F1.sk F1.sk

Horner analyzuje Vettela: Čo na srdci, to na jazyku
zdroj: TASR/AP

Horner analyzuje Vettela: Čo na srdci, to na jazyku

Sebastian Vettel už niekoľkokrát ukázal svoju výbušnú povahu. Do boja sa vie zahĺbiť natoľko, že zdravý rozum v daných chvíľach akoby úplne vypol a začne konať pod vplyvom emócií. "Čo na srdci, to na jazyku," opísal ho jeho bývalý šéf z Red Bullu Racing Christian Horner.

"Momentálne je zapojený do veľmi intenzívnej bitky," pokračoval v rozhovore pre BBC. "V tomto roku opäť cíti príležitosť byť majstrom sveta a vie, že na to, aby sa mu to v boji s Mercedesom podarilo, mu musí vyjsť absolútne všetko. Nuž a niekedy je to tak, že medzi tým, čo si myslí a čo povie, nemá absolútne žiadny filter. To je na ňom skvelé. No na druhej strane ho to niekedy dostane do problémov."

Horner Vettela viedol v rokoch 2009 až 2014, takže ho pozná viac ako dobre: "Nosí so sebou obrovskú túžbu. Rekordy pre neho znamenajú veľmi veľa. Michael Schumacher bol do veľkej miery jeho idol a to, čo ho niekedy premôže, je podľa mňa jeho zabijacký inštinkt hovoriaci 'chcem vyhrať'. Niekedy to chce skutočne za každú cenu." 

Sebastian Vettel
TASR/AP

"Niekedy je to vnímané ako skazenosť, ale podľa mňa sa treba vžiť do jeho kože a pokúsiť sa obuť si jeho topánky," skonštatoval Christian Horner. "Práve on zdvihol Ferrari z bodu, kde bolo, na bod, v ktorom je teraz. Práve on to takto potiahol."

Nemôže však za tieto výbuchy do istej miery aj Ferrari a talianske prostredie? "Nuž Ferrari je emotívny tím, má latinské základy. Je možné, že to podnecuje jeho emócie. Ale ja nehovorím, že je to zlé, veď napokon len ukazuje, že je človek a ukazuje svoj hlad po dosiahnutí ultimátneho cieľa."

Angličan spomenul aj prezidenta Ferrari Sergia Marchionneho a jeho "vlastný manažérsky štýl". Takisto je to zaujímavá osôbka. "Nuž a správanie sa tímu je často formované zhora. Tí, ktorí tím vedú, určujú tempo," pripomenul Christian Horner. "Môžeme pritom cítiť, že Ferrari je hlavne v tomto období miestom s vysokým tlakom."

Sebastian Vettel a Christian Horner
Red Bull Racing

Nemeckého pretekára vraj na druhej strane treba vnímať aj ako skvelého človeka. "Je s ním zábava a miluje britský humor. Veľmi dobrý je aj v spolupráci s mechanikmi. Prišiel s čokoládami pre recepčné a pre dievčatá v našej továrni. Vždy bol veľkorysý a veci nedaroval len pretekárskemu tímu, ale celej továrni. Navyše celé hodiny rozdával podpisy a takto do tímu investoval."

Jeho súčasný boj s Lewisom Hamiltonom je napokon fascinujúci a ide o celkom odlišné osobnosti. "Lewis je tak trochu voľnomyšlienkárskejší. Má obrovské množstvo prirodzeného talentu," poznamenal Horner. "Nikdy som s ním nespolupracoval, tak toho veľa neviem, ale asi sa spolieha na prirodzený inštinkt. Naskočí do auta a odvedie svoje. Je tak trochu ako umelec a môžeme na ňom vidieť aj zmeny nálad."

"Lewis je verejný typ človeka a žije život aký žije. Sebastian sa zasa mimoriadne chráni a je taký súkromný. Žije takmer akoby študentský život. Je spokojný so svojim batohom a aj svoj súkromný život chce držať absolútne v súkromí. Nikomu nechce dovoliť vedieť, čo robí mimo pretekárskej trate," dodal Christian Horner.

Sebastian Vettel a Lewis Hamilton
TASR/AP

Najnovšie z kategórie: Christian Horner

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk