F1.sk F1.sk

DRS je neuveriteľné, zhodujú sa pretekári GP3 po jeho premiére v Barcelone
zdroj: GP3 Media Service

DRS je neuveriteľné, zhodujú sa pretekári GP3 po jeho premiére v Barcelone

Systém DRS využíva od tejto sezóny nielen Formula 1 a Formula 2, ale aj druhá zo sprievodných sérii F1, GP3. Svoju premiéru absolvovalo DRS počas víkendovej Veľkej ceny Španielska po minimálnom testovaní, no mladí jazdci si jej efekt po podujatí chválil.

Narozdiel od F1 a F2, kde je používanie DRS prakticky neobmedzené a limitované je len sekundovou vzdialenosťou od predchádzajúceho monopostu, v GP3 musia pretekári pri jej využití kalkulovať. Počas hlavných pretekov môžu čarovný gombík použiť šesťkrát a počas šprintu štyrikrát.

„Je to neuveriteľne účinné. Rýchlosť, ktorou na posledných tristo metroch rovinky, je v porovnaní s chlapíkom pred vami naozaj neuveriteľná. Pre GP3 aj celú sezónu to teda vyzerá skutočne nádejne, aj keď ma určite prekvapilo, ako efektívny a účinný tento systém je,“ povedal pre Autosport člen juniorskej akadémie Mercedesu a jazdec tímu ART, George Russell. Britský mladík bol jedným z tých, ktorí si DRS v Barcelone vyskúšali poriadne – v hlavných pretekoch, ktoré vyhral jeho tímový kolega Nirei Fukuzumi, ho po pokazenom štarte využil pri ceste k štvrtému miestu.

Systém si pochvaľuje aj pretekár Jenzer Motorsport, Alessio Lorandi, ktorý si v oboch pretekoch vybojoval tretie miesto. „Určite je to pekný pocit. Som naozaj rád, že aj tu zaviedli DRS, aj keď by bola väčšia zábava, keby rovnako ako vo Formule 2 bolo úplne neobmedzené. Aj toto však je pekný krok vpred.“

Zatiaľ čo jazdcom nie je obmedzený počet použití po chuti, tímom sa pozdáva príležitosť zapojiť do pretekov viac stratégie. „Z pretekovej perspektívy to vyzerá tak, že jazdci dostali viac príležitostí predbiehať. Limitované použitie však pridáva do pretekov o niečo viac stratégie tým, ako to jazdci používajú, čo robí veci omnoho zaujímavejšími,“ hovorí šéf Ardenu, Julian Rouse.

Najnovšie z kategórie: GP3

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk