F1.sk F1.sk

Liberty chce pokračovať bez Concorde Agreement s celkom novým nastavením
zdroj: Mercedes

Liberty chce pokračovať bez Concorde Agreement s celkom novým nastavením

Formula 1 sa dlhé roky držala tzv. Concorde Agreement, akejsi tripartitnej dohody medzi tímami, FIA a FOM. Od roku 2013 je situácia ošetrená o niečo inak a v platnosti nie je takáto univerzálna dohoda, ale každá stajňa má uzatvorenú samostatnú zmluvu platnú do roku 2020.

Rokovania prebiehali s Berniem Ecclestonom a niektorým zoskupeniam sa podarilo vyjednať si zaujímavé výhody. Ferrari súhlasilo ako jedno z prvých, (aj) vďaka čomu má obrovský bonus. V tom čase ešte bolo z koláča čo krájať.

Nasledovali ďalší dôležití hráči, ktorí si taktiež niečo uchmatli a zvyšným tímom potom ostalo minimum. Ecclestone to však spravil takticky a vedel, že keď si upíše velikánov, všetko bude v poriadku a ostatní sa potom pridajú.

Noví majitelia športu zo spoločnosti Liberty Media však s týmto nastavením nie sú spokojní a už teraz uvažujú o tom, čo príde od roku 2021. Stránka Motorsport-Total.com avizuje, že všetko bude vyzerať inak a na súčasnú dohodu sa to podobať nebude. Čím skôr niečo také príde, tým lepšie, pretože Formula 1 v súčasnosti v zásade existuje len do roku 2020. Ohľadom vzdialenejšej budúcnosti nie je stanovené vôbec nič.

Po novom by mohlo ísť o akúsi "ústavu", ktorej platnosť už nebude ohraničená finálnym dátumom. Platiť bude na neurčito. Zahŕňať bude všetko, čo do týchto okamihov ako-tak fungovalo, teda šport by si mal ponechať technické i športové pracovné skupiny, Komisiu F1 i ratifikačný proces zahŕňajúci Svetovú motoristickú radu. Zbaviť by sme sa mali napríklad Strategickej skupiny F1 či nedobrého delenia príjmov.

Malé a stredné stajne by pochopiteľne súhlasili, no čo s tými veľkými? Tie sa predsa svojich dodatočných príjmov len tak nezrieknu. Zdroj informuje o tom, že veľké zoskupenia by na oplátku mali dostať akcie, teda podiely v F1. Vďaka ním by im do kasy tiekli aj dividendy a mali by záujem ostať v športe dlhodobo, takže by chceli aj konať v jeho najlepšom záujme.

Najnovšie z kategórie: Liberty Media

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk