F1.sk F1.sk

Rozhovor s Valtterim Bottasom alebo otvorene o pomoci Lewisovi Hamiltonovi
zdroj: Mercedes

Rozhovor s Valtterim Bottasom alebo otvorene o pomoci Lewisovi Hamiltonovi

Jednou z najdôležitejších persón Veľkej ceny Španielska bol Valtteri Bottas. Fínsky pretekár sa po štarte zapojil do kolízie, ktorá z pretekov vyradila Kimiho Räikkönena s Maxom Verstappenom, neskôr úspešne pribrzdil Sebastiana Vettela, aby napokon vypadol pre poruchu motora.

V jeho prípade sa toho udialo viac ako dosť. Sled udalostí opísal v rozhovore pre oficiálnu stránku Mercedesu.

Valtteri, mal si dobrý štart, ale čo sa potom stalo v prvej zákrute s Kimim?

"Áno, môj štart bol opäť dobrý. Odpichol som sa fakt dobre a na chlapcov predo mnou som sa rýchlo doťahoval. Tentoraz som však následne nemal kam. Najskôr som chcel ísť doľava, ale nebolo tam dosť miesta. Potom som to skúšal zvnútra, pretože tam pôvodne bolo miesto, ale Sebastian to potom zavrel a pred prvou zákrutou som uviazol za ním. Pokúšal som sa pokračovať vnútri, ale ono je to pochopiteľne tak, že chlapci jazdiaci na vonkajšej strane vás chcú predbehnúť. To, že som s Kimim kolidoval, bolo smolné. Bolo tam až príliš tesno. Škoda toho, čo sa následne stalo im dvom (Kimimu a Maxovi, pozn. red.). Keď je však súťaženie takéto vyrovnané a tesné, niekedy sa zrodia aj kolízie. Takto to zvykne byť. Pokúšal som sa držať si pozíciu a jednoducho tam už nebol priestor."

po štarte VC Španielska (kolízia Räikkönena s Verstappenom)
TASR/AP

"Po kontakte som sa v prvom stinte fakt trápil. Naďalej prešetrujeme, či bolo s autom všetko v poriadku, prípadne nebolo. Mám pocit, že nebolo, pretože absencia rýchlosti bola oproti chlapcom predo mnou príliš veľká. Z môjho pohľadu ide hlavne o pochopenie toho, prečo som v prvom stinte tak strácal. Následne sme zmenili stratégiu a skúsili sme ísť na jedinú zastávku v boxoch, čo by nám pomohlo, ale pri virtuálnom bezpečnostnom aute dostali Seb a Lewis (v skutočnosti len Lewis, pozn. red.) takmer voľný pitstop. V konečnom dôsledku som toho teda k dobru nezískal až tak veľa. Aj tak som však mohol skončiť na pódiu a pochopiteľne, že je to sklamanie. Zariskovali sme s nasadením starého motora. Vedeli sme, že v ňom už nie je veľmi veľa kilometrov, ale bola to jediná možnosť, ktorú sme si pred kvalifikáciou mohli vybrať. Taký je život."

V okamihoch, keď si bojoval so Sebom a pokúšal si sa predĺžiť svoj stint, nakoľko si sa pokúšal pomôcť Lewisovi v jeho boji s Ferrari?

"Robil som všetko pre to, aby som Sebastiana udržal za sebou a pripravil ho o čas. Takto to funguje. Taká bola v tej chvíli moja úloha a moja misia, ale rýchlostný rozdiel bol príliš veľký a napokon sa predo mňa dostal. Rozhodne som sa pokúšal pomôcť tímu a dúfam, že sa to postaralo aspoň o malý rozdiel. Napokon sa nám podarilo aspoň o niekoľko bodíkov zvýšiť náskok pred Ferrari, čo je fajn. Mohlo však toho byť omnoho viac, ak by sme na dobrých miestach skončili obaja."

Valtteri Bottas pred Sebastianom Vettelom
TASR/AP

V kvalifikácii si svoju sadu pneumatík prebrzdil a v sobotu ráno si sa vrátil k starej pohonnej jednotke. Aký vplyv to malo na tvoje tempo?

"V prvom stinte som to prebrzdenie necítil, takže som si nepreniesol problém z kvalifikácie. Vedeli sme však, že so starým motorom budeme každým ďalším kolom cítiť určitú stratu a slabší výkon. Ale nebol to taký veľký vplyv, aby som v úvode pretekov strácal až toľko. Určite to niečo spôsobilo, ale nie až toľko. Hlavne sme sa obávali o výdrž motora z hľadiska odjazdených kilometrov. Tím naďalej prešetruje, čo sa pokazilo. Jednoducho to bola smola."

Čo bude potrebné spraviť pre to, aby si sa v najbližších dňoch rozveselil?

"Budem sa venovať relaxu, ale pre tento týždeň nemám žiadne veľké plány. Vo štvrtok budem v továrni, v piatok ma čaká určite filmovanie a to je všetko. Doposiaľ som nikdy nemal veľké problémy s tým, aby som sa dostal z ťažkého víkendu. V Monaku budem opäť v top forme."

Sebastian Vettel, Lewis Hamilton, Will Buxton a Valtteri Bottas
Mercedes

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk