F1.sk F1.sk

Prečo je pod autom Toro Rosso svetlo?
zdroj: Scuderia Toro Rosso

Prečo je pod autom Toro Rosso svetlo?

V Bahrajne sa jazdilo aj pod umelým osvetlením, vďaka čomu sa podarilo odhaliť netradičnú zaujímavosť. Pod monopostom Scuderie Toro Rosso bolo vidieť pomerne silné svetlo mieriace na asfalt. Na čo však slúži?

"Vysvetlenie je relatívne jednoduché: ide tu o optický senzor, ktorý meria rýchlosť auta voči asfaltu," píše Auto Motor und Sport. "Na rozdiel od senzorov dynamického tlaku (Pitotových trubíc, pozn. red.), ktoré sa nachádzajú nad prednou časťou auta, vedia optické prístroje merať nielen pohyb auta podľa pozdĺžnej osi, ale zbierajú aj dáta o priečnom zrýchlení."

V skratke povedané: senzor meria aj to, ako výrazne sa auto kĺže v zákrutách a nakoľko vykazuje aj bočný pohyb. "V kombinácii s ďalšími dátami týkajúcimi sa auta dokážu inteligentné programy vyrátať zmenu gripu asfaltu v priebehu víkendu a rovnako aj to, ako sa zmeny nastavenia alebo zmesi pneumatík premietnu do hraničnej úrovne priľnavosti," konštatuje zdroj.

Tento optický senzor na monoposte Toro Rosso pritom nie je nový a tím ho nasadzoval už počas testov v Barcelone. Následne sa však predpokladalo, že počas súťažných víkendov na aute nie je, no nebola to pravda. Tým pádom musí byť veľmi kompaktný a ľahký, takže nemá žiadny negatívny vplyv na celkový výkon auta.

Najnovšie z kategórie: Technika

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk