F1.sk F1.sk

VIDEO: Taxikár, ktorý súperil s Ayrtonom Sennom
zdroj: Twitter

VIDEO: Taxikár, ktorý súperil s Ayrtonom Sennom

Azda ani najväčší experti z radov fanúšikov nepočuli o Ronniem Grantovi a jeho obdivuhodnom príbehu. Viac sme sa dozvedeli v krátkom dokumentárnom filme, ktorý pre svojho deda pripravil vnuk Jamie a komentoval ho syn George.

Bývalý londýnsky taxikár, ktorý sa do motoršportu zapojil až po svojej štyridsiatke, sa tento rok dožíva 92 rokov. Pritom v pretekárskych strojoch sa mu darilo celkom dobre: Vo finále Britskej Formuly Vee v roku 1970 porazil aj budúceho pretekára F1 Briana Hentona.

Grantovi sa podarila jedinečná vec. Na začiatku 70. rokov, keď jazdil v SuperVee Tauruse, aute navrhnutom Johnom Barnadrom a motorom upravovaným Patrickom Headom, sa stal jediným pretekárom, v ktorého garáži pracovali obaja technickí velikáni súčasne.

Prepravujúc monopost na svojom volkswagene bojoval proti pretekárom ako Keke Rosberg. Neskôr, po svojej päťdesiatke, sa presunul do Britskej F3.

Tam pribudlo množstvo zvučných mien. Na štartovom rošte sa stretol s Ayrtonom Sennom, Martinom Brundlom, Johnnym Dumfriesom, Damonom Hillom, Johnnym Herbertom ale aj Eddiem Irvineom či JJ Lehtom.

Krátky dokument zachytáva neobyčajného človeka, jeho osobnosť a životnú energiu.

"Skvelý film," napísal na svojom twittri Hill. "Obrovská pocta úžasnému človeku. Aj ja som mal tú česť súperiť s Ronniem. Boh ťa žehnaj, Ronnie!"


Najnovšie z kategórie: História

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk