F1.sk F1.sk

Carey: Znížiť náklady by sme mohli aj štandardizovaním súčiastok
zdroj: TASR/AP

Carey: Znížiť náklady by sme mohli aj štandardizovaním súčiastok

Rozpočty tímov sa líšia od jednej garáže ku druhej. Ročná investícia Ferrari sa odhaduje na 360 miliónov eur, na druhej strane rebríčka sú Force India a Sauber, oba celky minú približne sto miliónov.

Šéf McLarenu, Zak Brown, je zástancom rozpočtového stropu a štandardizovania niektorých súčiastok. Chasey Carey je podobného názoru, čím sa dostáva do mierneho rozporu so svojím kolegom vo vedení Formuly 1, Rossom Brawnom, ktorý sa obáva "zakrpatenia technológií".

"Je veľa spôsobov, ako to dosiahnuť, aj rozpočtový strop alebo iné cesty, ktorými by sme určili základné súčiastky v aute," cituje slová Chasea Careyho motorsport.com. "Nechceme však vytvoriť jednotné autá. Myslíme si, že je veľmi dôležité v technológiách udržať istú mieru tvorivosti. Nechceme ani to, aby technika zakrpatela, no niektoré komponenty by sme mohli štandardizovať."

Nevie sa, o ktoré súčiastky by išlo, no podľa Browna by to mali byť tie, ktoré "nezlepšujú šou a fanúšikovia si žiaden rozdiel nevšimnú", teda napríklad prvky odpruženia.

"Jednou z výziev, ktorým dnes čelíme je, že niekoľko tímov jasne míňa iné množstvo peňazí ako tie zvyšné a môžete to vidieť na výsledkoch na trati. Ak teda preorientujeme náklady na oblasti, v ktorých sú si vyrovnanejší - nie však vyrovnaní - môže to súťaž podporiť a zlepšiť aj ekonomickú stránku." Všetko by už malo byť v pohybe: "S tímami sme už tento proces začali a prebehli predbežné rokovania. Je tu niekoľko veľkých komponentov, na ktoré sa treba pozrieť, ako napríklad motory. To je azda najkomplikovanejšia časť celého auta."

"Naším cieľom je sa na tieto náklady pozrieť. Podľa nás bude z toho šport profitovať na viacerých úrovniach," dodal Carey.

Najnovšie z kategórie: Chase Carey

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk