli si dávať pozor aj na svoje motory, takže to príliš nepreháňali. 

"Zvyčajne to takto robíme my a nemyslím si, že pre ľudí je mimoriadne vzrušujúce sledovať to. Keď sa pozriete na najvzrušujúcejšie preteky, ktoré máme zväčša v daždi, tak vtedy tieto obmedzenia nemáme. Nuž a nie som si istý tým, či nám ďalšie škrtanie počtu motorov v tomto smere pomôže," dodal Lewis Hamilton.

Podobne situáciu vníma aj šéf Red Bullu Racing Christian Horner, podľa ktorého by bolo ideálne mať päť pohonných jednotiek na sezónu. Prechodu na tri kusy sa snažil zabrániť, ale neúspešne. Niektorým stajniam to takto podľa všetkého vyhovuje - musíme sa domnievať, že hlavne tým, ktoré majú motory značky Mercedes so solídnym výkonom a navyše i dobrou spoľahlivosťou. Oproti súperom takto získajú malú konkurenčnú výhodu.

Najnovšie z kategórie: FIA

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk