F1.sk F1.sk

Z Bottasa je po novom Mr. Zátka
zdroj: TASR/AP

Z Bottasa je po novom Mr. Zátka

Fanúšikovia Ferrari po Veľkej cene Španielska len ťažko nájdu dobré slovo na Valtteriho Bottasa. Keď sa Sebastian Vettel po zastávke v boxoch vrátil na trať, uviazol práve za týmto Fínom, ktorý si svoju robotu odviedol veľmi dobre. Vettelovi vzal niekoľko cenných sekúnd, no svojho kolegu Lewisa Hamiltona po chvíli pustil absolútne bez problémov.

Mercedes to takticky zvládol veľmi dobre a v zásade mal výhodu v tom, že v poli mal oproti Ferrari pešiaka navyše. Scuderia prišla o Kimiho Räikkönena už v prvej zákrute a Vettel musel bojovať sám.

"Mercedes dnes Valtteriho nasadil ako strategického brzdiča," reagoval po pretekoch Sebastian Vettel. "My by sme to však v ich situácii spravili rovnako, to je jasné. Pripravil ma o čas."

Vettel sa za Bottasom zdržal pár kôl, aby napokon z talóna vytiahol parádny manéver. Na hlavnej rovinke za ním trochu zakľučkoval a napokon to skúsil po vnútornej strane, pričom vyšiel dokonca až na trávu. 

"Pri manévri som musel podstúpiť dosť veľké riziko," opisoval situáciu Sebastian Vettel. "Síce to bola zábava, ale pri pohľade na stopky bolo jasné, že som tam stratil veľké množstvo času. Minimálne štyri sekundy."

V Mercedese sa netajili tým, že s Bottasom to zahrali takticky. Po vypadnutí Räikkönena bol absolútne bezpečne na treťom mieste - na víťazstvo nemal a hlbšie sa prepadnúť nemohol, takže dávalo zmysel ponechať ho na trati a Vettela trochu potrápiť.

"Valtteri sa dnes zachoval ako skutočný tímový hráč. Patrí mu za to moja vďaka," povedal víťaz Lewis Hamilton, na ktorého nadviazal športový šéf tímu Toto Wolff: "Po úvodnom kontakte s Kimim boli jeho osobné preteky obmedzené, ale napokon mal veľký podiel na našom úspechu. Bol to tímový výkon." 

Nič netajil ani šéf predstavenstva Mercedesu Niki Lauda. "Je predsa logické, že jazdíme ako tím. Keď chcete vyhrať, tak to musíte spraviť," poznamenal Rakúšan.

Horšie je už to, že Bottas napokon vypadol pre poruchu motora. Nie je vylúčené, že pri obrane pred Vettelom viackrát nasadil vyšší výkonnostný mód a keďže jeho motor absolvoval piaty víkend, zlyhal.

"Skúsil som spraviť všetko pre to, aby som Sebastiana udržal za sebou a pripravil ho o čas. Takto to jednoducho je. Toto bola moja misia," dodal Valtteri Bottas, z ktorého fanúšikovia konkurencie spravili Mr. Zátku. Na sociálnych sieťach sa objavilo viacero vtipných editov poukazujúcich na to, že brzdenie mu ide dobre.

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk