F1.sk F1.sk

Newey prezradil aké prísne "dennisovské" pravidlá platili v McLarene
zdroj: Red Bull Racing

Newey prezradil aké prísne "dennisovské" pravidlá platili v McLarene

Adrian Newey vydal novú knihu s názvom "How to Build a Car" (Ako postaviť auto, pozn. red.) a už prvé úryvky, ktoré sa z nej dostali na verejnosť, naznačujú, že to bude zaujímavé dielo. V jednej z kapitol sa venoval aj McLarenu a netradičným podmienkam, ktoré v tejto stajni vládli.

Po tom, ako Newey pomohol Williamsu k piatim konštruktérskym titulom, prestúpil v roku 1997 do McLarenu a jeho MP4/13 získalo v nasledujúcej sezóne 1998 s Mikom Häkkinenom oba majstrovské tituly. Lietajúci Fín svoj svetový primát obhájil aj o rok neskôr s nástupníckym MP4/14.

Newey v tom čase na scéne dominoval a v McLarene zotrval osem rokov, ale ako sám priznal, presun do Technologického centra McLarenu (MTC) mu nevyhovoval. Stalo sa tak v roku 2003.

Za všetko mohol šéf tímu Ron Dennis a jeho neuveriteľné puntičkárstvo. Newey v tejto súvislosti pripomenul, že keď ste chceli Dennisa mierne vyviesť z konceptu, stačilo prísť k jeho stolu a jeden zo štósov papiera, ktoré tam mal, trochu posunúť. To by mu dalo "zabrať" a následne by sa na to určite hodnú chvíľu koncentroval.

"Taký je vo svojom vnútri," vysvetľoval Adrian Newey. "Je veľmi, veľmi poriadny a všetko má zorganizované. Pochopiteľne, že sú to pozitívne vlastnosti, ale len do okamihu, kým neprekročíte čiaru a nebude z toho niečo prehnane kontrolované."

Pre uznávaného dizajnéra bola nová a moderná budova až depresívne či tyransky šedá. "Pripomínajúc niečo na štýl filmu Metropolis z dielne Fritza Langa mala rady a rady stolov, pričom absolútne nič nebolo mimo línie," pokračoval súčasný odborník Red Bullu Racing. "Nebolo to prostredie, v ktorom by som spolu s niekoľkými ďalšími ľuďmi dokázal byť kreatívny."

"Keď sme tam prišli, tak sme na stole nemohli mať dokonca ani poháre s vodou. Nemohli sme tam mať žiadny čaj, kávu a ani nič osobné. Niekto potom povedal, že zakazovať pracovníkom mať na stole vodu je asi nelegálne a protiprávne, takže to musel povoliť. Nepovolil však čaj ani kávu a čo sa týkalo osobných vecí, na stole sme napokon mohli mať jednu rodinnú fotku... avšak cez noc sme ju museli odložiť do zásuvky."

Zamestnanci to mali komplikované aj v tom, že do budovy museli vstupovať presne podľa predpisu a napredovať určenou trasou. "Vstúpili sme do budovy, zišli sme nadol kruhovým schodiskom a ocitli sa v podzemnom koridore so sivou podlahou a bielymi múrmi ako v nejakom orwellovskom filme. Potom sme museli vyjsť opäť nahor po ďalšom kruhovom schodisku smerom do strednej časti budovy a ďalej k nášmu pracovisku," prezrádzal Adrian Newey.

Tento koridor vraj technický expert doslova "nenávidel" a rozhodol sa, že radšej pôjde po trávnatej ploche a všetko to obíde celkom inak. Ale neprešlo mu to a priemyselné kamery ho spozorovali: "Tak som dostal email, ktorým ma upozornili, že ak sa nevrátim k predpísanému presunu na pracovisko, budem čeliť internému vyšetrovaniu. Panebože!" 

Najnovšie z kategórie: Adrian Newey

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk