F1.sk F1.sk

Ferrucci: Autá F1 sú až strašidelné, v rýchlych zákrutách som uberal
zdroj: Haas F1 Team

Ferrucci: Autá F1 sú až strašidelné, v rýchlych zákrutách som uberal

Devätnásťročný Santino Ferrucci plní v Haase úlohu vývojového jazdca. Na začiatku augusta dostal na maďarských testoch príležitosť sa trochu bližšie spoznať s tohtoročnými autami.

V Maďarsku sa zúčastnil pretekov Formule 2, čím nahradil monoposty GP3, v ktorých pretekal doteraz. Po víkende si sadol aj do auta F1. Američan priznal, že na všetko šiel radšej opatrnejšie. Cítil však, že na trati robí pokroky.

"Bol to skok, a z GP3 do F2 obrovský," hovorí Ferrucci. "Na karbónových brzdách [v F2], som vo svojom prvom ostrom kole zabrzdil o 30 metrov skôr, ako som mal. Pozrel som sa hore - bol som na hranici 50 metrov a tak som musel ešte šliapnuť na plyn."

Ďalší krok ho čakal po nastúpení do tohtoročných áut: "Dostať sa do auta [F1] bola dobrá skúsenosť, ešte som si len zvykal na brzdy F2. Brzdný bod Formuly 1 je približne rovnaký, takže to už taký veľký zlom nebol. Oveľa väčší rozdiel bol vo vyšších rýchlostiach, auto Formuly 1 sa k ničomu nedá porovnať. V každej zákrute máte o 30 až 40km/h viac, zo štvrtého stupňa máte piaty. Najťažšie je si na to zvyknúť."

Ferrucci tiež priblížil, ako sa mu darilo robiť pokroky: "V pomalých a stredne-rýchlych zákrutách som si celkom istý, že som bol na limite, prípadne jeden či dva kilometre za hodinu pod ním. Vo tých vysoko-rýchlostných som každým kolom šiel o pol kilometra za hodinu rýchlejšie. Problém však je, že keď nájdete tú hranicu a stratíte kontrolu, proste len začnete brzdiť a uhýbate sa preč z cesty."

"Keď je toto auto na limite, je niekedy až strašidelné, takže v rýchlych zákrutách som šiel radšej o niekoľko km/h pomalšie, stratil nejakú tú desatinu a šiel bezpečne ako v každom kole riskovať," dodal nádejný talent v službách Haasu.

Najnovšie z kategórie: Haas

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk