F1.sk F1.sk

Štatistiky a fakty po VC Španielska 2017
zdroj: Mercedes

Štatistiky a fakty po VC Španielska 2017

Prinášame vám súhrn najzaujímavejších štatistík a faktov po Veľkej cene Španielska tak, ako ich zosumarizoval Auto Motor und Sport.

- VC Španielska bola netypická tým, že plný počet kôl absolvovali len traja jazdci. Všetci ostatní dostali minimálne kolo. Toto sa stalo naposledy na VC Veľkej Británie 2008, kde takisto triumfoval Lewis Hamilton. Vtedy však pršalo.

- na pódiu sa objavili jazdci všetkých troch top tímov, pričom ich kolegovia do cieľa neprišli. Toto sme naposledy zaznamenali v Belgicku 2005.

- po piatich podujatiach môžeme povedať, že plný počet okruhov (288) absolvovali len Sebastian Vettel a Lewis Hamilton.

- v Barcelone platilo to, čo aj v minulom roku: dvaja najlepší jazdci predchádzajúceho podujatia na tomto okruhu vypadli už v prvom kole. Pred rokom to boli Lewis Hamilton a Nico Rosberg.

- Kimi Räikkönen vypadol už desiatykrát v kariére v prvom kole. "Lepší" sú len Andrea de Cesaris (12), Rubens Barrichello (13) a Jarno Trulli (14).

- v predchádzajúcich desiatich rokoch (2007 až 2016) vyhrali v Barcelone vždy rôzni jazdci, ale táto séria sa skončila. Tentoraz vyhral Hamilton, ktorý triumfoval v roku 2014.

- Hamilton vybojoval dvanásty hetrik zložený z pole position, najrýchlejšieho kola pretekov a víťazstva. Viac ich má len Michael Schumacher (22).

- Hamiltonovo šťastné číslo je 44 a Vettela tentoraz predstihol presne v 44. kole.

- Hamilton vybojoval 250. pole position pre britského jazdca.

- prvýkrát od roku 2012 nestáli v prvom rade VC Španielska dve autá Mercedesu.

- Hamilton štartoval v Barcelone piatykrát po sebe z prvého radu. Predtým niečo také dokázal len Michael Schumacher v rokoch 2000 až 2004.

- od začiatku novej turboéry sme jazdcov Ferrari registrovali v prvom rade len deväťkrát, z toho päťkrát v tomto roku.

- Hamilton potrebuje už len jednu pole position na to, aby dostihol Ayrtona Sennu (65) a štyri na vyrovnanie Michaela Schumachera (68).

- v prvých piatich podujatiach ročníka sa ešte žiadnemu tímu nepodarilo vybojovať dvojité víťazstvo. Toto sa naposledy stalo v roku 2012.

- Force India ako jediná bodovala vo všetkých doterajších podujatiach s oboma autami.

- Sergio Pérez natiahol svoju bodovú sériu na pätnásť veľkých cien. Len sedem jazdcov histórie ju malo dlhšiu.

- Pascal Wehrlein (P8) a Esteban Ocon (P5) zaznamenali najlepšie výsledky svojej kariéry.

- Esteban Ocon má po piatich podujatiach zaujímavý zápis: buď štartoval desiaty, prípadne desiaty skončil.

- Force India doposiaľ v Španielsku nevybojovala lepšie ako siedme miesto. Teraz štvrté a piate.

- Rus Sergej Sirotkin je tréningový smoliar. Počas svojich troch posledných nasadení v Brazílii, Rusku a v Španielsku odjazdil dovedna len 22 kôl.

- po tom, ako zabodoval už aj Sauber, ostal bez bodov len McLaren.

- Renault a Sauber majú na svojom konte už viac bodov ako za celý minulý rok.

- Daniil Kvjat štartoval v Barcelone z devätnásteho miesta, čo bolo jeho najhoršie na tomto okruhu. Skončil deviaty, čo je zasa jeho barcelonské maximum.

- Felipe Massa zdolal svojho kolegu v barcelonskej kvalifikácii prvýkrát od roku 2009.

- v štyroch z doterajších piatich podujatí vypadli v Q1 jazdci piatich rôznych tímov. Len v Rusku sa to nepodarilo, tam vypadli dve autá Sauberu.

- Jolyon Palmer vypadol v štyroch z piatich prípadov už v Q1, Nico Hülkenberg sa naopak v troch z piatich prípadov dostal do Q3. Tentoraz to však Hulkovi nevyšlo a štartoval až trinásty.

zdroj: Auto Motor und Sport

Najnovšie z kategórie: Španielsko

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk