F1.sk F1.sk

Andretti skritizoval americkú novinárku za nepochopenie Alonsovej účasti na Indy 500
zdroj: Scuderia Ferrari

Andretti skritizoval americkú novinárku za nepochopenie Alonsovej účasti na Indy 500

V priebehu minulého týždňa sme sa dozvedeli o tom, že Fernando Alonso vynechá tohtoročnú Veľkú cenu Monaka a namiesto toho skúsi americkú klasiku Indianapolis 500. V jednom z rozhovorov priznal, že Michaela Schumachera už v počte majstrovských titulov netromfne, takže musí skúsiť niečo iné; k víťazstvu v Monaku a dvom majstrovským titulom F1 by chcel pridať triumfy na Indy 500 a na 24-hodinovke v Le Mans.

Agentúra Associated Press následne uverejnila stĺpček novinárky Jenny Fryerovej s názvom "A čo že Alonso ide na Indy 500?" Tá naznačovala, že radšej tam mali súťažiť Tony Stewart, Danica Patricková, prípadne Ricky alebo Jordan Taylorovci. Vraj by to bol väčší prínos ako Alonso. Ibaže štvornásobného šampióna IndyCar, víťaza Indy 500 a šampióna F1 Maria Andrettiho to rozhnevalo.

"Ide o základné nepochopenie motívov každého, kto je zapojený do tohto projektu," reagoval Andretti pre Motorsport.com. "Jednoznačne odmietam názory o tom, že toto všetko má byť len krok zameraný na publicitu. Nechápte ma zle, pretože pre publicitu IndyCar je to skvelé, ale to je len vedľajší produkt totálne legitímneho a právoplatného pokusu skvelého šampióna Fernanda Alonsa o víťazstvo v druhej 'časti' Triple Crown."

Američan súčasne zdôraznil, že jeho syn a majiteľ tímu, v ktorom bude Alonso súťažiť, Michael Andretti a ani šéf McLarenu Zak Brown by s týmto projektom nikdy nesúhlasili, ak by o Alonsových schopnostiach neboli stopercentne presvedčení.

"Naopak si myslím, že Alonsovi dlží ospravedlnenie," pokračoval na margo Fryerovej. "Pôvodná motivácia pre celú túto veci totiž vyšla od neho. Chcel to spraviť a nikdy by to nerobil len preto, aby nejaká séria získala publicitu alebo aby získal publicitu pre seba. Toto skutočne nepotrebuje. Robí to ako čistokrvný pretekár a nasleduje silnú tradíciu niektorých najlepších pretekárov F1, ktorí sa pokúsili o víťazstvo v Indy. Niektorí úspešne, iní menej. Osobne ma teší, že Indy naďalej má tú svoju auru..."

Andretti pripomenul aj Freyerovej slová o tom, že Alonso získal tituly v F1 v rokoch 2005 a 2006, žiadne preteky nevyhral už pár rokov a v troch tohtoročných podujatiach ani nebodoval. A zdôraznila aj skutočnosť, že v USA bude rovnako súťažiť s motorom Honda, na ktorý cez víkend tak nadával. Iba jej akosi ušla skutočnosť, že ide o celkom iný motor. 

"Ale no tak!" hneval sa Mario Andretti. "Každý predsa vie, aká je Formula 1. Keď nemáte auto, ktoré patrí medzi najlepšie, tak vyhrať jednoducho nemôžete. On ho nemá. ale stavím sa, že každý z jeho kolegov v F1 povie, že patrí medzi najlepších, ak aj nie je vôbec najlepší."

Majster sveta F1 z roku 1978 uznal, že Indy 500 by pomohol aj návrat Tonyho Stewarta či účasť Danici Patrickovej, ale Alonsov prípad je o niečom inom. Autorka vraj ignoruje fakty a "on tam určite nejde preto, aby 'predal nejaké lístky pre Indianapolis Motor Speedway', ako hovorí jej článok. Keď niekto povie, že 'Kto to vlastne je?' a 'Čo na ováloch dokázal?', tak je to nespravodlivý a musím povedať, že aj veľmi provinčný pohľad. Má lepšie predpoklady súťažiť na Indy ako ktorýkoľvek nováčik z niekoľkých posledných dekád!"

Najnovšie z kategórie: Andretti Mario

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk