F1.sk F1.sk

Anderson: Trestanie tímov odobratím bodov je nezmysel
zdroj: Ferrari Media Center

Anderson: Trestanie tímov odobratím bodov je nezmysel

Pretekári McLarenu dostali v tomto roku už množstvo nových súčastí pohonných jednotiek a na štarte jednotlivých veľkých cien sa takmer pravidelne prepadávajú o desiatky pozícií. Ale nie je to len o nich, pretože v Taliansku bolo za rôzne veci takto potrestaných až deväť jazdcov a štartový rošt nakoniec vyzeral celkom inak, ako pôvodne určila kvalifikácia.

Aj preto sa intenzívne hovorí o tom, či by nebolo dobré tieto tresty nejako revidovať. Prečo by na to mali doplácať jazdci, ktorí v konečnom dôsledku za nič nemôžu? Nemali by sa tresty prenášať na tím?

Jeden z čitateľov Autosportu adresoval technickému odborníkovi Garymu Andersonovi otázku, či by sa to nedalo takto ošetriť. A ak nie, nebolo by ideálne dať autu niekoľko kilogramov závažia? 

"Nie je to zlý nápad, ale musela by to byť značná váha," odvetil Anderson. "Desať kilogramov vás spomalí o približne tri desatinky na kolo, takže aby sa to postaralo o rozdiel, by muselo ísť minimálne o päť kilogramov. Tieto autá sú však pri nových technológiách už aj tak veľmi ťažké..."

Jednou z alternatív je siahnutie na konštruktérske body jednotlivých tímov, no podľa Severného Íra to nie je ideálne: "Dajme si príklad. Je veľmi nepravdepodobné, že Ferrari získa konštruktérsky titul, tak v tom prípade sa môže orientovať len na bodový náskok pred Red Bullom a svojim autám nasadzovať veľa nových pohonných jednotiek tak, aby mali najlepšiu šancu na víťazstvo v jazdeckom šampionáte."

"Je jedno, aké budú tieto tresty, vždy na nich bude niečo zlé a vždy sa budú dať nejako využiť. Avšak dnešné tresty nerobia nič pre pretekársky šport, pričom práve ten by sme všetci chceli vidieť," dodal Gary Anderson.

Najnovšie z kategórie: Gary Anderson

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk