F1.sk F1.sk

Čo sa to deje medzi Sauberom a Hondou?
zdroj: Sauber

Čo sa to deje medzi Sauberom a Hondou?

V utorok popoludní sme vás informovali o tom, že Sauber napokon v budúcom roku predsa len nebude odoberať pohonné jednotky z dielne Hondy. Správu priniesol Auto Bild Motorsport a v stredu predpoludním sa pridali aj ďalšie zdroje.

"Zdroje s dobrými vedomosťami o situácii naznačili, že všetko vyzerá o niečo inak a kontrakt medzi Sauberom a Hondou, ktorý bol oznámený v skoršom priebehu tohto roku, nikdy nebol oficiálne skompletizovaný a aktivovaný," píše Autosport.

Nuž a majitelia Sauberu sa napokon rozhodli, že sa radšej poobzerajú po iných možnostiach a s Hondou spolupracovať nezačnú. "Toto je čisto špekulácia médií a špekulácie nekomentujeme," reagoval hovorca Hondy pre Autosport. "Vzťah Hondy so Sauberom sa nezmenil."

Keď sa do veci viac zahĺbime a spomenieme si na vyjadrenie riaditeľa Sauberu Pascala Picciho, tak predchodkyňa Frédérica Vasseura Monisha Kaltenbornová odišla "po vzájomnej dohode a pre rozdielne názory na budúcnosť spoločnosti."

"Nezhody týkajúce sa zmluvy s Hondou vraj boli jednou z príčin, ktoré boli za Kaltenbornovej náhlym odchodom," konštatuje ďalej Autosport. "Noví majitelia sa rozhodli, že tím si v budúcom roku nemôže dovoliť byť nekonkurencieschopným a musí sa koncentrovať na získanie slušného motora."

Sauber by tak podľa všetkého chcel pokračovať v odoberaní motorov Ferrari (v súčasnosti má rok starý variant, pozn. red.), ktoré sa už výkonnostne vyrovnávajú Mercedesu, ale nebude to také jednoduché. O tieto pohonné jednotky totiž podľa všetkého má záujem aj McLaren a dohoda podľa Autosportu vôbec nieje vylúčená.

Môžeme teda vychádzať z toho, že ak by sa McLaren s Ferrari skutočne dohodol, Sauber by sa presunul k Mercedesu. Tento krok by bol pomerne logický, keďže Švajčiari nasadzujú mladíka strieborných šípov Pascala Wehrleina. Vylúčená však nie je ani spolupráca s Renaultom a Cyril Abiteboul už potvrdil, že francúzsky výrobca má voľné kapacity.

Čo by bolo v tom prípade s Hondou, je zatiaľ otázne. Japonský výrobca by sa na pôsobenie v F1 možno celkom vykašľal, prípadne by v tichosti pokračoval vo vývoji motora a v roku 2019 by sa pokúsil o návrat na scénu.

Najnovšie z kategórie: Honda

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk