F1.sk F1.sk

Aj Hamilton mal pred pretekmi problém so sviečkou, Mercedes ju však vymenil
zdroj: TASR/AP

Aj Hamilton mal pred pretekmi problém so sviečkou, Mercedes ju však vymenil

Sebastian Vettel mal pred štartom Veľkej ceny Japonska problém so zapaľovacou sviečkou. Ferrari ho spozorovalo pol hodiny pred štartom; stalo sa tak v okamihu, ako Nemec opustil garáž a zamieril na štartový rošt.

Na prvý pohľad sa zdá, že ide o maličkosť a výmena sviečky je otázkou niekoľkých minút, ale nie je to tak. Ferrari má na rozdiel od Mercedesu vyskladanú zadnú časť auta tak kompaktne, že pre výmenu sviečky by bolo potrebné odmontovať celý "airbox" a chcelo by to veľa času.

Kompetentní z Mercedesu aj priznávajú, že v tomto smere je Ferrari lepšie; zadnú časť má menšiu a auto SF70-H tak získava určitú výhodu. Ale pozor: keby mal Mercedes na štartovom rošte rovnaký problém, sviečku by podľa Auto Motor und Sportu dokázal vymeniť za pätnásť až tridsať minút, takže by to stihol. Nie vždy je teda husto naskladaná zadná časť auta výhodou.

Zaujímavú informáciu priniesla aktuálna správa technického delegáta FIA Jo Bauera. Tá potvrdila, že problém so sviečkou mal paradoxne aj Lewis Hamilton, ale jeho mechanici ju vymenili ešte počas parc fermé. FIA tradične publikuje informácie o tom, na čo všetko sa siahlo v parc fermé a pri Lewisovi Hamiltonovi tam svieti aj sviečka šiesteho valca.

Oba tímy majú rôznych dodávateľov a je neuveriteľne náhodné, že u oboch jazdcov sa stalo niečo podobné. V Mercedese však mali viac šťastia, pretože chybu, prípadne jej hrozbu, dokázali rozpoznať a sviečku vymenili. Vo Ferrari to nestihli a Vettel na to doplatil odstúpením z pretekov.

Kompletná správa technického delegáta:


súčiastky vymenené pred VC Japonska 2017
FIA

súčiastky vymenené pred VC Japonska 2017
FIA

Najnovšie z kategórie: Japonsko

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk