F1.sk F1.sk

Hamilton: AMG vie postaviť lepšie superauto ako Ferrari
zdroj: Mercedes-AMG Petronas Motorsport

Hamilton: AMG vie postaviť lepšie superauto ako Ferrari

Lewis Hamilton v priebehu minulého týždňa na autosalóne vo Frankfurte predstavil Project ONE z dielne Mercedesu. Sám s ním prišiel na pódium a prezentoval tak azda hlavú hviezdu tejto udalosti.

"Som veľmi šťastný, že tu môžem byť," skonštatoval pretekár Mercedesu. "Pomáhal som s vývojom tohto auta, aj keď len teraz som prvýkrát pocítil naštartovanie motora. Budem veľmi rád, ak by sa mi podarilo získať prvý kúsok tohto stroja."

Z predstavenia hyperauta, ktoré je postavené okolo pohonnej jednotky z Formuly 1, mal veľkú radosť aj prezident Daimleru. "Za štyridsať rokov som okolo žiadneho Mercedesu necítil takú vlnu nadšenia," povedal Dieter Zetsche. "Chápem, prečo to označujeme hyperautom."

"Milujem autá," hovoril Hamilton v rozhovore pre topgear.com. "Mercedesu som sa už veľmi dlho pýtal, prečo nepostavíme skutočné auto. Máme športové autá AMG, ale chcel som superauto. Prečo ich stavia Ferrari? Veď my vieme postaviť lepšie auto ako oni."

Mercedes Project ONE
Mercedes-AMG Petronas Motorsport

"Staviame lepšie pretekárske autá ako oni, tak prečo by sme nemohli postaviť niečo, čo by Mercedes posunulo do inej stratosféry? Mám pocit, že som to hovoril už desať rokov a napokon to presadili. Podľa mňa je to super," usmial sa trojnásobný majster sveta Formuly 1.

Šéf AMG Tobias Moers prezradil, že plány týkajúce sa superauta nosil v hlave už dlho, ale chcel sa do toho pustiť len v tom prípade, ak bude existovať dostatok potenciálnych zákazníkov. 

"A tak som v októbri 2015 zavolal Andymu Cowellovi (motorovému šéfovi Mercedesu v F1, pozn. red.) a opýtal som sa ho, či si myslí, že motor z F1 by bol schopný nasadenia na cestách a či by spĺňal emisné limity," prezradil Moers. "Dal som mu mesiac. O mesiac neskôr mi zavolal a povedal, že áno."

Mercedes Project ONE
Mercedes-AMG Petronas Motorsport

Auto je v súčasnosti označované Project ONE, ale toto meno si neponechá. Zatiaľ ide len o koncept, ktorý ešte nie je pripravený na homologovanie, na to si ešte treba počkať. Prvé autá budú vyrobené v roku 2019, ale treba povedať, že všetkých 275 pripravovaných kúskov je už predaných.

Čo na novom hyperaute fascinovalo Lewisa Hamiltona? "V prvom rade zvuk," odpovedal. "Keď motor vytočíte a postupne radíte rýchlosti, vyráža vám to dych. Bude aj veľmi, veľmi dobre aerodynamicky nastavené. Nuž a bude mať pomerne širokú stopu a videli ste veľkosť pneumatík?"

"Problém je v tom, že neexistuje žiadne cestné auto, v ktorom by sa pocit priblížil tomu, čo zažívam v monoposte F1. Môže za to váha, aerodynamika, sedacia pozícia, to celkové vzrušenie. Toto však k tomu bude mať najbližšie. Bude to mať rovnaký zvuk i technológiu, podľa mňa to ľudí uchváti. Bude to vec, ktorá má k F1 s prehľadom najbližšie," dodal Lewis Hamilton.

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk