F1.sk F1.sk

Szafnauer tvrdí, že rekord okruhu nemôže vydržať jedenásť rokov
zdroj: Mercedes-AMG Petronas Motorsport

Szafnauer tvrdí, že rekord okruhu nemôže vydržať jedenásť rokov

V tomto roku konečne začali padať rekordy jednotlivých okruhov Formuly 1, ibaže väčšina z nich vydržala vyše desaťročie. Často informujeme o tom, že sme prekonali časy rokov 2004 či 2006, čo je síce pozitívne, ale nezainteresovaný fanúšik si zaiste kladie otázku, čo sa dialo celé tie roky.

Táto skutočnosť neteší ani operačného riaditeľa Force Indie, podľa ktorého motory dlhodobo neboli dosť silné. "A myslím si, že by mali byť ešte silnejšie ako dnes, pretože autá musia byť rýchlejšie," povedal Otmar Szafnauer, ktorého slová cituje stránka Motorsport-Total.com.

"Rekord okruhu Suzuka držal Michael Schumacher až do tohto roku, pričom pochádzal ešte z roku 2006," pokračoval Američan s rumunskými koreňmi. "Je smutné, že sme na jeho prelomenie potrebovali jedenásť rokov. Veď by sa tak malo stávať každý rok."

Vtedajšiu úroveň 1:28,954s sme tentoraz podbili celkom jednoznačne a Lewis Hamilton vyhral kvalifikáciu s časom 1:27,319s. V pretekoch sme však naďalej pomalší, pretože Kimi Räikkönen dosiahol v roku 2005 s McLarenom čas 1:31,540s a Valtteri Bottas v tomto roku "len" 1:33,140s.

"Aj tak si myslím, že ľudia sú v tomto roku fascinovaní tým, aké rýchle sú autá. Zmeny smeru sú enormné, predbiehacie manévre sú skvelé. Fanúšikov to podľa mňa láka. Divák však nemôže byť uchvátený len tým, ako to vyzerá, ale musí si myslieť aj niečo iné: 'Sám síce jazdím s autom, ale na niečo také by som nikdy nemal'."

Rekordy vraj musia padať rok čo rok: "Nové pohonné ústrojenstvo ponúkne príležitosť na ešte vyšší výkon ako dnes. Budeme môcť byť rýchlejší, ale súčasne bude nutné zapracovať aj na bezpečnosti."

"Súčasne sme ako fanúšikovia motoršportu naprogramovaní tak, že potrebný je aj hluk, pretože hluk podľa nás znamená rýchlosť. Potvrdzuje to aj pohľad na Formulu E: nie je hlučná, ale nie je ani rýchla. Autá musia byť opäť hlučné a tým pádom budú pôsobiť výkonnejšie. Jedna vec podmieňuje druhú. Ak by som bol fanúšik, zmýšľal by som práve takto," skonštatoval Szafnauer.

Najnovšie z kategórie: Force India

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk