F1.sk F1.sk

Windsor: Ferrari je väčšie ako F1
zdroj: Ferrari

Windsor: Ferrari je väčšie ako F1

Ferrari v priebehu minulého týždňa pohrozilo odchodom z Formuly 1 a podľa dlhoročného insidera z prostredia Formuly 1 a uznávaného novinára Petra Windsora by sme to nemali brať na ľahkú váhu. Ferrari je totiž "väčšie ako Formula 1".

Scuderia pôsobí v športe od samého začiatku a jej červené autá k tomu automaticky patria. Ide o najúspešnejšiu značku s najväčším množstvom priaznivcov, pričom aj naše prieskumy ukázali, že Ferrari fandí viac ako polovica fanúšikov. Na najvyšších poschodiach sú si toho dobre vedomí a prezident Sergio Marchionne má v rukách aj preto pomerne silné páky.

No na druhej strane stoja takisto ostrieľaní borci zo spoločnosti Liberty Media, ktorí chcú presadiť viacero noviniek. Je pochopiteľné, že v tejto fáze si pripravujú pozíciu pre ďalšie rokovania. Ale čo ak by to nevyšlo a nedohodli by sa? Kto by na to viac doplatil? Ferrari alebo Formula 1?

"Nikdy by sme nemali podceňovať prácu, ktorú odviedol Bernie (Ecclestone, pozn. red.) a Ferrari udržal celé tie roky spokojné," povedal Windsor pre Sky Sports F1. "Toto je v F1 kľúčom ku všetkému - Ferrari treba udržať spokojné a súčasťou programu. Realita je taká, že Ferrari chce toľko peňazí práve kvôli tomu, čo Formule 1 prináša."

"Táto motorová situácia (práve po oznámení nových návrhov pre rok 2021 prišla hrozba Ferrari, pozn. red.) je pre Ferrari zámienkou, vďaka ktorej môžu povedať: 'Ak nebude všetko napravené, ľahko môžeme odísť. Sme väčší ako Formula 1'. A oni aj sú," zdôraznil Windsor.

Podľa anglického rodáka je Ferrari natoľko silné, že si môže dokonca založiť vlastný šampionát. Nuž a F1 by na tom bez tejto značky nebola dobre: "Obávam sa, že bez Ferrari by bola Formula 1 len obyčajným motoristickým šampionátom. Na tom by nebolo nič zlé, ale už by to nebola Formula 1. Musíme to teda brať veľmi, veľmi vážne."

Diskusie na Sky Sports sa zúčastnil aj bývalý mechanik McLarenu Marc Priestley, ktorý by to však až takto nevidel. Situáciu vraj treba vnímať v širšom kontexte.

"Chápem historickú dôležitosť Ferrari, ale neprestajne im dávame výhodu tým, že im hádžeme viac peňazí ako ostatným tímom," skonštatoval. "Z môjho pohľadu je to niečo také, ako keby sme futbalovému mužstvu dali dvanásteho hráča."

"Pritom ak peniaze miniete správne, tak investovaný rozpočet sa priamo premení na úspech a výkon. My im teda dávame neférovú výhodu. Moderní fanúšikovia Formuly 1 chcú podľa mňa vidieť niečo spravodlivejšie a chcú, aby šancu na boj o čelo malo omnoho viac tímov."

"Všetkým nám je zrejmá dôležitosť Ferrari, ale myslím si, že Formula 1 by prežila aj bez Ferrari," zamýšľal sa ďalej Marc Priestley. "Áno, môžu ísť a založiť si nový šampionát, ale Formula 1 je omnoho viac ako len Ferrari."

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk