Hamilton predviedol ďalšie geniálne kolo, Räikkönen zdolal Vettela
zdroj foto: TASR/AP

Hamilton predviedol ďalšie geniálne kolo, Räikkönen zdolal Vettela

Ladislav Király
Pred 7 dňami

Kvalifikácia na Veľkú cenu Veľkej Británie nám ponúkla ďalšie parádne, ba priam geniálne kolo v podaní Lewisa Hamiltona. Ten sa do toho v závere jázd poriadne zahryzol a jeho čas 1:26,600s je doslova z ríše snov. Vďaka nemu vybojoval už svoju 67. pole position a o dva týždne môže na Hungaroringu vyrovnať historického rekordéra Michaela Schumachera.

Druhý skončil so stratou 547 tisícin sekundy Kimi Räikkönen, ktorý podal takisto veľmi dobrý výkon. V závere kvalifikácie dostal zo svojho auta maximum a na rozdiel od svojho kolegu Sebastiana Vettela to zvládol bez chyby. Nemec napokon len o dve stotinky predstihol Valtteriho Bottasa, no to mu mohlo byť do veľkej miery jedno; Bottas totiž pre výmenu prevodovky príde o päť miest. Takto sa však prepadne až na nevýhodnú deviatu priečku.

Piate miesto obsadil Max Verstappen z Red Bullu Racing a šieste jeden z čiernych koňov tohto víkendu Nico Hülkenberg. Z Bottasovho trestu budú napokon ťažiť aj kolegovia z Force Indie Sergio Pérez a Esteban Ocon, ako aj zástupca McLarenu Stoffel Vandoorne. Z desiatej priečky spoza potrestaného Fína do pretekov vyrazí Romain Grosjean z Haasu.


Pripomeňme, že trest v podobe straty tridsiatich miest čaká na Fernanda Alonsa, ktorý skončil trinásty. Nedobre dopadol aj Daniel Ricciardo, ktorý bol v samom úvode Q1 v daždi síce najrýchlejší, ale potom mal problém s pohonom a odstúpil. Podľa všetkého teda vyštartuje predposledný devätnásty, aj keď nie je vylúčený ani štart z boxovej uličky.

Viac o priebehu kvalifikácie sa dozviete vďaka nižšie priloženým "pitstopom", ktoré pre vás náš tím neprestajne zbiera. Veľká cena Veľkej Británie sa začne v nedeľu o 14.00 h!

Výsledky:


Fotografie najlepších po kvalifikácii:


Lewis Hamilton a Sebastian Vettel
TASR/AP

Lewis Hamilton a Sebastian Vettel
TASR/AP

Lewis Hamilton a Sebastian Vettel
TASR/AP

Kimi Räikkönen a Sebastian Vettel
TASR/AP

Kimi Räikkönen, Lewis Hamilton, Sebastian Vettel
TASR/AP

Pitstop
Sobota 17:40

Video: Sebastian Vettel si myslí, že Lewisovi Hamiltonovi sa v kvalifikácii nemohol vyrovnať.

Sobota 17:33

Video: Najlepšie dnešné kvalifikačné kolo v podaní Lewisa Hamiltona.

Sobota 16:17

Video: Krátky návrat ku kvalifikačnému víťazstvu Lewisa Hamiltona.

Sobota 15:57 Potvrdené: Lewis Hamilton ostáva bez trestu!
Sobota 15:43

Lewis Hamilton a Sebastian Vettel krátko po skončení kvalifikácie.

Sobota 15:41

Pohľady na pretekárov Ferrari krátko po kvalifikácii.

Sobota 15:41 Šéf Renaultu Cyril Abiteboul po kvalifikácii pozdravil Nica Hülkenberga a pochválil ho. Ten odpovedal: "Aha, ty sa aj smeješ!"
Sobota 15:40 Helmut Marko o dni Daniela Ricciarda: "Preteky s Fernandom Alonsom sme vyhrali. Máme devätnáste miesto, on dvadsiate."
Sobota 15:36 Lewis Hamilton o údajnom blokovaní Romaina Grosjeana: "Neviem, či som sa mu objavil v ceste, ale ak áno, ospravedlňujem sa. Od tímu som nedostal žiadnu správu."
Sobota 15:31 Carlos Sainz, Toro Rosso: "Nebol to dobrý deň. Po pozitívnej Q1 sme mali problém so zadným závesom. Vyšiel som na trať na merané kolo, ale auto bolo neovládateľné."
Sobota 15:30 Rozdiel 547 tisícin sekundy sme medzi dvoma najlepšími kvalifikantami v aktuálnej sezóne ešte nemali. Vždy to bolo menej...
Sobota 15:15

Sebastian Vettel: "Dnešné ráno bolo fakt dobré. V Q3 sme mali naviac, ale nejako sme to nedokázali vyťažiť."

Sobota 15:14

Kimi Räikkönen: "Podmienky neboli jednoduché, ale auto bolo dobré. Nie však dosť dobré na prvé miesto."

Sobota 15:12

Lewis Hamilton počas rozhovoru s Jensonom Buttonom.

Sobota 15:11

Infografika: Výsledky kvalifikácie na VC Veľkej Británie.

Sobota 15:09

Traja najlepší pretekári odstavili svoje autá na hlavnej rovinke a spovedajú ich David Coulthard s Jensonom Buttonom.

Sobota 15:07 Ale pozor: Hamilton je ešte prešetrovaný za pribrzdenie Romaina Grosjeana.
Sobota 15:06

1:26,600s - neskutočný čas pre Lewisa Hamiltona! Druhý je nakoniec Kimi Räikkönen a tretí Sebastian Vettel!

Sobota 15:06 Bottas poskočil na druhé miesto!
Sobota 15:05 Bottas to v prvom sektore mierne pribrzdil a na doposiaľ najlepší čas stráca po prvom sektore 111 tisícin sekundy. Po druhom je to rovnako 111 tisícin.
Sobota 15:04 Komisári: Udalosť medzi Hamiltonom a Grosjeanom bude prešetrovaná!
Sobota 15:03 Jazdci si boli pre nové pneumatiky a vstupujú do posledných ostrých kôl.
Sobota 15:00 Romain Grosjean sa posťažoval na Lewisa Hamiltona, ktorý ho pribrzdil: "Toto bolo akože čo? Za toto musí byť trest. Neuveriteľné, absolútne neuveriteľné. Mali by si obstarať lepšie GPS."
Sobota 14:57 1:27,430 - Sebastian Vettel stráca na Lewisa Hamiltona 199 tisícin sekundy a je druhý. Bottas tretí, Räikkönen štvrtý.
Sobota 14:56 1:27,580s Valtteri Bottas - 1:27,231s Lewis Hamilton. Tomuto sa Ferrari sotva vyrovná...
Sobota 14:53 Začína sa tretia časť kvalifikácie, ktorá potrvá dvanásť minút. Miestenku v nej si vybojovali desiati najrýchlejší jazdci.
Sobota 14:51

Infografika: Výsledky po skončení Q2.

Sobota 14:50 Inžinier sa Fernandovi Alonsovi ospravedlnil: "Sorry za tú premávku, bolo to dosť chaotické." Španielovi to vzhľadom na jeho trest a stratu 30 miest môže byť jedno.
Sobota 14:47

V Q2 napokon vypadávajú Palmer, Kvjat, Alonso, Sainz a Massa. Čo je však neuveriteľné, Stoffel Vandoorne postupuje!

Sobota 14:46 1:27,893 - Lewis Hamilton všetkým odskočil o celú sekundu. Neuveriteľné!
Sobota 14:45 Prvé dve miesta v závere Q2 prevzali pretekári Ferrari, Vettel je o štrnásť tisícin pred Räikkönenom.
Sobota 14:44 Valtteri Bottas to v Q2 skúša so softami a volí teda rovnakú stratégiu ako Lewis Hamilton pred týždňom. Čaká ho totiž strata piatich miest na štarte a chce postupovať inak ako ostatní.
Sobota 14:41 Komisári napokon potvrdili, že prípadom Pérez/Vettel sa nebudú zaoberať.
Sobota 14:39 Sebastian Vettel: "Čo do pekla robil Pérez? Už je to druhýkrát. Mal by sa pozerať do zrkadiel, v Rakúsku to bolo to isté." Komisári si na to posvietia, Vettel bol obmedzený v Copse.
Sobota 14:38 Carlos Sainz v Q2 ešte nebol na trati, na jeho aute naďalej prebiehajú opravy. Ostáva šesť a pol minúty.
Sobota 14:38 Časy sú čoraz lepšie a momentálne sme už na úrovni 1:29,097 (Lewis Hamilton) - za tretím tréningom zaostávame už len o sekundu!
Sobota 14:36 Hmm, tak Nico Hülkenberg je naďalej neuveriteľne rýchly, azda patrí medzi favoritov na top 5 pozícií na štarte. S novou podlahou funguje jeho Renault veľmi dobre.
Sobota 14:33 Fernando Alonso dostal informáciu, že ešte približne desať minút by malo byť sucho.
Sobota 14:32

McLaren bol v Q1 naposledy najrýchlejší v Indii 2013.

Sobota 14:31 Na začiatku Q2 obuli všetci jazdci sliky a nie je to jednoduché, v Copse sme Maxa Verstappena videli mimo trate...
Sobota 14:30

Infografika: Výsledky Q1...

Sobota 14:29

Váš výraz keď vidíte, že v Q1 bol najrýchlejší Fernando Alonso...

Sobota 14:27 Niki Lauda avizuje, že pršať by už nemalo a "teraz pôjde poriadne do tuhého".
Sobota 14:27 vypadávajú Stroll, Magnussen, Wehrlein, Ericsson a Ricciardo.
Sobota 14:24

1:37,598 - najrýchlejší čas pre Fernanda Alonsa! Ťah so slikmi vyšiel! Ak by sa mu to nepodarilo, nemal by splnený 107-percentný limit.

Sobota 14:23 Sliky mal aj Esteban Ocon z Force Indie, ktorý sa so supersoftami dostal dokonca na piate miesto!
Sobota 14:22

Fúha, tak vstup Fernanda Alonsa do ostrého kola bol doslova tisícinová záležitosť, ale FOM mu meria čas, takže to asi stihol!

Sobota 14:21 Alonso dostal aj informáciu o tom, že v rozjazdovom kole musí byť veľmi rýchly; inak totiž nestihne vstúpiť do ostrého kola.
Sobota 14:21 Fernando Alonso riskuje a odhodlal sa prísť pre sliky! Momentálne je posledný dvadsiaty bez dosiahnutého času, ale ak mu to vyjde, môže byť hrdina. Z hľadiska pretekov mu je to aj tak jedno, pretože po kvalifikácii príde o tridsať miest.
Sobota 14:19 Sebastian Vettel potvrdil, že intermediálky sa v týchto podmienkach trápia, ale na sliky je ešte príliš mokro - ich nasadeniu bráni hlavne siedma, ôsma a deviata zákruta.
Sobota 14:17 Podmienky sa zlepšujú, pretože jazdci sú odrazu omnoho rýchlejší ako pred červenými vlajkami. Rozhodovať by sa teda mohlo až v samom závere Q1 a môže to byť zaujímavá lotéria. Nico Hülkenberg napríklad ešte čaká v boxoch - pravdepodobne chce vystriehnuť lepšie podmienky.
Sobota 14:14

Daniel Ricciardo sa do Q3 naposledy nedostal v Monze 2015. Séria sa končí po 38 veľkých cenách.

Sobota 14:13 Kimi Räikkönen dostal informáciu, že pršať by malo už len približne tri minúty. Nuž uvidíme.
Sobota 14:11 Autá sa už radia na konci pitlane, o 14.12 h opäť štartujeme. Do konca Q1 ostáva desať minút a sedem sekúnd.
Sobota 14:10 Záznam nám medzitým ukázal, že jednoduché to nemal ani Max Verstappen, ktorý sa po šmyku ocitol tesne mimo trate. Ustál to však s prehľadom.
Sobota 14:08

Červené vlajky! Daniel Ricciardo stál pri trati na veľmi nebezpečnom mieste a vedenie pretekov konalo. Aj keď azda až trochu neskoro, pretože Austrálčan už stihol vystúpiť a utiecť.

Sobota 14:07

Daniel Ricciardo stojí v siedmej zákrute mimo trate! A nie kvôli jazdeckej chybe, ale pre technické problémy! Avizoval, že možno je to niečo s turbom... a to bol momentálne najrýchlejší!

Sobota 14:06 Lewis Hamilton dostal informáciu, že pršať by malo ešte tri až štyri minúty a potom by mohol okruh preschnúť. Televízne zábery nám ukázali, že Hamilton bol s intermediálkami mimo trate.
Sobota 14:05 Medzitým všetci prezuli na intermediálky a absolvujú rýchle kolá. Kimi Räikkönen hlási, že prší silne.
Sobota 14:03 Valtteri Bottas hlási, že sa veľmi šmýka. Sebastian Vettel vzápätí dodáva: "Jednoznačne intermediálky."
Sobota 14:01 Max Verstappen tvrdí, že toto sú jednoznačne podmienky pre intermediálky.
Sobota 14:01

Hmm, jazdci Red Bullu prichádzajú na trať s intermediálkami, ale Sergio Pérez či Pascal Wehrlein majú sliky. Momentálne prebieha test podmienok.

Sobota 13:56

Posledné prípravy Sebastiana Vettela.

Sobota 13:54

Nuž a v Silverstone začalo pršať. Ak to takto ostane, bude to poriadne vzrúšo!

Sobota 13:52

V Silverstone máme takto pekne plno, kvalifikácia sa môže začať!

Sobota 13:48 Vedenie pretekov hlási, že šanca na kvalifikačný dážď predstavuje 90 percent.
Pred 7 dňami
Odporúčame ti