F1.sk F1.sk

Mr. Zátka opäť v akcii: Wolff to poprel, Lauda priznal
zdroj: TASR/AP

Mr. Zátka opäť v akcii: Wolff to poprel, Lauda priznal

Keď sa Max Verstappen po zastávke v boxoch doťahoval na Lewisa Hamiltona, vytiahol Mercedes osvedčenú zbraň: pred dvojicou jazdil Valtteri Bottas, ktorý ešte nebol v boxoch a mohol poslúžiť ako ideálna zátka. Tak sa aj stalo, pretože keď Hamiltona pustil pred seba, Verstappena ešte pár kôl zdržal.

Aj keď ide o príklad povolenej tímovej taktiky, ktorá je absolútne logická a v súlade s pravidlami, fanúšikovia konkurencie ju akceptujú len veľmi ťažko. Bottas sa stal terčom posmeškov a opäť je pasovaný do pozície dvojkového Mr. Zátku. Aktuálne na Hamiltona rýchlostne nemá, takže je odkázaný len na takúto pomoc.

"Nie, nezatiahol ručnú brzdu," tvrdil po pretekoch športový šéf Mercedesu Toto Wolff. "My sme vlastne brzdili sami seba. Lewis bol za Valtterim relatívne dlho a stratil tak teplotu pneumatík i grip. Práve vďaka tomu sa na neho Max dotiahol."

Ono je to v zásade aj pravda, pretože Hamilton sa do dvojsekundového odstupu za Bottasa dostal už v 25. kole a výmena pozícií sa realizovala o tri kolá neskôr. Potom však Fín predsa len odviedol svoju prácu a holandského mladíka ochotne pribrzdil. Nie však príliš dlho, len tri kolá. Následne aj sám zamieril do boxov.

Verstappen najskôr Hamiltona stiahol z 1,8 na 0,7 sekundy, ale jeho strata následne narástla na 3,1 sekundy. Podľa Wolffa bol tento postup "celkom normálny" a tvrdí, že Bottas po pustení Hamiltona určite nespomalil a Verstappena nebrzdil.

Problém je len v tom, že Wolff sa na vyjadreniach zjavne nedohodol so svojim kolegom Nikim Laudom, ktorý brzdné manévre potvrdil. "Prečo by to nebolo možné robiť, keď je to povolené?" opýtal sa v jednom z televíznych rozhovorov. "Robili by ste to inak?"

"V danom okamihu bolo z jeho pohľadu už veľmi ťažké dostať sa na pódium," pokúšal sa vžiť do Bottasovej pozície jeho predchodca Nico Rosberg. "Preto ho Mercedes tak trochu využil pre to, aby Lewisovi doprial viac priestoru." Úradujúci majster sveta následne dostal na sociálnej sieti Twitter otázku, aký je to pocit, keď vás tím požiada o čosi podobné. Odpovedal stručne "sucks", čo asi prekladať netreba.

Niki Lauda napokon zdôraznil, že Bottas sa voči tímovému príkazu, ktorý sa v televíznom prenose neobjavil, nebránil: "Práve naopak. Je to tímový hráč a na viac aj tak nemal. Na konci sa síce pokúšal dostať na tretie miesto, ale nedalo sa. Všetko sme urobili správne."

Najnovšie z kategórie: Japonsko

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk