F1.sk F1.sk

Najviac peňazí od Manažmentu F1 dostane i v tomto roku Ferrari: 180 miliónov
zdroj: TASR/AP

Najviac peňazí od Manažmentu F1 dostane i v tomto roku Ferrari: 180 miliónov

Scuderia Ferrari, ktorá v minulom roku obsadila konečné tretie miesto, dostane v tomto roku od Manažmentu F1 (FOM) najviac peňazí. Môžu za to výhody, ktoré si tento tím zmluvne dokázal zabezpečiť. Majstrovský Mercedes dostane o deväť a vicemajstrovský Red Bull o devätnásť miliónov menej. Ale poďme pekne po poriadku.

Ako pripomína Autosport, celý princíp je postavený na tom, že všetky príjmy F1 týkajúce sa poplatkov za organizovanie veľkých cien, mediálnych práv, traťového sponzoringu a ďalších vecí, sú zozbierané do spoločnej kasy. V tomto roku sa predpokladá jej nárast na úroveň 1,83 miliardy dolárov. 

Z toho by mal byť zisk na úrovni približne 1,38 miliardy dolárov, čo bude o približne 3,5 percenta menej ako v minulom roku, pretože noví majitelia športu chcú v záujme budúceho nárastu ziskov viac investovať do marketingu. Budú mať teda vyššie náklady. Celkovo 68 percent zisku sa následne prerozdelí medzi jednotlivé tímy - malo by to byť 940 miliónov dolárov. Zvyšok ostáva majiteľom.

Peniaze budú na účty tímov prevádzané v deviatich mesačných platbách v apríli, máji, júni, júli, auguste, septembri, októbri a novembri tohto roku a následne v marci toho budúceho. Tam pôjde o dorovnanie zvyšnej sumy v okamihu, keď už budú účtovníci poznať presné čísla.

Celý proces delenia financií je veľmi komplikovaný a všetko je zatriedené do niekoľkých stĺpcov. Z prvého stĺpca dostanú všetky tímy, ktoré sa v posledných troch rokoch aspoň dvakrát dostali do konštruktérskej top 10, po 36 miliónov dolárov. Len Haas nedostane nič, pretože v hre zatiaľ nie je dosť dlho.

Druhý stĺpec delí financie hierarchicky podľa umiestnenia v šampionáte. Prvý Mercedes z neho dostane devätnásť percent, teda 97 miliónov, desiaty Sauber štyri percentá, teda trinásť miliónov. U Force Indie, Scuderie Toro Rosso, Renaultu, Sauberu a Haasu sa tuto výpočty končia - tieto stajne nemajú nárok na nič iné.

Lídri si však vyjednali aj iné zaujímavé výhody: Ferrari dostane na bonusoch ďalších 103 miliónov, Mercedes a Red Bull po 74, McLaren 30 a Williams 10. Keď si všetko spomínané porátame, Ferrari sa vyšplhá na 180 miliónov dolárov, Mercedes na 171, Red Bull na 161, McLaren na 97, Williams na 79, Force India na 72, Toro Rosso na 59, Renault na 52, Sauber na 49 a Haas na 19 miliónov dolárov.

S týmto delením vládne dlhodobá nespokojnosť, pretože malé stajne sa cítia znevýhodnené. Vezmime si napríklad skutočnosť, že Force India skončila medzi konštruktérmi len o pozíciu za Ferrari, ale dostane o 108 miliónov menej. 

Ak by sa delilo rovnomerne, tak by všetky stajne dostali po 94 miliónov a každý by bez väčších problémov prežil. Súčasná štruktúra je však zmluvne zmrazená až do roku 2020.

Viac vám už napovie priložená tabuľka:

delenie príjmov F1 pre rok 2017
Autosport.com

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk