F1.sk F1.sk

Má GPDA opodstatnenie?
zdroj: Haas

Má GPDA opodstatnenie?

Asociácia pretekárov F1 (GPDA) už dlhé roky zjednocuje jazdcov, aby spoločnými silami bojovali za dosiahnutie vyšších cieľov. Zväčša tu ide o bezpečnosť, ale na programe sú aj iné záležitostí. Lídrami GPDA sú Alex Wurz, Sebastian Vettel a po novom aj Romain Grosjean, ktorý nahradil Jensona Buttona.

Problém je však v tom, že približne polovica jazdcov na to kašle a o dianie nejaví takmer žiadny záujem. "V F1 sa deje veľká zmena a ak by sme sa spojili všetci dvadsiati, tak by sme mohli mať veľmi silný vplyv," povedal Grosjean v rozhovore pre agentúru Reuters. "Na to, aby sme niečo spravili, potrebujeme byť všetci jednotní."

Následne si Francúz vzal mobil a pokračoval: "Presne vám poviem, kto s nami nie je. Takže chýbajú nám Hamilton, Bottas, Verstappen, Stroll, Massa, Wehrlein, Sirotkin, Celis, Räikkönen, Hülkenberg a di Resta."

Pri menách ako Sirotkin, Celis a di Resta ste sa možno začudovali, ale všetko sú to rezervní jazdci súčasných tímov, takže v GPDA by mohli byť. Grosjeana vraj prekvapil napríklad Lance Stroll. "Keď som prišiel do F1, tak prvé, čo som spravil bolo to, že som sa pridal. Chcel som byť súčasťou skupiny," vysvetlil Grosjean.

Okrem Strolla chýbajú aj ďalší jazdci Williamsu, teda Massa a di Resta, čo je trochu zvláštne, keďže spolupracovník Williamsu Alex Wurz združeniu predsedá. 

Skupinu už okrem toho opustil aj Jolyon Palmer, ktorý v rozhovore pre Reuters potvrdil, že nemá záujem o zavedenie ochrany hlavy. GPDA ju vehementne presadzuje, takže zotrvanie v nej mu nebolo po vôli. 

Proti tomuto opatreniu je však aj Grosjean, podľa ktorého je to proti DNA F1. Skôr si myslí, že by bolo potrebné konať v iných smeroch, zlepšiť nárazové zóny a postarať sa o to, aby v prípade nehody z áut neodleteli žiadne súčiastky.

"Vždy budeme mať rozdielne názory, ale v tomto športe potrebujeme byť jednotní," skonštatoval pretekár Haasu. "Ľudia z Liberty by nás v tom prípade viac počúvali, pričom presne toto chceme."

Taký Max Verstappen však otvorene hovorí, že o pôsobenie v GPDA nemá záujem. "Nemyslím si, že potrebujeme byť jednotní. Na to, aby sme spoločne o niečom rozhodovali, podľa mňa nemusíme byť v GPDA," cituje jeho slová stránka Motorsport-Total.com. "V GPDA ide hlavne o bezpečnosť, ale aj bez účasti v nej sa v športe angažujeme a máme možnosť prehovoriť."

Najnovšie z kategórie: GPDA

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk