F1.sk F1.sk

Vettel: Ach, tá posledná šikana...
zdroj: TASR/AP

Vettel: Ach, tá posledná šikana...

Sebastian Vettel sa v závere španielskej kvalifikácie vypol k heroickému výkonu a rozbehol mimoriadne rýchle kolo, ale v nastúpenom trende nevydržal. V záverečnej šikane sa totiž dopustil chyby, zablokoval kolesá a netrafil "apex". Následne do vysielačky hlásil: "Mal som to, mal som to..."

Lewisovi Hamiltonovi takto podľahol o 51 tisícin sekundy, ale ani druhé miesto na štarte barcelonských pretekov nie je na zahodenie. "Na toto miesto chodím už tak dlho, odjazdil som tu množstvo okruhov a tá posledná šikana je pre mňa vždy akási ťažká," skonštatoval Vettel. "S prvou jazdou v Q3 som nebol úplne spokojný a vedel som, že mám na viac. Druhá bola až do poslednej šikany fakt dobrá, bolo to veľmi vyrovnané. Ale dobrá práca, Lewis."

Nemec mal pred kvalifikáciou nemalé problémy. V závere tretieho voľného tréningu odstavil svoje auto a keďže nebolo dostatok času na opravu súčastí pohonnej jednotky (vznikol problém s únikom vody, pozn. red.), muselo prísť k ich výmene. FIA informovala, že Vettel dostal štvrté turbo a tretiu jednotku MGU-H, z čoho dedukujeme, že zvyšné súčasti pohonu mal nasadené už v Rusku. Ide teda o akúsi pozliepanú pohonnú jednotku, ktorú malo Ferrari pre tento účel pripravenú.

Sebastian Vettel
TASR/AP

Je až neskutočné, že mechanici stihli výmenu realizovať za približne hodinu a pol. "Tímu patrí obrovská vďaka, pretože zmenu sme museli realizovať na poslednú chvíľu. Auto stihli pripraviť včas, takže tento úspech by som chcel venovať mechanikom. Vďaka patrí aj mechanikom Kimiho auta, ktorí takisto pomáhali. Grazie!"

"Je to neuveriteľné, ale výmenu stihli za menej ako dve hodiny. Keby ste videli, ako vyzerá to auto rozobraté; je tam množstvo súčiastok, ktoré treba odpojiť a znovu zapojiť. To, že ma poslali na trať, je zázrak. Bolo by fajn, keby som sa im za to odvďačil ziskom pole position, ale azda sa nám niečo veľké podarí zajtra."

Hovorilo sa aj o vylepšeniach, ktoré Ferrari prinieslo. Včera Vettel povedal, že nejde o kvantitu, ale kvalitu. "Aj my máme novinky. Niektoré vidíte, iné nie. Niektoré môžu byť aj menšie, ale auto je dobré. Už včera som cítil, že v našom stroji je toho dosť. Dnes sme to vyťažili, ale možno sa z neho dalo dostať aj o štipku viac. Dnes som mal omnoho lepší pocit ako včera," odkázal štvornásobný majster sveta.

Lewis Hamilton a Sebastian Vettel
TASR/AP

Zaujímavý bol aj Vettelov príbeh z prvej časti kvalifikácie. Inžinier Riccardo Adami mu oznámil, že auto má odstaviť. Zdalo sa, že motor nebol dobre nainštalovaný, no pretekár sa len opýtal "Si si istý?" a pokračoval v jazde. Fanúšikovia Ferrari istotne prežili ťažké okamihy, ale napokon sa nič nestalo a inžinier sa Vettelovi ospravedlnil. Vraj na to môže šliapnuť.

Seb si vydýchol, ale nebol sám, kto mal problémy. "Taký Lewis má pokojný víkend, ale aj Valtteri mal problémy. Sme dobre naladení, no Mercedes z môjho pohľadu ostáva favoritom," skonštatoval Sebastian Vettel, ktorý v nedeľu popoludní vyštartuje zo špinavšej časti trate. "Potrebujem perfektný štart, pretože inak bude moje druhé miesto v ohrození. Na tomto okruhu však máme aj množstvo sprievodných sérií a preto si nemyslím, že by moja strana mala priniesť až takú nevýhodu."

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk