F1.sk F1.sk

Tímy F1 potvrdili motorové rošády, Sainz na ročné hosťovanie do Renaultu
zdroj: TASR/AP

Tímy F1 potvrdili motorové rošády, Sainz na ročné hosťovanie do Renaultu

V piatok krátko po poludní nášho času sme sa dočkali potvrdení niekoľkých dôležitých krokov, o ktorých sme však vedeli už vopred. Renault informoval o ukončení zmluvy so Scuderiou Toro Rosso a o niekoľko sekúnd neskôr potvrdili ukončenie vzájomnej kooperácie i McLaren a Honda.

Komuniké Renaultu bolo veľmi stručné a hovorilo o "vzájomnej dohode", vďaka ktorej bude Viry-Chatillon dodávať pohonné jednotky pre Toro Rosso len do konca aktuálneho ročníka. Francúzi pripomenuli aj to, že s Toro Rosso spolupracovali v rokoch 2014, 2015 a 2017, pričom spoločne získali 137 bodov.

McLaren toho napísal viac a pridal aj vyjadrenia výkonného riaditeľa skupiny McLaren a šéfa výkonnej komisie Šejka Mohammeda bin Essa Al Chalífu, prezidenta Hondy Takahira Hačiga a výkonného riaditeľa Technologickej skupiny McLaren Zaka Browna.

"Našu spoločnú cestu s McLarenom musíme bohužiaľ ukončiť pred naplnením našich ambícií," skonštatoval Hačigo. "Toto rozhodnutie sme spravili s vierou, že ide o najlepší počin pre budúcnosť oboch strán. V mene Hondy by som chcel fanúšikom, ktorí tím mimoriadne podporovali, vysloviť úprimnú vďaku. Tá súčasne patrí aj jazdcom, členom tímov a každému, kto si s nami od začiatku príprav na náš návrat užíval radosti i sklamania."

Zak Brown zdôraznil, že o odhodlanosti Hondy nikdy nepochyboval. "Sú to osvedčení víťazi a inovátori," poznamenal, ale súčasne dodal, že z viacerých dôvodov táto spolupráca neklapala tak, ako si obe strany želali. "Ako pretekári však určite dúfame, že veľké meno Hondy sa vráti na špičku."

Následne bolo publikované tlačové stanovisko McLarenu, ktorý potvrdil spoluprácu s Renaultom pre roky 2018 až 2020. Prezident Renaultu Jérôme Stoll hovoril o "strategickom rozhodnutí" a o premiérovej spolupráci s McLarenom. "Sme hrdí na to, že sme sa dohodli s organizáciou, ktorá má v F1 takú bohatú históriu," skonštatoval. "Táto aliancia nie je len technická a športová, ale prináša aj marketingové a komunikačné benefity."

Po tomto všetkom prišlo stanovisko Scuderie Toro Rosso, ktorá sa s Hondou dohodla na "viacročnej spolupráci" a správa z dielne Renaultu, ktorý pre rok 2018 získal Carlosa Sainza. Tu je však potrebné dodať, že pretekár ostáva "súčasťou rodiny Red Bull", ako to potvrdil Helmut Marko. Ide teda len o ročné zapožičanie.

"Som veľmi šťastný, že môžem prestúpiť do tímu Renault Sport F1," vyjadril sa Sainz. "Byť pretekárom továrenskej stajne je pocta a dúfam, že dôveru Renaultu oplatím najlepšími možnými výkonmi. Celá trajektória tohto tímu je vzrušujúca a som hrdý na to, že k ním môžem prísť v takom dôležitom okamihu ich histórie."

Zaujímavé boli aj slová Takahira Hačiga, ktorý sa za dohodu s Toro Rosso poďakoval aj pomoci zo strany FIA a Lbierty Media.

Najnovšie z kategórie: Renault

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk