F1.sk F1.sk

Štatistiky a fakty po VC Singapuru 2017
zdroj: Mercedes-AMG Petronas Motorsport

Štatistiky a fakty po VC Singapuru 2017

Prinášame vám súhrn najzaujímavejších štatistík a faktov po Veľkej cene Singapuru tak, ako ich zosumarizoval Auto Motor und Sport.

- dve autá Ferrari naposledy kolidovali hneď po štarte ešte v Monaku 1995, vtedy to boli Gerhard Berger a Jean Alesi. Do kolízie sa okrem nich zapojil aj David Coulthard.

- Berger a Alesi však mali výhodu v tom, že po prerušení pretekov mohli prestúpiť do náhradného auta a opäť štartovať. Oba monoposty Ferrari tak v prvom kole vypadli vôbec prvýkrát v histórii F1.

- žiadne Ferrari neprišlo do cieľa naposledy v Mexiku 2015.

- Lewis Hamilton aktuálne v šampionáte vedie o 28 bodov. Taký veľký náskok v tomto roku ešte nikto nemal.

- Vettel však vie zvrátiť aj takéto situácie. V roku 2010 strácal šesť víkendov pred koncom 31 a v roku 2012 celkovo 29 bodov, no v oboch prípadoch nakoniec získal majstrovský titul.

- Hamiltonovi sa podarilo v Singapure na svojho priameho majstrovského súpera získať 25 bodov k dobru, čo na tomto mieste dokázal aj v roku 2014. Nico Rosberg vtedy vypadol kvôli technickému problému.

- až do letnej prestávky sa žiadnemu pretekárovi nepodarilo zvíťaziť dvakrát po sebe, no teraz to Hamilton zvládol už trikrát.

- Hamilton vyhral 60 z 202 veľkých cien, do ktorých nastúpil a má lepšiu víťaznú kvótu (29,70%) ako Michael Schumacher (29,64%). Z tých jazdcov, ktorí vyhrali viac ako desať podujatí, sú na tom najlepšie Juan Manuel Fangio (47,06%), Alberto Ascari (40,63%) a Jim Clark (34,72%).

- Hamilton má na svojom konte 60 víťazstiev, ale toto bolo len druhé, ktoré nevybojoval po štarte z prvých dvoch radov. V Silverstone 2014 vyhral po štarte zo šiestej priečky, tentoraz štartoval z piatej.

- Monza a Singapur majú totálne odlišné charakteristiky, ale v posledných desiatich rokoch ich až šesťkrát vyhral rovnaký jazdec.

- v Singapure sa ešte nikomu nepodarilo štartovať z pole position dvakrát po sebe.

- keď Hamilton v Singapure prišiel do cieľa, skončil buď prvý, tretí alebo piaty.

- po Vettelovom vypadnutí ostal jediný pretekár, ktorý v tomto roku bodoval vo všetkých pretekoch: Lewis Hamilton.

- po zhorení motora v Malajzii 2016 dokázal Hamilton bodovať 19-krát po sebe, čo je jeho osobný rekord. Historický rekord patrí Kimimu Räikkönenovi, ktorý svoju sériu ťahal od VC Bahrajnu 2012 do VC Maďarska 2013.

- z hľadiska tímov má najdlhšiu sériu na svojom konte Red Bull, ktorý bodoval 31-krát v rade. Naposledy to tím nedokázal v Rusku 2016.

- okrem Hamiltona prišiel do cieľa všetkých tohtoročných pretekov aj Esteban Ocon.

- Daniel Ricciardo skončil v Singapure tretíkrát po sebe na druhom mieste. Vo všetkých troch prípadoch ho pritom zdolal iný pretekár.

- Red Bullu sa v Singapure podarilo dostať minimálne na druhé miesto ôsmykrát po sebe.

- za nami je štrnásť tohtoročných podujatí. Ricciardo má po nich sedem pódií, jeho kolega Max Verstappen sedem vypadnutí.

- Sergio Pérez štartoval v Singapure vždy z pozície mimo top 10, ale skončil vždy v top 10.

- v Singapure sa vôbec prvýkrát stalo, že ani jeden nemecký jazdec neskončil na prvom ani druhom mieste. Žiadny z Nemcov nebodoval prvýkrát od VC Francúzska 2008, teda po 176 pretekoch. Najdlhšiu aktuálnu sériu tak ťahá Veľká Británia so 41 bodovanými dojazdmi v rade.

- Nico Hülkenberg vypadol v Singapure tretíkrát po sebe. Na svojom konte má už 129 veľkých cien a nevybojoval ani jedno pódium, čím vzal rekord svojmu krajanovi Adrianovi Sutilovi. Ak by sa niekedy na pódium predsa len dostal, Sutilovi sa rekord vráti. Spomedzi jazdcov, ktorí dlho čakali na pódium, ale napokon ho získali, čakal najdlhšie Martin Brundle - 92 pretekov.

- až traja jazdci vybojovali v Singapure najlepší výsledok svojej kariéry. Platí to o štvrtom Carlosovi Sainzovi, šiestom Jolyonovi Palmerovi i siedmom Stoffelovi Vandoornovi.

- len dvanásť áut sme mali v cieli na posledy na VC USA 2012.

- v Singapure sme opäť raz videli výjazd safety caru. Kvóta jeho výjazdov sa tak na tomto mieste drží na sto percentách.

Zdroj štatistík nájdete TU!

Najnovšie z kategórie: Singapur

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk