F1.sk F1.sk

Brundle: Vettel vytváral vysoké riziko kolízie
zdroj: Pirelli Motorsport

Brundle: Vettel vytváral vysoké riziko kolízie

Lewis Hamilton mal po štarte Veľkej ceny Singapuru potrebnú dávku šťastia. Zdalo sa, že sa z piateho miesta prepracuje na štvrté, ale stalo sa niečo, s čím nikto nerátal: prví traja jazdci sa navzájom vyradili a on to potom s prehľadom využil, vďaka čomu svoj majstrovský náskok zveľadil na 28 bodov.

"Je pozoruhodné uvedomiť si, že dve autá Ferrari nevypadli v prvom kole veľkej ceny ešte nikdy v ich slávnej histórii," uviedol bývalý pretekár Martin Brundle vo svojom stĺpčeku pre Sky Sports. "A k tomu treba navyše prirátať, že vrazili jedno do druhého."

Vettel a Verstappen mali podľa Brundla obyčajné štarty, ten Räikkönenov bol však perfektný. "Spätné zrkadlá sú v takých situáciách zbytočné - hlavne pri takejto vodnej triešti z pneumatík. Nuž a oči jazdcov sú sčasti koncentrované na brzdný bod... hlavne teraz, keď nebol zrejmý grip mokrej trate."

"Vettel nemal šancu vedieť, že Räikkönen tam bude a rozhodol sa agresívne pokryť Verstappena. Avšak hlavne v takýchto podmienkach si nemal byť taký istý tým, že tam nikto nebude," pokračoval Angličan.

Verstappen podľa Brundla nemal šancu dostatočne rýchlo spomaliť a vyhnúť sa rodiacej kolízii. "A navyše: ak by ste pre istotu dupli na brzdy v každom prípade, keď sa auto po štarte objaví po vašom boku, len aby sa nič nestalo, tak nie ste pretekár."

"Räikkönen konal správne a nebol ochotný len tak sa vzdať svojho úžasného štartu. Celý tento proces je v takomto prípade intenzívne súťaživý a v priebehu tých niekoľkých šialených sekúnd aj vysoko inštinktívny."

"Napokon sa budem držať toho, čo som povedal okamžite v televíznom prenose. Ak by sa komisári rozhodli, že išlo o typický pretekársky incident, aké sa po štarte a v prvej zákrute rodia často, tak fajn. Ak nie, tak mohli viniť jedine Vettela, ktorý to tak agresívne križoval," poznamenal Brundle.

Podľa absolventa 158 veľkých cien to bola vo Vettelovom prípade po udalosti z Baku už druhá zbytočnosť, "ktorá ho napokon pokojne môže stáť majstrovský titul."

Sebastian Vettel kolidoval s Kimim Räikkönenom
TASR/AP

Celkovo by sme podľa Brundla mali prísť k záveru, že Vettel takýmto tvrdým zatváraním Verstappena "vytváral vysoké riziko kolízie". "Mal sa držať viac na vonkajšej strane a do prvej zákruty vstupovať v ideálnej stope. Keď takto výrazne križujete mokrý rošt, tak je to vždy veľké riziko," dodal Martin Brundle.

Najnovšie z kategórie: Martin Brundle

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk