F1.sk F1.sk

Alonso ignoroval modré vlajky, komisári ho potrestali
zdroj: McLaren Media Centre

Alonso ignoroval modré vlajky, komisári ho potrestali

Fernando Alonso na modré vlajky nie je príliš zvyknutý a zdá sa, že sa im zvyčajne ani príliš nechce podriadiť. Nedávno mierne obmedzil Sebastiana Vettela a aj keď z toho vyviazol bez trestu, na rováši mal toho už pomerne dosť a komisári mu to teraz azda aj spočítali.

V závere VC Japonska sa s Felipem Massom bil o desiate miesto a pribrzdil lídra Lewisa Hamiltona, no značnou brzdou bol aj pre Maxa Verstappena. Odignoroval modré vlajky a Holanďanovi v závere vzal aj poslednú šancu na boj o víťazstvo.

"Celkovo to bola dobrá stíhacia jazda s jedinou zastávkou v boxoch," sumarizoval Alonso svoje preteky. "Po výmene motora a následnom treste (35 miest, pozn. red.) sme si zaslúžili body. Celá situácia bola nešťastná. Felipe mal s pneumatikami už značné problémy, ale potom sa začala fáza VSC, počas ktorej sa trochu nadýchol."

"Dve kolá pred koncom nás dostihli lídri a vďaka tomu dostal ďalšiu šancu opäť sa nadýchnuť. Takto sa vlastne vyhol môjmu poslednému útoku," dodal k situácii Alonso, ktorý sa v zápale svojho vlastného boja pozabudol a pribrzdil lídrov, ktorí sa bili o omnoho väčšie body.

Komisári to Alonsovi spočítali a udelili mu napomenutie, ktoré je jeho prvým v aktuálnej sezóne. Okrem toho dostal na superlicenciu aj dva trestné body.

FIA svoj verdikt zdôvodnila tým, že Alonso dostával modré vlajky už v štrnástej a pätnástej zákrute okruhu č. 51, pričom mu súčasne blikalo aj svetielko na displeji. Hamiltona však napriek tomu pred seba pustil až v jedenástej zákrute ďalšieho kola a s prepustením Verstappena otáľal ešte ďalšiu chvíľu.

Porušil tým pravidlo, podľa ktorého musí takéhoto jazdca pustiť pri najskoršej možnej príležitosti. Sám sa obhajoval tým, že jeho počin nemal vplyv na výsledky pretekov.

"Hamilton viedol a Red Bull bol na druhom mieste," vysvetľoval majster sveta z rokov 2005 a 2006. "Možno som čakal nejaké dve či tri zákruty, ale skončili v rovnakom poradí, takže som na výsledok pretekov nemal veľký vplyv."

Najnovšie z kategórie: Fernando Alonso

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk