F1.sk F1.sk

Formula 1 má šťastie, že sa nestala obeťou hackerov, varuje IT expert
zdroj: Red Bull / GEPA

Formula 1 má šťastie, že sa nestala obeťou hackerov, varuje IT expert

Podľa jedného z vedúcich odborníkov na počítačovú problematiku vo Formule 1 sa šport potrebuje pred možnými kybernetickými útokmi chrániť lepšie ako doteraz.

Svetom sa začínajú rozmáhať ransomware útoky. Ransomware je škodlivý softvér, ktorý zablokuje prístup k počítaču a za jeho odblokovanie žiada výkupné (ransom). Kyberkriminálnikom každoročne prinesie zisky, ktoré sa odhadujú až na päť miliárd dolárov.

Tento rok sme zaznamenali dva veľké ransomware útoky - známy WannaCry a Petya, ktorého cieľom boli európske trhy. Infikované boli stovky počítačov a jednou z obetí sa stal aj koncern Renaultu - ten bol nútený v niektorých svojich prevádzkach pozastaviť výrobu. Dotklo sa to aj Renaultu vo Formule 1, ktorý po útoku zvažoval, že do pretekov v Španielsku vôbec nenastúpi.

Formula 1 je jeden z technologicky najrozvinutejších športov. Nie je však isté, či je aj dostatočne chránený, nakoľko žiaden útok zatiaľ nebol zaznamenaný.

Jednou z najväčších spoločností chrániacich pred ransomwarom je Acronis. Firma začala minulý rok spolupracovať pri optimalizácii počítačových systémov s Toro Rosso.

"Toro Rosso používa našu technológiu viac a viac," hovorí pre motorsport.com prezident Acronisu, John Zanni. "Napríklad, pri použití nášho Acronnis Access Advance na zdieľanie súborov medzi základňou vo Faenze a ich partnermi vedia kontrolovať, kto, kedy a čo môže vidieť. Po istom čase, prípadne po presťahovaní sa k nim už nemajú prístup."

"F1 je ako komunita na ostrove. Každý tu pozná každého a akonáhle sa do tejto komunity dostanete, ste akceptovaní. Je to skvelá príležitosť stať sa súčasťou tejto kultúry a ponúkať tu svoje produkty," vysvetľuje šéf Acronisu, no upozorňuje aj na riziká: "Avšak z dôvodu, že je veľmi izolovaná, sa neobáva o hrozby zvonku. Nikto nepomyslel na víkendové odstavenie Formuly 1. Obávam sa však, že niekto veľmi, veľmi šikovný by našiel spôsob, ako to spraviť. Hoci dúfam, že nie."

Ľudia vo Formule 1 si azda nie sú vedomí všetkých rizík: "Pýtal som sa pár ľudí a hovorili mi: ´Prečo by nás niekto napádal? My sa chceme len uistiť, že naši súperi neuvidia naše dáta.´ Podľa mňa sú v tomto trochu pozadu. Formula 1 je masívne populárny šport. A to je niečo, čo zvykne byť terčom. Musíme to brať vážne." Zanni sa totiž obáva, že frekvencia kybernetických útokov sa bude stupňovať - útočníci totiž začínajú ponúkať svoje služby aj "verejnosti".

"Momentálne prichádzajú dva problémy. Prvým je, že útoky sú stále sofistikovanejšie a druhým, že je to čím ďalej, tým jednoduchšie pre nie úplne bystrých ľudí, ktorí by to technicky nezvládli a navyše nemajú ani pekné úmysly," pripomína. "Ransomware ako obchodný model existuje. Ak si chcete založiť svoj ransomware biznis, môžete. Je pre mňa strašidelné, že títo ľudia idú na trh so svojimi vírusmi. A nepokúšajú sa ich len náhodne dostať na čo najviac počítačov."

Pozitívom by mohlo byť, že doteraz sme žiaden seriózny útok nezaznamenali. Či však ide o výsledok dobrej bezpečnosti alebo len šťastia, zostane ešte istý čas tajomstvom.

"Zatiaľ sa toho veľa neudialo a tímy ako Toro Rosso sú v bezpečí - pretože sú v ochrane svojho IT seriózni," dodáva Zanni. "Ale F1 mala doteraz šťastie. Dúfam, že tu zotrvá aj naďalej a v budúcnosti sa stane ešte bezpečnejšou."

Najnovšie z kategórie: Bezpečnosť

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk