F1.sk F1.sk

Autosport: Toto nebol pretekársky incident
zdroj: Pirelli Motorsport

Autosport: Toto nebol pretekársky incident

O nehode zo štartu Veľkej ceny Singapuru sa toho popísalo už viac ako dosť a azda aj v záujme ďalšieho nevŕtania do už aj tak značne zlostnej komunity fanúšikov Ferrari prevládol všeobecný názor, že išlo o pretekársku nehodu. Ale bolo to skutočne tak? Môžeme súhlasiť so záverom komisárov, že "ani jedného jazdca nemôžeme úplne alebo prevažne viniť z nehody"?

Nigel Roebuck, ktorý z pozície novinára pokrýva Formulu 1 od roku 1971, si s týmto dovolí nesúhlasiť. "V incidente, ktorý som videl a ktorý som si následne ešte mnohokrát pozrel, vyrazili Vettel a Verstappen z prvého radu relatívne pomaly," skonštatoval rodák z Manchestru vo svojom príspevku pre Autosport+. "Nuž a Vettel spravil svoje tradičné číslo, pri ktorom si to zrezal krížom a blokoval Verstappena."

"Ako vieme, takéto jazdecké maniere boli v F1 dlho akceptované, ale nevyhnutne sa spoliehajú na to, že chlapík, ktorý je zatláčaný, má miesto na reakciu. Verstappen ho však tentoraz nemal, pretože Räikkönen, ktorý vyštartoval bleskovo, bol už po jeho boku. Nasledoval karambol," pripomenul Roebuck, ktorý podľa vlastných slov "nedokáže pochopiť", ako mohli prísť komisári k svojmu záveru.

"Môže mi niekto povedať, čo spravili zle Verstappen alebo Räikkönen?" opýtal sa. "Kým do toho Vettel nešikovne nezasiahol, tak išli rovno bok po boku a dopriali si dostatok miesta. Z môjho pohľadu boli absolútne bez viny..."

havária Vettela, Verstappena a Räikkönena
TASR/AP

Komisári to však videli inak a Vettela omilostili. Nigel Roebuck v tejto súvislosti pripomenul, že pretekár Ferrari má za sebou už viacero prehreškov a vďaka rôznym priestupkom už nazbieral dosť trestných bodov. Komisári mu nechceli pridať ďalšie, aby kvôli ním náhodou nemusel niektoré preteky vynechať a definitívne tak prísť o šancu na majstrovský titul. A nechceli mu dať ani trest, ktorý by sa preniesol do ďalších pretekov a opäť by mu do veľkej miery vzal poslednú kvapku nádeje.

V ďalšej časti návratu sa píše aj o tom, že Vettel "hlúpo riskoval pravdepodobné víťazstvo" a tým pádom sa potrestal už aj sám. "Podľa mňa tento typ jazdenia nemá miesto na žiadnej úrovni pretekárskeho športu a už vôbec nie v F1," zdôraznil Roebuck, ktorý si následne požičal slová Gillesa Villeneuva: "Blokovať vie každý idiot."

"V skutočnosti to bolo tak, že ak by sa nezrodila havária, tak by Räikkönen v prvej zákrute pravdepodobne viedol. Nuž a vzhľadom na to, čo sa od neho očakáva, by Vettela pri prvej príležitosti pustil dopredu. Vettel však celkom zbytočne vyhodil 25 bodov a vzal so sebou aj troch nevinných prísediacich," dodal Nigel Roebuck.

Najnovšie z kategórie: Singapur

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk