F1.sk F1.sk

Robert Kubica a jeho cesta z nemocničného lôžka do auta Formuly 1
zdroj: Renault Sport F1

Robert Kubica a jeho cesta z nemocničného lôžka do auta Formuly 1

Dnes sa rozhoduje o budúcnosti Roberta Kubicu. Podarí sa talentovanému Poliakovi presvedčiť zástupcov Renaultu, že si zaslúži miesto vo Formule 1?

Nič z toho by sa nemuselo diať, keby sa pred šiestimi rokmi nestala pamätná Kubicova nehoda, ktorá ho vyradila na dlhé mesiace. Časť zvodidla prepichla jeho auto a z boja o víťazstvo v rely bolo niečo celkom iné.

"Bojoval som o život," spomína v rozhovore pre BBC Robert Kubica. "Ľudia sa koncentrujú len na moju ruku, pretože ona mi spôsobuje najväčšie obmedzenia a na nej je vidieť najväčšie poškodenie. Zlomeniny mám však od mojich nôh až k pravému ramenu."

Poliak priznáva, že spočiatku bolo náročné sa s vecami vyrovnať: "Prvé dva mesiace boli ťažké. A asi dva roky mi trvalo, kým som sa dostal na akú-takú úroveň. Štyri mesiace až celý rok ma všetko bolelo. Musíte sa cítiť dobre skôr, ako začnete vykonávať niečo, čo si vyžaduje rýchlosť alebo šoférovanie pretekárskeho stroja."

Podľa Fernanda Alonsa ide o jedného z najtalentovanejších pilotov aktuálnej éry. Ako svoje šance na návrat vidí samotný Kubica? "Neviem, či sa to stane a neviem ani, aké mám veľké šance. Sú tu však isté veci, ktoré mi hovoria, že by som sa mohol stať ešte lepším pilotom, akým som bol v minulosti. Nakoniec, mám to vo svojich rukách. A hoci sú toto len testy a žiadne preteky, posledné tri mesiace boli azda tými najlepšími."

"Najväčším problém nie je sila, ale obmedzenia v pohybe. Nemôžem otáčať predlaktím a zápästím. Otázkou zostávalo, ako môj mozog zareaguje po šiestich rokoch v pohotovostnom režime mimo Formuly 1. Môj život sa zmenil. Viem, aký to má vplyv na môj každodenný režim. Myslím si, že niekedy musíte zabudnúť na to, kto ste a kde ste. Nebolo ľahké sa s tou situáciou vyrovnať. Ľudia sa zameriavali na to, aby ma čo najrýchlejšie dostali naspäť do auta. Aby som však mohol byť pretekárom, ráno sa musím zobúdzať šťastný," dodal Robert Kubica.

Najnovšie z kategórie: Renault

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk