F1.sk F1.sk

Saward nechápe špekulácie o založení nového tímu
zdroj: TASR/AP

Saward nechápe špekulácie o založení nového tímu

V priebehu minulého týždňa sme vám priniesli informáciu o tom, že o vstup do Formuly 1 prejavil záujem nový tím. Zatiaľ toho v tomto smere veľa nevieme, ale hovorí sa o čínskom kapitále a o sídle na "tradičnom mieste" vo Veľkej Británii.

Väčšina médií písala o tom, že by sa tak malo stať už v budúcom roku, ale základná logika nepustí: na to je jednoducho príliš neskoro. Tím nemá továreň, inžinierov, motor, šasi a napokon ani miestenku v šampionáte.

Takto to vníma aj novinár Joe Saward, ktorý celému tomuto humbugu vôbec nerozumie. Nechápe, načo by niekto zakladal nový tím, keď si môže kúpiť niektorý z existujúcich. "Na trhu ich je za reálnu cenu hneď niekoľko," pripomenul vo svojom blogu. "Cena sa môže zdať vysoká, ale aspoň viete, čo kúpite."

Žurnalista okrem toho pripomenul, že tím by potreboval finančné záruky a dobre pripravený plán. Okrem toho by musel obrovské zdroje vraziť do pohonnej jednotky i do inžinierov, musel by si zabezpečiť aerodynamický tunel a modernú počítačovú výbavu.

"Do ľudí a strojov treba investovať obrovské peniaze, a to ani nemáte prístup k 'prize money' - teda minimálne počas prvých dvoch rokov," pokračoval Saward. "A možno aj dlhšie, pretože úroveň súťaže je veľmi vysoká."

V tejto súvislosti doplňme, že nárok na podiel z celkových príjmov športu majú tímy, ktoré sa v dvoch z posledných troch sezón dostanú do top 10. Ak by teda nováčik skončil len jedenásty, mal by smolu.

"Museli by ste mať rozpočet na úrovni minimálne sto miliónov dolárov ročne. A to na tri roky, čo znamená, že rozumnejšie by bolo kúpiť existujúci tím a zmeniť jeho meno," upozornil uznávaný odborník, aby následne pripomenul, že v tomto prípade by tím pochopiteľne mal nárok aj na prize money.

Celá táto špekulácia teda podľa neho nedáva vôbec žiadny zmysel, ale naznačil, že za tým treba hľadať niečo hlbšie. Zatiaľ však bohužiaľ nevieme čo: "Prečo tie špekulácie? Kto to vie?" položil na záver rečnícku otázku.

Najnovšie z kategórie: FIA

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk