F1.sk F1.sk

Chystáte sa na preteky F1? Čo si pre fanúšikov pripravilo Maďarsko?
zdroj: TASR/AP

Chystáte sa na preteky F1? Čo si pre fanúšikov pripravilo Maďarsko?

Počas Veľkej ceny Veľkej Británie mali diváci Formuly 1 so stanicou Sport 2 možnosť za správne uhádnutie vyhrať zájazd na preteky do Maďarska. Víťazmi sa nakoniec stala dvadsiatka tipujúcich, ich odhady sa od najrýchlejšieho kola pretekov neodchýlili o viac ako 8 stotín sekundy. My sme sa na Veľkej cene Maďarska boli pozrieť spolu s nimi.

K výprave sme sa pripojili skoro ráno v Bratislave. Mnohí súpútnici už mali na tachometri slušný počet kilometrov z Prahy, Jihlavy a Brna. Presun autobusom do Budapešti väčšina prespala - šlo však o jediný útlm celého víkendu. Zvyšok nášho zájazdu ovládla veselá a priateľská atmosféra.

Sotva sme dorazili do hlavného mesta, čakala nás najťažšia úloha celého zájazdu. Tipnúť si víťaza nedeľných pretekov. Niektorí tipovali podľa pravdepodobnosti, iní špekulovali a zvolili riskantnejšiu stratégiu. Ísť "na istotu" sa nakoniec ukázalo ako tá správna voľba..

Po prejazde Budapešťou a jej krátkom predstavení sme sa ocitli na Hungaroringu. Strategická porada trvala len krátko, vo fanzóne sme totiž mali naplánované stretnutie s komentátormi Formuly 1 zo Sport TV. Československá armáda fanúšikov ochromila dopravu v zábavnom centre Hungaroringu. Vyfotil sa azda každý s každým a na zistenie presného počtu záberov by sme potrebovali profesora kombinatoriky.

Pred samotnou kvalifikáciou sa odohralo ďalšie stretnutie, do ktorého sa radi zapojili aj mnohí zahraniční fanúšikovia.

Po viacerých rozhovoroch na účely vysielania kvalifikácie sme sa rozpŕchli smerom do fanzóny. Tá fanúšikom ponúka kvantum atrakcií od stánkov s jedlom, pitím a oblečením cez rôzne simulátory až po tanečné a hudobné vystúpenia.

Stánok venovaný Ayrtonovi Sennovi s možnosťou kúpiť si oblečenie s jeho motívmi.

Stánok Ayrtona Sennu MaĎarsko fanzóna
Milan Kubala


Okrem oficiálnych stánkov s tímovým oblečením pred hlavnou bránou nájdete mnoho ďalších - často s lacnejším tovarom.

Stánky s oblečením vo fanzóne
Milan Kubala


Na pravej strane sa nachádzajú Gold tribúny. Na druhom poschodí budovy sú komentátorské stanovištia - tie by sa mali v blízkej budúcnosti dočkať rekonštrukcie. Vľavo nájdete rôzne atrakcie pre fanúšikov, vrátane stánkov s jedlom a oblečením.

Fanzóna v Maďarsku
Milan Kubala


Takto sa to robí! V Maďarsku je aj mnoho schopných mechanikov. #HungarianGP #Pitstop #Fanzone

A post shared by F1.sk (@f1.sk) on

Obloha snáď ani nemohla byť čistejšia a po obednej pauze by nejeden fanúšik volil siestu. Hladina adrenalínu však začal stúpať, ako sa kvalifikácia chýlila ku koncu. Fanúšikov Ferrari bolo na tribúnach neúrekom a po záverečnom kole Sebastiana Vettela to bolo počuť. Ľudia v červenom tak okruh opúšťali najspokojnejší - čo si po sobote mohli priať viac ako prvý rad?

Pre F1.sk spievajú fínski fanúšikovia :) #HungarianGP #KimiRaikkonen

A post shared by F1.sk (@f1.sk) on

Naša výprava sa presunula do trojhviezdičkového hotela v pokojnej časti Budapešti. Večeru sme si však vychutnali na lodi v centre mesta. Pohľad na druhú stranu Dunaja skrášlilo slnko zapadajúce za Kráľovským palácom.

Nasledujúci deň sme sa pomerne svižne dostali naspäť na okruh. Čakanie na samotnú Veľkú cenu nám opäť skrátili preteky nižších formulových sérií. Ľudia sa preto rýchlo pobrali na svoje miesta a sledovali dopoludňajší program.

Po obedovej prestávke sme sa opäť začali prebúdzať k životu. Na trať totiž prišli gridgirls.

Gridgirls v Maďarsku
Milan Kubala


Netrvalo dlho a na štartový rošt sa začali radiť aj samotné stroje.

Radenie na štartový rošt Maďarsko
Milan Kubala


Skorá fáza pretekov sa vďaka výjazdu bezpečnostného vozidla spomalila a tak aj fanúšikovia na trati - biednejšie informovaní ako ich kolegovia pred televíznymi obrazovkami - si pomerne dobre mohli prezrieť, čo sa v prvých dvoch zákrutách vlastne udialo. V tábore Red Bullu sa veľa uznanlivých slov nenašlo.

Už približne osem kôl pred skončením Veľkej ceny Maďarska sa pri bráne v poslednej zákrute začali zhromažďovať fanúšikovia, ktorí mali v záujme sa pod pódium dostať čo najskôr a na tento účel obetovali aj časť Veľkej ceny. Horúčava sa v dave ešte vystupňovala. Ako sa vyvíjal záver pretekov sme sa snažil vyčítať výlučne z reakcií davu. Výmena Lewisa Hamiltona s Valtterim Bottasom nám unikla, no víťazstvo monopostu Ferrari bolo zrejmé - skandovanie sa potlesk sa ozývali zo všetkých tribún na okruhu.

Príprava na pódiový beh. #HungarianGP

A post shared by F1.sk (@f1.sk) on

Akonáhle všetky monoposty zamierili do boxov, kompetentní otvorili bránu a v mieste zúženia sa vytvoril lievik porovnateľný s tým na Prístavnom moste.

Niektorí sa nad výberom svojej obuvi dlho nezamýšľali a vybrali si šlapky - kamaráta k tej, ktorá stále držala na nohách potom hľadali až keď sa premávka upokojila. Trať zaplavili stovky Usainov Boltov - v pevnej obuvi - s kamerami a fotoaparátmi v rukách.

Na trati bolo neuveriteľne horúco a trať rozpálená na viac ako 50°C. Všade cítiť spálenú gumu a výfukové plyny. Asfalt bol prekvapivo lepkavý a v jeho štrbinkách vidieť kúsky gumy. Vďaka tomuto procesu, kedy kúsky gumy "zalepia" medzierky v asfalte autá získavajú lepší grip a piloti hovoria o lepšom pogumovaní.

Po príchode pod pódium sme úplne vyčerpaní, no stihli sme záver nemeckej hymny - a celú taliansku. Z pódiových rozhovorov sme nepočuli absolútne nič, no na nálade to nikomu neubralo.


Potom, čo hlavní protagonisti opustili pódium sa strhol boj o to, kto sa pretlačí k boxovému múru a získa lepší výhľad na monoposty odparkované v pitlane. Tí trpezliví sa dostali až do prvého radu, odkiaľ bol vynikajúci výhľad na mechanikov ale aj všetky autá. Tie FIA postupne vážila.

Boxová ulička z trate v Maďarsku
Milan Kubala
Boxová ulička z trate v Maďarsku
Milan Kubala

Boxová ulička z trate v Maďarsku
Milan Kubala


Monopost Lewisa Hamiltona tesne pred vážením.

Boxová ulička z trate v Maďarsku
Milan Kubala


Mechanici Ferrari si porozdávali nápoje a čakajú, kým si budú môcť odtiahnuť svoje autá.

Boxová ulička z trate v Maďarsku Mechanici Ferrari
Milan Kubala


Človek si tam ani neuvedomí, ako rýchlo čas plynie. Zrazu sa obzrie okolo a zisťuje, že sa už naňho nikto netlačí. Ochrankári začínajú posielať fanúšikov k bránam - tí si rýchlo robia posledné fotky, ohmatávajú asfalt, obrubníky aj bariéry.


Fanúšikovia na cieľovej rovinke Maďarsko
Milan Kubala


Atmosféra na okruhu bola vynikajúca. Všade skandujúci fanúšikovia a bláznivé pokriky. Ak zvažujete, či na preteky vycestovať, dlho neváhajte! Aj z najnudnejších pretekov ročníka tak získate neopakovateľný zážitok. Ak pôjde o preteky, ktoré v posledných kolách dvíhali zo sedadiel aj divákov pri obrazovkách - ako tomu bolo teraz - tak na okruhu budú vaše pocity umocnené niekoľkonásobne. Svojho favorita totiž budete môcť sledovať pri prejazde jednotlivých zákrut naživo.

Na ceste domov náš autobus už tradične naplnilo veselie a všetci si pripili na víťaza pretekov aj tipovacej súťaže. Na záver môžeme fanúšikom len odporučiť, aby prenosy Formuly 1 sledovali - nikdy neviete, kedy sa podobná súťaž zopakuje. A neviete ani to, kedy sa tým šťastným výhercom stanete práve vy.

Tak na napínavú druhú polovicu sezóny spolu so stanicou Sport TV!

Najnovšie z kategórie: Hungaroring

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk