F1.sk F1.sk

Prost: Neexistuje výrobca, ktorý by sa chcel vrátiť k V8
zdroj: Renault

Prost: Neexistuje výrobca, ktorý by sa chcel vrátiť k V8

Poradca Renaultu, Alain Prost, tvrdí, že žiaden výrobca nemá záujem o návrat tradičných motorov V8 alebo V10. Trh sa vyvíja príliš rýchlo.

Šéfovia F1 zorganizovali stretnutie s mnohými výrobcami, ktorí sú nielen v športe ale aj mimo neho. Pravidlá po roku 2020 by sa mali zamerať na lacnejšie a menej komplikované motory.

Jednou možnosťou by bol návrat k V8, ktoré Formula 1 opustila na konci roka 2013. Prost si myslí, že záujmy automobilového priemyslu sa posunuli natoľko, že tradičné pohonné jednotky už nemajú šancu.

"Spôsob myslenia je taký, že neexistuje výrobca, ktorý by sa chcel vrátiť ku tradičným motorom," hovorí Prost pre crash.net. "Chceli by motory, ktoré nie sú také komplikované ako tie súčasné. Zároveň si však chcú ponechať elektrinu. Možno v inej forme, jej použití v iných oblastiach. Vrátiť by sa nechceli, to dáva zmysel."

V posledných týždňoch oznámili svoj presun do Formuly E Mercedes aj Porsche. Alain Prost pracuje aj v "elektrifikovanom" tíme Renaultu a verí, že výrobcovia sa k veciam stavajú rozumne ak sa zapájajú do viacerých odlišných sérií.

"Formula 1 je kráľovnou technológií," pripomína štvornásobný majster sveta. "Niekedy by ste mohli zmeniť pravidlá a použiť aj inú technológiu. Ak sa konštruktér rozhodne pre výrobu odlišných áut, prečo by nepôsobil vo Formule 1 a Formule E súčasne?"

"Veľa sa toho učíme a je to prínosom pre všetkých. Ak ste celosvetovou spoločnosťou, máte odlišný spôsob predávania svojich produktov. Musíte sa zapájať do všetkých oblastí. Svet sa hýbe rýchlo. Ak sa držíte v mnohých sférach, je to lepšie," dodal Prost.

Najnovšie z kategórie: Alain Prost

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk