F1.sk F1.sk

V piatok môže T-krídlam definitívne odzvoniť
zdroj: McLaren

V piatok môže T-krídlam definitívne odzvoniť

Na monopostoch Formuly 1 sa v tomto roku objavili aj neželané súčasti; sú vybavené tzv. žraločími plutvami či T-krídlami. Tvorcovia pravidiel sa pôvodne prerátali a nečakali, že dizajnérom nechali takýto priestor pre vymoženosti, ktoré do veľkej miery kazia estetický dojem.

Následne si to však všetci uvedomili a predstavitelia Red Bullu ešte pred sezónou žiadali zákaz žraločích plutiev. Dohoda však nepadla. Nedávno ho žiadali ostatné tímy a všetky sa aj zhodli, no Red Bull bol proti - táto stajňa má svoje auto už podľa všetkého s plutvou dobre zladené a nechce prísť o výhodu.

Avšak ohľadom T-krídel by sa niečo mohlo zmeniť. "Podľa našich informácií sa bude otázkou odstránenia týchto súčiastok v piatok v Ženeve zaoberať technická pracovná skupina," píše stránka Motorsport-Total.com. "Ak sa tímy zúčastnené tohto grémia zhodnú, tak bude hlasovanie Strategickej skupiny na utorňajšom stretnutí v Paríži len formalitou a T-krídel sa môžeme zbaviť už po troch podujatiach."

Technický šéf Williamsu Paddy Lowe si však zatiaľ nie je ničím istý: "Bude zaujímavé vidieť, čo sa stane." Ako ukázal priebeh čínskeho i bahrajnského víkendu, z T-krídla môže byť teoreticky aj bezpečnostná hrozba. Valtteri Bottas o neho dvakrát prišiel a úlomky v jednom z prípadov výrazne poškodili podlahu Red Bullu Maxa Verstappena.

"Nemyslím si, že tieto krídla toho tímom veľa prinášajú," zamyslel sa Robert Fernley z Force Indie. "Keď sa pozrieme na to, ako kmitajú, tak pochybujem, že skutočne smerujú vzduch na zadné krídlo."

Ak by sa technická pracovná skupina napokon dohodla, teoreticky by sme bez T-krídel vraj mohli jazdiť už v Rusku. "Ak sa dohodnú, vieme to realizovať veľmi rýchlo," dodal Fernley.

Najnovšie z kategórie: FIA

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk