F1.sk F1.sk

VIDEO: Najhorúcejšie preteky vo Formule 1
zdroj: Twitter

VIDEO: Najhorúcejšie preteky vo Formule 1

Potom, čo vedenie Formuly 1 prevzala Liberty Media máme k dispozícií čoraz viac materiálu na sociálnych sieťach. Tentoraz nám ponúka pohľad na oficiálne päť najhorúcejších pretekov.

Momentálne aj u nás vládne horúce počasie a poväčšine nevieme, čo so sebou. Pretekárov Formuly 1 však čaká väčšia výzva. Teploty vzduchu dosahujú 40°C a s motorom za vaším chrbtom sa kokpit prehreje na neuveriteľné hodnoty. Aj dopĺňanie tekutín sa stáva veľmi nepríjemným - piť teplý čaj v saune nie je to pravé.

Výzvy čakajú aj inžinierov, ktorí musia teploty zohľadniť a správne nastaviť všetky chladiace prvky. V tomto ročníku sme mohli vidieť problémy Mercedesu počas pretekov v Soči - inžinieri očakávali o tri stupne chladnejší vzduch. Monopost Valtteriho Bottasa to zvládal, nakoľko bol v čele pretekov. Lewis Hamilton mal však plné ruky práce, aby ho "neuvaril".

Aj pri návrhu kalendára Formuly 1 sú zohľadňované klimatické podmienky danej oblasti. Úvodná Veľká cena v Austine mala najskôr pripadnúť na jún, no napokon sa konala až v novembri. V júni je totiž austinské počasie veľmi horúce a teploty tam ľahko vystúpia na 40°C.

Podobne sa ani Veľká cena Bahrajnu či Abú Zabí koná na začiatku, resp. na konci sezóny.

Najhorúcejšími pretekmi boli aj tak tie v Bahrajne. V roku 2005 tu bolo poriadne horúco - podľa oficiálnych meraní viac ako 42°C. Inžinieri dlho dumali nad tým, aký vplyv na monoposty bude mať takáto horúčava.

Nick Heidfeld bol jediným pilotom, ktorý po pretekoch v Malajzii - ktoré Bahrajnu priamo predchádzali - nevymenil motor. Jeho Williams to nezvládol a preteky nedokončil.

Nebol však jediným.

Najnovšie z kategórie: História

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk