F1.sk F1.sk

Kanadská pošta oslavuje 50 rokov F1 v Kanade špeciálnymi známkami
zdroj: Canada Post

Kanadská pošta oslavuje 50 rokov F1 v Kanade špeciálnymi známkami

Veľká cena Kanady oslavuje tento rok svoje 50. výročie a kanadská pošta sa rozhodla tomuto výnimočnému jubileu venovať špeciálnu edíciu známok. Tá zobrazuje piatich legendárnych pilotov Formuly 1, ktorí preteky v krajine javorových listov vyhrali dokopy sedemnásťkrát.

Každý z nich je vyjadrením jednej dekády Formuly 1 v Kanade – prvú zastupuje Sir Jackie Stewart a prelom sedemdesiatych a osemdesiatych rokov miláčik domáceho publika Gilles Villeneuve, po ktorom je okruh, na ktorom sa preteky konajú v súčasnosti, pomenovaný. Nasledujú Ayrton Senna, Michael Schumacher a zástupcom aktuálnej éry je úradujúci vicemajster sveta Lewis Hamilton.

Spolu vyhrali 220 veľkých cien a získali 216-krát pole position, 399 pódiových umiestnení a šestnásť majstrovských titulov – zhodne po tri majú Stewart, Hamilton a Senna a sedem získal Michael Schumacher. Pokiaľ ide o víťazstvá vo VC Kanady, tejto štatistike rovnako kraľuje Schumacher so siedmimi triumfami, ktoré získal medzi rokmi 1994 až 2004. Lewis Hamilton ich zatiaľ získal päť a Stewart so Sennom majú na konte po dve víťazstvá.

Villeneuve vyhral svoje prvé preteky vôbec práve na umelom ostrove na rieke Svätého Vavrinca a dodnes zostáva jediným kanadským pretekárom, ktorý si vybojoval víťazstvo na domácej pôde. Jeho syn Jacques, ktorý sa v roku 1997 tešil z majstrovského titulu, to počas svojej kariéry nedokázal zopakovať, no v najbližších rokoch môže túto štatistiku pozmeniť mladý pretekár Williamsu, Lance Stroll.

Slávnostné odhalenie známok prebehlo za účasti Sira Jackieho Stewarta a vdovy po Gillesovi Villeneuvovi, Joann. Kolekcia všetkých piatich, rovnako ako množstvo iných spomienkových predmetov, je pre fanúšikov k dispozícii v oficiálnom obchode Canada Post.

Najnovšie z kategórie: Kanada

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk