VC Španielska bavila: Hamilton po parádnom boji zdolal Vettela!
zdroj foto: TASR/AP

VC Španielska bavila: Hamilton po parádnom boji zdolal Vettela!

Ladislav Király
14.5.2017

Veľká cena Španielska priniesla neuveriteľne napínavý boj, v rámci ktorého si to o víťazstvo rozdali Lewis Hamilton a Sebastian Vettel. V úvodnej časti podujatia to vyzeralo na úspech Nemca, napokon sa však presadil Angličan. Rozhodujúci manéver sa zrodil v 44. kole!

Vettel mal lepší štart a v prvej zákrute prevzal vedenie, ktoré si udržal aj po prvých zastávkach v boxoch. Potom však Hamilton stavil na inú stratégiu a pri stiahnutí náskoku mu pomohla aj fáza virtuálneho safety caru. Po druhej zastávke sa obaja objavili na trati bok po boku, ale parádny súboj vyznel v prospech Vettela. Pretekár Ferrari sa však dlho netešil, pretože Hamilton mu to po niekoľkých kolách vrátil a víťazstvo si už nenechal vziať.

Ďalší favoriti mali problémy: Kimi Räikkönen a Max Verstappen vypadli po vzájomnej kolízii z úvodnej zákruty, Valtteriho Bottasa neskôr zradil motor. Aj preto sa zrodili zaujímavé výsledky a zabodovalo niekoľko jazdcov, od ktorých sme to nečakali. Spomínané situácie vyniesli na pódium Daniela Ricciarda z Red Bullu, ale obrovskú radosť priniesli do Force Indie: Sergio Pérez skončil štvrtý a Esteban Ocon piaty.

Z výborného šiesteho miesta sa tešil pretekár Renaultu Nico Hülkenberg a veľkú radosť mali aj ďalší bodujúci: Toro Rosso má zásluhou Carlosa Sainza a Daniila Kvjata siedme a deviate miesto, doslova šokujúca je ôsma priečka Pascala Wehrleina a jeden bodík vybojoval aj Romain Grosjean z Haasu.

Viac o priebehu pretekov sa dočítate v nižšie priložených komentároch vybraných z rubriky PITSTOP. Najbližšia veľká cena sa uskutoční o dva týždne v Monaku!

Výsledky:

výsledky VC Španielska 2017
F1.com/Twitter

Prvé fotografie radosti troch najlepších:

Sebastian Vettel so šampanským
TASR/AP

Sebastian Vettel s pohárom za druhé miesto v Španielsku
TASR/AP

Sebastian Vettel a Daniel Ricciardo so šampanským
TASR/AP

pódium VC Španielska 2017
TASR/AP

pódium VC Španielska 2017
TASR/AP

Lewis Hamilton a Daniel Ricciardo na pódiu
TASR/AP

Daniel Ricciardo s pohárom
TASR/AP


Lewis Hamilton
TASR/AP

Lewis Hamilton
TASR/AP

Lewis Hamilton so šampanským
TASR/AP

Lewis Hamilton sa teší z víťazstva
TASR/AP

Lewis Hamilton s pohárom za španielske víťazstvo
TASR/AP

Lewis Hamilton a Sebastian Vettel na pódiu
TASR/AP

Pitstop
Pondelok 16:00

Video: Najrýchlejšia zastávka v boxoch na VC Španielska v podaní mechanikov Mercedesu a Lewisa Hemiltona.

Pondelok 16:00

Video: Najrýchlejšie kolo Veľkej ceny Španielska v podaní Lewisa Hamiltona.

Pondelok 09:53

Infografika: Najlepšie zastávky v boxoch počas VC Španielska.

Nedeľa 18:14

Takéto počty divákov si našli cestu na okruh v Barcelone.

Nedeľa 17:58

Video: Tradičný "notebook" Teda Kravitza k Veľkej cene Španielska.

Nedeľa 17:24

Video: Rozhovor s milou francúzskou rodinkou. Syn Thomas sa stal hviezdou po tom, ako po vypadnutí Kimiho Räikkönena plakal.

Nedeľa 17:22

Tak tento malý chlapec je Thomas z Francúzska.

Nedeľa 17:06

Chvíle radosti Mercedesu.

Nedeľa 16:44

Tu je dôkaz, že Sebastian Vettel a Lewis Hamilton sa "pobozkali".

Nedeľa 16:19 Stoffel Vandoorne bol uznaný vinným z kolízie s Felipem Massom. Dostal dva trestné body a na štarte ďalšieho podujatia príde o tri miesta.
Nedeľa 16:11 Toto Wolff, Mercedes: "S našou zastávkou počas fázy virtuálneho safety caru sme čakali tak dlho, aby už Ferrari nemalo šancu reagovať. Toto bolo rozhodujúce."
Nedeľa 16:10 Aktuálna informácia hovorí o tom, že Valtteriho Bottasa odstavil problém s turbodúchadlom.
Nedeľa 15:58

Rozhovory s troma najlepšími viedol priamo na pódiu Pedro de la Rosa.

Nedeľa 15:54

Titul Jazdec dňa získava Sebastian Vettel!

Nedeľa 15:54

Záber na pódiové oslavy.

Nedeľa 15:49

Šampanské je pripravené...

Nedeľa 15:48 Traja najlepší sú už na pódiu. Znie britská hymna pre Lewisa Hamiltona, po ktorej nasleduje nemecká pre Mercedes.
Nedeľa 15:47

Takto vyzerala prvá radosť Lewisa Hamiltona.

Nedeľa 15:46

Sebastian Vettel: "Neviem ako sa to stalo. Viedol som o osem sekúnd, ale po boxoch som sa potom vrátil bok po boku s ním (s Hamiltonom)."

Nedeľa 15:45 Traja najlepší sú už v zákulisí za pódiom, Vettel a Hamilton prehodili pár slov. Nemec je prekvapený tým, aký rýchly bol Hamilton vo chvíli, keď ho predbehol.
Nedeľa 15:42 Jedným z hrdinov je aj Pascal Wehrlein, ktorý skončil ôsmy! Štyri cenné body pre Sauber!
Nedeľa 15:42 Veľká radosť zavládla vo Force Indii, ktorá má zásluhou Sergia Péreza a Estebana Ocona štvrté a piate miesto!
Nedeľa 15:40

Video: Takto vyzerala radosť v Mercedese vo chvíli keď Hamilton predbehol Vettela.

Nedeľa 15:39

Lewis Hamilton vyhráva Veľkú cenu Španielska! Druhé miesto pre Sebastiana Vettela, tretie pre Daniela Ricciarda!

Nedeľa 15:39 Lewis Hamilton vstupuje do posledného kola so štvorsekundovým náskokom!
Nedeľa 15:38 Záznam ukázal, že Magnussen kolidoval s Kvjatom. Dán má defekt a musí prísť do boxov. Príde teda o deviate miesto!
Nedeľa 15:37 Lewis Hamilton zaznamenal najrýchlejšie kolo pretekov. Jeho pneumatiky teda fungujú dobre aj po tridsiatich kolách.
Nedeľa 15:36 Lance Stroll a Felipe Massa sa momentálne bijú len o štrnáste miesto. Veľmi zlé preteky Williamsu.
Nedeľa 15:35 Do konca ostávajú tri kolá a Hamilton má pohodlný náskok. Zdá sa, že je predčasne rozhodnuté. Boli to parádne preteky, aj keď teraz v závere sa už veľa nedeje.
Nedeľa 15:32 Sebastian Vettel sa pýta: "Prečo zasa ten Massa?"
Nedeľa 15:31

Vettel takmer vrazil do Massu! Prišiel o cenné sekundy! Za Hamiltonom bol už o 2,8 sekundy a teraz je to opäť 4,5! Infografika nám ukázala, že v treťom sektore preto na Hamiltona stratil 1,461 sekundy!

Nedeľa 15:30 Lewis Hamilton dostal potvrdenie týkajúce sa toho, že Ferrari to už na tri zastávky nemôže hrať. Do konca ostáva len sedem kôl.
Nedeľa 15:29 Pascal Wehrlein naďalej jazdí na parádnom siedmom mieste. Síce ho čaká päťsekundový trest, ale aj tak to vyzerá na body.
Nedeľa 15:26 Momentálne sa zdá, že Vettel s tvrdšími pneumatikami na Hamiltona rýchlostne nemá, jeho strata sa zväčšila na 4,36 sekundy.
Nedeľa 15:25 Do konca ostáva už len deväť kôl, Vettel stráca 3,5 sekundy.
Nedeľa 15:22 Ferrari so Sebastianom Vettelom uvažuje o "pláne C", žeby tretia zastávka a opätovné obutie softov? Nové softy však už na sklade nemá...
Nedeľa 15:21

Z tohto neznámeho chlapca je napokon jeden z hrdinov dnešného dňa. Klobúk dolu pred tým, kto sa o to postaral.

Nedeľa 15:19

A už je s Kimim!

Nedeľa 15:18

Aha, uplakaného a neskôr vysmiateho chlapca priniesli do padoku!

Nedeľa 15:14 Sme v 48. kole a Hamilton sa Vettelovi nevie vzdialiť, vedie o jeden a pol sekundy. Do konca ostáva osemnásť kôl - Hamiltonove softy by toho ku koncu pretekov mali mať dosť, Vettel šípi šancu.
Nedeľa 15:13

Infografika: Takto vyzeralo poradie v 44. kole.

Nedeľa 15:12 Pascal Wehrlein dostal päťsekundový trest. Okolo stĺpika na vstupe do boxov prešiel zo zlej strany. Bohužiaľ...
Nedeľa 15:12 Lewis Hamilton sa sťažuje na to, že zadné pneumatiky sa mu prehrievajú. Inžiniera sa pýtal na to, čo má robiť - má na to ďalej tlačiť, prípadne má zvoľniť?
Nedeľa 15:08 Sebastian Vettel hovorí, že pri obrane nemal absolútne žiadnu šancu, Hamilton ho vraj predstihol "ako vlak". Inžinier mu odvetil nech bude trpezlivý, pretože Hamilton bude mať na konci problémy s pneumatikami.
Nedeľa 15:07

Teraz to Hamilton zvládol a v 44. kole sa dostáva do čela! Vettela predstihol na hlavnej rovinke.

Nedeľa 15:06 Nigel Mansell o súboji Vettela s Hamiltonom: "Z môjho pohľadu bez trestu, bol to dobrý pretekársky šport."
Nedeľa 15:05 Na tretie miesto sa dostal Daniel Ricciardo, štvrtý je Sergio Pérez a piaty Esteban Ocon - z pohľadu Force Indie to vyzerá parádne. Šiesty je Nico Hülkenberg a siedmy Pascal Wehrlein!
Nedeľa 15:03 Fú, tak toto bude pekelný súboj o víťazstvo. Hamilton je v týchto chvíľach rýchlejší ako Vettel, má aj mäkšie pneumatiky, do konca ostáva vyše 20 kôl.
Nedeľa 15:02

Valtteri Bottas vypadáva! Starý motor to nezvládol!

Nedeľa 15:01

Video: Sebastian Vettel vs Lewis Hamilton.

Nedeľa 15:00 Lewis Hamilton sa sťažuje, Vettel bol podľa neho príliš tvrdý a vytlačil ho z trate. Uvidíme čo na to komisári.
Nedeľa 14:59 Vettel sa na trať vrátil po boku Hamiltona, v prvých zákrutách zviedli parádny súboj a Nemec je vpredu! Mercedes to spravil takticky dobre a vďaka zastávke ešte pod VSC získal čas k dobru.
Nedeľa 14:58 Hmmm do boxov prišiel aj Sebastian Vettel, ktorý dostal mediumky. Stalo sa tak dosť skoro.
Nedeľa 14:57

Fáza virtuálneho safety caru sa končí a Lewis Hamilton prichádza do boxov! Dostáva softy, s ktorými to potrebuje potiahnuť ešte 29 kôl!

Nedeľa 14:55

Ťažko pochopiť, čo to robil Stoffel Vandoorne. Bránil sa veľmi neskoro a do Massu doslova vrazil. Komisári to asi nenechajú len tak.

Nedeľa 14:53

Hamilton bol pred chvíľkou poriadne nervózny, Ericsson ho akosi nechcel pustiť pred seba, resp. tak robil na zlom mieste.

Nedeľa 14:53 Tak nie, komisári sa rozhodli pre "virtual safety car", čo pomôže Vettelovi. Inak by o svoj náskok prišiel!
Nedeľa 14:52

Stoffel Vandoorne kolidoval s Felipem Massom a ostal stáť v prvej zákrute v štrkovej zóne! Uvidíme safety car?

Nedeľa 14:50 Vettel zvýšil náskok na Hamiltona na 7,6 sekundy. Podľa všetkého však potrebuje ešte viac, pretože v závere bude mať nevýhodu tvrdších gúm. Teraz ju má Hamilton... Sme v 33. kole, teda v polovici pretekov.
Nedeľa 14:47 Hamilton stráca na Vettela šesť sekúnd, ale v poslednom stinte bude mať mäkšie pneumatiky. To by mu mohlo pomôcť.
Nedeľa 14:45

Fernando Alonso akosi stráca rýchlosť, predstihol ho dokonca aj Marcus Ericsson a momentálne je len štrnásty. Pascal Wehrlein jazdí na siedmom mieste.

Nedeľa 14:43

Video: Sebastian Vettel vs Valtteri Bottas.

Nedeľa 14:40

A už je rád!

Nedeľa 14:40

Bottas teraz bez väčších problémov pustil Hamiltona dopredu. Lewis tu získal veľmi cenné sekundy.

Nedeľa 14:39 Nigel Mansell na Twitteri: "Skvelý Sebov manéver."
Nedeľa 14:38

VAU! Vettel totálne zariskoval a parádnym manévrom zdolal Bottasa. Skvelý motoršport!

Nedeľa 14:37 Uff, Vettel útočí na Bottasa, ale zatiaľ sa mu nedarí. Parádne súboje! Hamilton si určite mädlí ruky. Stráca už len tri sekundy!
Nedeľa 14:35

Vettel sa dotiahol na lídra Bottasa, ktorý ho teraz trochu brzdí. Tretí Hamilton sa tak môže mierne doťahovať - stráca osem sekúnd.

Nedeľa 14:34 Lewis Hamilton prišiel v 22. kole do boxov, dostal pomalšie mediumky! Na posledný stint si teda nechal softy a možno sa bude spoliehať na to, že vtedy na trati uvidíme safety car.
Nedeľa 14:33 Sergio Pérez mal v boxoch problémy, mechanici nevedeli odmontovať pravú prednú pneumatiku.
Nedeľa 14:32 Komisári potvrdili, že Magnussena ani Sainza nebudú trestať.
Nedeľa 14:32 Viacero jazdcov už bolo v boxoch a Pascala Wehrleina to vynieslo na piate miesto.
Nedeľa 14:30

Takto vyzeralo poradie v pätnástom kole.

Nedeľa 14:29 Kevin Magnussen je rozhorčený zo správania Carlosa Sainza a sťažoval sa inžinierovi. Ten mu odpovedal nech sa upokojí, pretože všetko už bolo nahlásené komisárom.
Nedeľa 14:28

Video: Carlos Sainz vs Kevin Magnussen.

Nedeľa 14:26

Video: Ďalší pekný záznam udalostí zo štartu.

Nedeľa 14:26

Na výjazde z boxov to bolo poriadne tesné medzi Sainzom a Magnussenom. Španiel dokonca vyšiel na trávu.

Nedeľa 14:25 Vettel si v šestnástom kole na rovinke bez väčších problémov poradil s Ricciardom. Za ním teda veľa času nestratil.
Nedeľa 14:24 Sebastian Vettel prišiel do boxov, ibaže na trať sa vrátil za Felipem Massom a Danielom Ricciardom, toto mu môže uškodiť!
Nedeľa 14:23 Komisári teraz prešetrujú incident Bottas/Räikkönen/Verstappen. Hmm, mysleli sme si, že tomuto sa už venovali... akurát tam zabudli prirátať Bottasa.
Nedeľa 14:22 Fernando Alonso bol v trinástom kole v boxoch. Vzápätí ho nasledovali aj Lance Stroll a Stoffel Vandoorne.
Nedeľa 14:20 Lewis Hamilton dostal informáciu, že sme v dôležitej fáze pretekov a musí na to šliapnuť. Informáciu následne posunul inžinier aj Sebastianovi Vettelovi. V dvanástom kole Vettel vedie o 2,3 sekundy.
Nedeľa 14:19 Komisári potvrdili, že v súboji Alonso vs Massa nebudú trestať.
Nedeľa 14:16 Fernando Alonso dostal otázku ako veľmi je momentálne brzdený. Uviazol totiž za Romainom Grosjeanom. Odpovedal, že "veľmi".
Nedeľa 14:16

Video: Záznam štartu v podaní Kimiho Räikkönena.

Nedeľa 14:15

Takto vyzeralo poradie po šiestich kolách.

Nedeľa 14:14 Vettel naďalej vedie o 2,5 sekundy, no tretí Bottas stráca už 8,7 sekundy. To po ôsmich kolách.
Nedeľa 14:12 Záznam ukázal aj to, že Massa v jednej z úvodných zákrut trafil Alonsa a poslal ho do štrku. Aj toto budú komisári prešetrovať.
Nedeľa 14:11

Záznam ukázal, že v prvej zákrute najskôr Bottas ťukol Räikkönena, ktorého potom odhodilo do Verstappena. Veľmi smolné okolnosti.

Nedeľa 14:09

Komisári rozhodli, že v prípade Kimi Räikkönen vs Max Verstappen nebudú trestať.

Nedeľa 14:09 Sebastian Vettel si na čele buduje náskok, pred Lewisom Hamiltonom vedie o 2,5 sekundy.
Nedeľa 14:07 Problémy mal aj Fernando Alonso, ktorý v prvom kole prešiel cez štrk a prepadol sa na jedenáste miesto. Skvelo sú na tom pretekári Force Indie - Sergio Pérez je piaty a Esteban Ocon šiesty.
Nedeľa 14:06

Smutný fanúšik Kimiho Räikkönena.

Nedeľa 14:04

Kimi Räikkönen má napokon zlomené ľavé predné koleso a vypadáva! Problémy má aj Max Verstappen, ktorý tiež spomaľuje.

Nedeľa 14:04

Fúúúú po štarte bolo v prvej zákrute poriadne husto, na prvé miesto sa predral Vettel, druhý je Hamilton a tretí Bottas! Räikkönen mal problém s Verstappenom a obaja sa prepadli hlboko.

Nedeľa 14:02 Organizátori oznámili, že na tribúnach je 95 000 fanúšikov.
Nedeľa 14:00

Jazdci sú už pripravení na vstup do zahrievacieho kola, ktoré sa začne presne o 14.00 h.

Nedeľa 13:56

Lewis Hamilton takto pozdravil španielsku mládež.

Nedeľa 13:47

Hmm, v kútiku Pirelli sú aj pekné baby :)

Nedeľa 13:47

Momentálne znie španielska hymna, jazdci sú nastúpení na štartovej čiare.

Nedeľa 13:46 Bernie Ecclestone v rozhovore pre Sky Sports povedal, že vážne uvažuje o prevzatí Force Indie a jej premenovaní na Brabham. Ale Martina Brundla sa vzápätí opýtal, či za neho nechce jazdiť, takže možno to myslel len zo žartu.
Nedeľa 13:40 Niki Lauda: "Pomer síl sa oproti Soči vôbec nezmenil, najlepšie autá sú rovnako vyrovnané. Bude to neuveriteľne zaujímavé."
Nedeľa 13:37 Alex Wurz sa čuduje slovám Helmuta Marka o jedinej zastávke v boxoch. To by bola podľa neho o 16 sekúnd pomalšia alternatíva.
Nedeľa 13:37 Helmut Marko, Red Bull: "Nevylučujem, že niekto to skúsi aj s jedinou zastávkou v boxoch."
Nedeľa 13:34 Zaujímavá štatistika: Ak by Sebastian Vettel zaznamenal v Q3 rovnaký tretí sektor ako Kimi Räikkönen, dosiahol by úplne rovnaký čas ako Lewis Hamilton.
Nedeľa 13:33

Dievčinka čaká na štartovom rošte na Sergia Péreza.

Nedeľa 13:31

Hlavný favorit dnešných pretekov Lewis Hamilton pred nastúpením do auta.

Nedeľa 13:30

Na konci boxovej uličky zasvietila zelená, jazdci sa môžu presunúť na štartový rošt.

Nedeľa 13:26

Jean Todt prišiel do Barcelony aj so svojom kampaňou za bezpečnosť na cestách.

Nedeľa 13:26

Technický odborník Craig Scarborough opäť pridal na Twitter množstvo pekných detailných záberov. Kliknite si na jeho konto.

Nedeľa 13:23

Live-graffiti je predpripravené. Kto sa tam objaví?

Nedeľa 13:16

Video: Robot v padoku.

Nedeľa 13:14

Pretekárov Red Bullu prišiel pozrieť aj Pol Espargaró.

Nedeľa 13:08

Tento robot si počas víkendu uchmatol značnú dávku pozornosti. Baví vo fanúšikovskej zóne.

Nedeľa 12:59 V Barcelone vyhralo počas posledných desiatich rokov desať rôznych jazdcov. Nie je to však úplný rekord, pretože v Mexiku sa tak stalo jedenásťkrát. Nebolo to však v jedenástich rokoch po sebe, pretože tie podujatia boli s prestávkami rozťahané na 25 rokov: jazdci sa teda v tom období dosť pomenili.
Nedeľa 12:45

Prišiel aj Pastor Maldonado, takže dnes sa budú diať veci.

Nedeľa 12:43

Aj Renault nám ponúkol pár pohľadov na drivers parade.

Nedeľa 12:42

Video: Drivers parade...

Nedeľa 12:41

Lewis Hamilton počas prebiehajúcej drivers' parade.

Nedeľa 12:40

Jazdci pred pretekmi odkazujú, že na cestách treba spomaliť. Zachránite tak životy!

Nedeľa 11:51 V troch pretekoch, ktoré sa konali v Barcelone, mal jazdec štartujúci z druhého miesta lepší odpich ako držiteľ pole position. Lewis Hamilton by sa teda mal mať na pozore.
Nedeľa 10:08

Infografika: Pneumatiková situácia pred Veľkou cenou Španielska.

14.5.2017
Odporúčame ti