Hamilton má španielsku pole, Vettela zdolal o 51 tisícin! Alonso skončil siedmy!
zdroj foto: TASR/AP

Hamilton má španielsku pole, Vettela zdolal o 51 tisícin! Alonso skončil siedmy!

Ladislav Király
13.5.2017

V kvalifikácii na Veľkú cenu Španielska sme opäť raz boli svedkami vyrovnaného boja. Ako víťaz z neho napokon vzišiel Lewis Hamilton, ktorý zdolal Sebastiana Vettela o 51 tisícin sekundy!

Šancu na pole position mali aj ich kolegovia, ale Valtteri Bottas a Kimi Räikkönen sa napokon museli uspokojiť s tretím a štvrtým miestom. Vyzerá to tak, že značné pokroky dosiahli v Red Bulle Racing, pretože Max Verstappen a Daniel Ricciardo sú síce "len" na piatom a šiestom mieste, ale ich strata na lídrov je omnoho menšia.

Nuž a o najväčší šok včasného popoludnia sa postaral domáci matador Fernando Alonso, ktorý to s tragicky nespoľahlivým monopostom MCL32 z dielne McLarenu-Honda dotiahol na siedme miesto. Z ôsmej priečky vyštartuje Sergio Pérez (Force India), z deviatej Felipe Massa (Williams) a z desiatej Esteban Ocon (Force India).

Viac o priebehu kvalifikácie sa dočítate v nižšie priložených komentároch vybraných z rubriky PITSTOP.

Dodajme, že Veľká cena Španielska sa začne v nedeľu o 14.00 h.

Výsledky:Prvé fotografie:


Vettel, Hamilton a Bottas
TASR/AP

Vettel, Hamilton a Bottas
TASR/AP

Sebastian Vettel a Lewis Hamilton
TASR/AP

Lewis Hamilton
TASR/AP


Fernando Alonso
TASR/AP

Fernando Alonso
TASR/AP


Pitstop
Nedeľa 19:27

Video: Dajme si ešte malý návrat ku kvalifikácii, pretože toto porovnanie kvalifikačných kôl Lewisa Hamiltona a Sebastiana Vettela je vskutku parádne.

Sobota 15:12

Grid Girls momentálne do hľadiska vystreľujú tričká. Niekoľko ich tam poslali aj najlepší jazdci. Veľmi príjemné zavŕšenie kvalifikačného dňa.

Sobota 15:10

Veľmi pekné gesto: Will Buxton v priamom prenose vyspovedal aj domáceho hrdinu Fernanda Alonsa.

Sobota 15:08

Traja najlepší jazdci poskytujú rozhovory priamo na hlavnej rovinke pred tribúnou.

Sobota 15:08

Vo Ferrari vládne spokojnosť.

Sobota 15:02 Záznam nám ukázal, že Vettel spravil v poslednej šikane malú chybičku. Možno práve kvôli nej stratil pol desatinky sekundy.
Sobota 15:02 Tak toto bolo mimoriadne vyrovnané. 1. Hamilton, 2. Vettel +0,051s, 3. Bottas +0,224s, 4. Räikkönen
Sobota 15:00 V prvom sektore záverečného ostrého kola sú najrýchlejší jazdci Ferrari! Druhý a tretí sektor však nezvykli mať najlepší...
Sobota 14:55 Sebastian Vettel naznačil, že na hlavnej rovinke prišiel jeho ERS o výkon akosi predčasne. Svojich ľudí žiadal o to, aby sa na vec pozreli.
Sobota 14:53 Nuž tak chlapci z Mercedesu na to opäť raz poriadne dupli. Lewis Hamilton je o 241 tisícin rýchlejší ako Valtteri Bottas, tretí Kimi Räikkönen stráca 290 tisícin a štvrtý Sebastian Vettel 512 tisícin sekundy. Bottas však spravil v závere kola pomerne vážnu chybu a ak to zvládne bez nej, môže ešte na Hamiltona zaútočiť.
Sobota 14:50 Na okruhu Catalunya sa nám už začala záverečná časť kvalifikácie, ktorá rozhodne o poradí v top 10.
Sobota 14:48

Video: Ovácie pre Fernanda Alonsa.

Sobota 14:46 Niki Lauda v aktuálnom rozhovore potvrdil, že medzi motormi druhej a prvej fázy, ktoré majú vo svojich autách Lewis Hamilton a Valtteri Bottas, nie je žiadny výkonnostný rozdiel. V rozhovore pre ORF to zdôraznil hneď niekoľkokrát.
Sobota 14:42

V Q2 vypadli Magnussen, Sainz, Hülkenberg, Grosjean a Wehrlein.

Sobota 14:41

Alonso postúpil do Q3, toto čakal len málokto! Bude to opäť najlepšie kolo jeho života? :)

Sobota 14:35 Fernando Alonso je po prvom ostrom kole v Q2 na desiatom mieste, stráca len 1,300 sekundy. Fíha!
Sobota 14:33 Hamilton je momentálne o 85 tisícin rýchlejší od Vettela a o 90 tisícin od Bottasa. Neuveriteľná vyrovnanosť. Räikkönen stráca 411 tisícin, ale v poslednom sektore spravil chybu. Inak by bol na úrovni spomínanej trojky.
Sobota 14:28 Medzitým sa nám začala druhá časť kvalifikácie, po ktorej sa opäť rozlúčime s piatimi najpomalšími jazdcami. Q2 potrvá do 14.40.
Sobota 14:25

Televízne kamery si opäť našli Kelly Piquetovú, priateľku Daniila Kvjata.

Sobota 14:19

V prvej časti kvalifikácie vypadávajú Ericsson, Palmer, Stroll, Vandoorne a Kvjat. Opäť raz zástupcovia piatich rôznych tímov! Tieto stajne podľa všetkého nemajú dosť dobré "dvojky", pretože situácia sa opakuje až príliš často.

Sobota 14:13 Okruh je vraj momentálne približne o šesť desatín sekundy pomalší ako v treťom tréningu - tak znejú zákulisné informácie.
Sobota 14:12

FIA potvrdila, že Sebastian Vettel dostal štvrté turbo a tretiu jednotku MGU-H. Ostatné súčiastky boli pravdepodobne tie, ktoré už nasadil v Rusku.

Sobota 14:08 Sebastian Vettel dostal ďalšiu informáciu, podľa ktorej je s autom všetko v poriadku a išlo o chybu tímu. Jemu sa to od prvej chvíle nezdalo a preto sa po príkaze odstaviť auto pýtal: "Ste si istí?"
Sobota 14:07

Romain Grosjean medzitým dostal šmyk a na chvíľu bol mimo trate, ale môže pokračovať.

Sobota 14:06 Neuveriteľné: Vettel dosiahol čas 1:20,939, s ktorým by mal bez väčších problémov postúpiť! Vracia sa do garáže, kde bude mať spolu so svojimi mechanikmi možno 20 minút čas na ďalšie úpravy.
Sobota 14:05 Vettel dostal po chvíli informáciu o "defaultnom" nastavení "Charlie 5-0". Spravil tak a zdá sa, že je všetko v poriadku!
Sobota 14:04 Následne prišla pre Vettela nová informácia, podľa ktorej sa má pokúsiť vrátiť do boxov.
Sobota 14:04 Sebastian Vettel dostal informáciu: "Stop the car, stop the car". Auto má teda odstaviť! On to však odignoroval a pokúša sa vrátiť do boxov!
Sobota 13:59

Posledné prípravy prebiehajú aj v Renaulte. Nico Hülkenberg by mohol mať na siedme miesto...

Sobota 13:55 Objavujú sa informácie o tom, že Ferrari dalo Vettelovi motor, ktorý využíval doposiaľ, takže nie nový kus. Potvrdené to však zatiaľ nemáme.
Sobota 13:52

Ferrari potvrdilo výmenu pohonnej jednotky aj so slovami "bravi ragazzi", takže všetko je v poriadku.

Sobota 13:44 Aktuálne informácie Sky Sports hovoria o tom, že auto Sebastiana Vettela je už naštartované. Výmena motora za hodinu a pol? Hmm...
Sobota 13:39

Takto vyzerajú najlepšie pozície jednotlivých jazdcov na štarte VC Španielska.

Sobota 13:23

V garáži Ferrari spojili sily všetci mechanici. Aj tí, ktorí sa venujú Kimimu Räikkönenovi, teraz pomáhajú s inštaláciou motora do auta Sebastiana Vettela.

Sobota 13:13 Ted Kravitz, Sky Sports: "Ferrari zaznamenalo na Sebastianovom aute únik vody a oznámilo mu, aby okamžite zastal. Nemali čas skúmať príčiny úniku, takže museli pohonnú jednotku vymeniť. Myslím si, že so stihnutím začiatku Q1 to bude veľmi tesné."
Sobota 13:07 Prvé správy hovoria o tom, že Sebastian Vettel dostane pred kvalifikáciou nový spaľovací motor (ICE). V treťom tréningu dostal nový a teraz dostane ďalší. Výmena je vraj "pre istotu". Novinár James Allen píše, že druhý motor bude preskúmaný a neskôr opäť použitý. Ferrari zjavne nechce nič riskovať.
Sobota 12:58 Po kvalifikácii na VC Španielska nás čaká novinka: jazdci budú poskytovať rozhovory priamo pred hlavnou tribúnou. Stane sa tak okamžite po Q3.
13.5.2017
Odporúčame ti