F1.sk F1.sk

Japonské kvalifikačné double Mercedesu, Vettel však poskočí do prvého radu
zdroj: TASR/AP

Mercedes je opäť vo svojej špičkovej forme. Takto nejako by sme mohli slovami opísať to, čo nám priniesla sobota v Suzuke. Kvalifikáciu na Veľkú cenu Japonska ovládli jazdci strieborných šípov, pričom Lewis Hamilton konkurentom nedal absolútne žiadnu šancu a niekoľkokrát stanovil nový rekord okruhu. Vybojoval tak vôbec svoju prvú pole position na tomto okruhu!

Druhý skončil so stratou 332 tisícin sekundy Valtteri Bottas, ktorý však dostal novú prevodovku a na štarte pretekov tak príde o päť miest; do prvého radu sa tak k boku Lewisa Hamiltona prepracuje pretekár Ferrari Sebastian Vettel.

Štvrté miesto vybojoval Daniel Ricciardo, ktorému sa podarilo zdolať svojho kolegu z Red Bullu Maxa Verstappena. Šiestu pozíciu obsadil Kimi Räikkönen, ktorého však ešte podobne ako Bottasa čaká trest v podobe straty piatich miest - prepadne sa teda mimo top 10.

Siedmy skončil Esteban Ocon, ktorému sa opäť raz podarilo zdolať kolegu z Force Indie Sergia Péreza. Deviaty skončil zástupca Williamsu Felipe Massa a desiaty bol Fernando Alonso, ktorý však pre výmenu motorových súčiastok príde až o 35 miest.

V kvalifikácii sme boli svedkami aj nepríjemnej havárie Romaina Grosjeana, ktorý svoje auto rozbil ešte v Q1. Dodajme, že Veľká cena Japonska odštartuje v nedeľu o 7.00 h nášho času.

Viac aktuálnych informácií hľadajte v našej rubrike PITSTOP.

TASR/AP

Sebastian Vettel: "Som celkom spokojný. V poslednom kole som skúsil všetko - rád by som bol o niečo rýchlejší."

Valtteri Bottas: "Doposiaľ to bol náročný víkend, ale moja jazda sa postupne zlepšuje."

Troch najlepších začínajú spovedať David Coulthard a Jenson Button.

1:27,319s - Lewis Hamilton sa ešte zlepšil! Na druhé miesto poskočil so stratou 332 tisícin sekundy Valtteri Bottas!

Kimi Räikkönen mal vo svojom ostrom kole problém, čo potvrdila komunikácia s jeho inžinierom. Ušla mu zadná časť a na druhé ostré kolo už nemal dosť paliva, takže musel prísť do garáže.

Po prvých ostrých kolách sa jazdci vrátili do boxov. Čas majú na svojom konte ôsmi z nich, všetci okrem Alonsa a Räikkönena.

1:27,797s - aktuálny čas pre Sebastiana Vettela, ktorý by mu mal zabezpečiť miesto v prvom rade. Räikkönena i Bottasa totiž čaká strata piatich miest.

Zaujímavá štatistika: Lewis Hamilton získal pole position na všetkých okruhoch súčasnej F1 s výnimkou Suzuky.

V druhej časti kvalifikácie vypadávajú Vandoorne, Hülkenberg, Magnussen, Palmer a Sainz. Ako posledný postúpil Alonso, ktorý Vandoorna zdolal len o 29 tisícin sekundy. Fernando však na štarte príde o veľa miest, takže Stoffel postúpi na desiatu priečku - a možno aj vyššie, pretože potrestaní budú viacerí.

Jazdci boli v boxoch pre nové pneumatiky a tri minúty pred koncom Q2 sa vracajú na trať. Prichádza aj Lewis Hamilton.

Lewis Hamilton pustil pred seba Felipeho Massu, ktorý ho však potom dosť zvláštne pribrzdil - pripravoval si totiž priestor pred vstupom do ostrého kola.

Räikkönen sa pokúša kvalifikovať so softami. Jeho problém je v tom, že zajtra na štarte stratí päť miest, takže sa pokúsi o alternatívnu stratégiu. Dosiahol čas 1:29,079s, čo by mohlo stačiť na postup do Q3.

Sergio Pérez mal v Q1 pribrzdiť a obmedziť Lanca Strolla a bude za to prešetrovaný.

Prvá časť kvalifikácie už nebude reštartovaná.

Po Q1 vypadnú Grosjean, Gasly, Stroll, Ericsson a Wehrlein. Do konca ostáva 1:18 a to už na ostré kolo nebude.

Červené vlajky! Romain Grosjean opäť havaroval! Jeho auto je poriadne rozbité a stojí pri bariére v esíčkach. Ďalšie "drahé" okamihy pre tím Haas.

V druhom ostrom kole sa už Kimi dostal na druhé miesto. Stráca 116 tisícin sekundy, ale mal supersofty - najrýchlejší Hamilton jazdil so softami.

Kimi Räikkönen je na trati! Do konca Q1 ostáva ešte vyše 11 minút.

1:28,954s - takýto je aktuálny rekord okruhu v Suzuke, ktorý od roku 2006 drží Michael Schumacher.

Video: Mechanikom zjavne pomáha aj šéf tímu Maurizio Arrivabene. Problém bol v tom, že Kimiho auto priviezli späť do garáže až 30 minút po skončení tréningu, takže času bolo málo.

Kimi Räikkönen už sedí v aute, ale na jeho prednej časti sa ešte pracuje.