F1.sk F1.sk

Vettel opäť udrel: Bahrajnské víťazstvo ho posunulo do čela majstrovstiev!
zdroj: TASR/AP

Vettel opäť udrel: Bahrajnské víťazstvo ho posunulo do čela majstrovstiev!

Víťazstvo na Veľkej cene Bahrajnu ukoristil Sebastian Vettel, ktorý do pretekov vstupoval z tretieho miesta. S Lewisom Hamiltonom si poradil hneď na štarte, Valtteriho Bottasa predstihol počas výjazdu bezpečnostného auta. V Sachíre sme napokon videli veľmi zaujímavú zápletku, ktorá sa skončila červenou radosťou.

Ako druhý prišiel do cieľa Hamilton, ktorý to vôbec nemal jednoduché. Počas výjazdu bezpečnostného auta na vstupe do boxov pribrzdil Daniela Ricciarda a dostal päťsekundový trest, okrem toho sa niekoľko kôl trápil za pomalším Bottasom. Mercedes napokon až dvakrát uplatnil tímovú réžiu a vymenil pozície svojich jazdcov (v oboch prípadoch v prospech Hamiltona), no Angličanovi to nestačilo. Na Vettela sa v závere dotiahol na rozdiel niekoľkých sekúnd, ale v konečnom dôsledku už na víťazstvo nemal žiadnu šancu.

Víťaz včerajšej kvalifikácie Bottas sa prepadol na konečnú tretiu priečku a nevyzeral práve šťastne. Od svojho tímu určite bude žiadať vysvetlenie, prečo musel pustiť Hamiltona - z pohľadu fanúšika to však bolo celkom priehľadné a pochopiteľné rozhodnutie orientované na jedinú reálnu šancu na boj o víťazstvo. 

Štvrtý skončil Kimi Räikkönen, ktorého dvanásť bodov pomohlo Ferrari k návratu na prvé miesto konštruktérskeho poradia; Mercedes momentálne stráca tri body. Piate miesto vybojoval Daniel Ricciardo z Red Bullu, ktorého kolega Max Verstappen mal smolu a vypadol po poruche bŕzd. 

Tímové rádio Sebastiana Vettela po prejazde cieľom

Pekné šieste miesto patrilo Felipemu Massovi z Williamsu, siedme Sergiovi Pérezovi z Force Indie. Posledné tri bodované priečky si podelili Romain Grosjean, Nico Hülkenberg a Esteban Ocon.

Viac o priebehu pretekov sa dočítate v nižšie priložených správach z rubriky PITSTOP. Najbližšia veľká cena sa uskutoční o dva týždne v ruskom Soči.

Výsledky:


Pohár jednotlivcov: Vettel 68 bodov, Hamilton 61, Bottas 38, Räikkönen 34, Verstappen 25, Ricciardo 22, Massa 16, Pérez 14, Sainz 10.

Pohár konštruktérov: Ferrari 102, Mercedes 99, Red Bull 47, Force India 17, Williams 16, Toro Rosso 12, Haas 8, Renault 2.

Video: Talianska hymna pre víťazné Ferrari.

Vysielačka Sebastiana Vettela po prejazde cieľom.

Traja najlepší už stoja na pódiu a počúvajú nemeckú hymnu, po ktorej bude nasledovať talianska. Hmm, tak Vettel si počas nej aj "schumacherovsky" zadirigoval.

Sebastian Vettel už vystúpil z auta, opäť predviedol svoj "egyptský tanec" a momentálne sa teší s ľuďmi z Ferrari.

Sebastian Vettel vstupuje do posledného kola, pred Lewisom Hamiltonom vedie o približne päť sekúnd.

Fernando Alonso má opäť problém! Stalo sa tak dve kolá pred koncom a ostatní jazdci ho predbiehajú. Vzápätí zahlásil: "Engine problem, box now." Snaží sa teda vrátiť do boxov.

Tri kolá pred koncom vedie Vettel pred Hamiltonom o 6,794 sekundy. Ak sa nestane nič vážne, tak by mu to už malo stačiť.

Nuž tak Charlie Whiting prižmúril obe oči a ostalo to pri dvoch žltých vlajkách. Komisári stihli odpratať auto Marcusa Ericssona a Sebastian Vettel si akiste vydýchlo! Ak by sme mali safety car, prišiel by o náskok!

Marcus Ericsson má poruchu prevodovky a pri trati zastal veľmi zle. Nie je vylúčené, že uvidíme safety car!

Hamilton dostal informáciu o tom, že Vettel už predstihol dve pomalé autá, ale čakajú ho ďalšie tri. Ak však Hamilton bude chcieť útočiť na víťazstvo, musí týchto jazdcov predbehnúť aj on.

Hamilton stiahol v 47. kole 674 tisícin, v 48. 968 tisícin a v 49. kole 1,839 sekundy! Vettel pred chvíľou narazil na pomalých jazdcov a aj preto stratil. Vedie ešte o 9,8 sekundy.

Mercedes potvrdil, že Bottas to zahral tímovo a Hamiltona pustil pred seba!

Chris Medland, F1 Racing: "Bottas pustil Hamiltona, pred zákrutou zvoľnil."

Hamilton dostal informáciu o tom, že Vettel narazí na jazdcov, ktorí strácajú celé kolo. Môže ho to spomaliť.

Hamilton sa v predposlednej zákrute 47. kola bez problémov dostal pred Bottasa! Teraz je pred ním už len Vettel a k dispozícii má ešte deväť kôl! Na Vettela stráca trinásť sekúnd. Vydržia jeho pneumatiky v takejto forme?

Hamilton stiahol v posledných štyroch kolách na Vettela 1,4s, 1,4s, 1,1s a 1,3s. Vzápätí dostal informáciu od Petra Bonningtona: "Máme tempo na to, aby sme to dnes vyhrali!"

Druhý Bottas momentálne stráca na Vettela 11,2 a tretí Hamilton 14,1 sekundy. Štvrtý Räikkönen zaostáva o 25, piaty Ricciardo o 34 sekúnd.

Hamilton stiahol na Bottasa v poslednom kole dve sekundy, rozdiel momentálne predstavuje len 4,9 sekundy. Sťahuje však aj Vettela, ktorý je ešte o 15 sekúnd pred ním! Do konca ostáva dvanásť kôl.

Hamilton sa pýta, prečo dostal softy. Inžinieri mu odpovedali, že podľa nich sú lepšie. A aj príklady ostatných jazdcov ukázali, že softy dnes idú lepšie ako supersofty.

Lewis Hamilton prichádza do boxov a dostáva softy. Stál tam 8,9 sekundy a padol na tretie miesto. Na druhého Bottasa stráca celých desať sekúnd, na Vettela 20!

Fernando Alonso je opäť poriadne nahnevaný a hundre. Inžinier mu povedal, že uvažuje o pláne B a opýtal sa ho na stav pneumatík. Alonso odpovedal: "Robte čo chcete."

Kimi Räikkönen si vo vysielačke poriadne zanadával a doslova si vyžiadal zastávku v boxoch. Napokon ju aj absolvoval a dostal softy. Na príklade Sebastiana Vettela vidíme, že sú značne rýchlejšie.

Sme v 38. kole a Hamilton naďalej neprichádza do boxov. Ak sa pokúsi vydržať s aktuálnymi softami, tak veľa nevyhrá... jeho tempo ide rapídne nadol. V predchádzajúcom kole stratil na Vettela 1,114 sekundy. Každé kolo viac ako sekunda.

Hmm, v 36. kole nadelil Vettel Hamiltonovi až 1,462 sekundy!

Piaty Bottas stráca na Hamiltona len 22 sekúnd, takže ak Lewis príde do boxov a odstojí si svoj päťsekundový trest, Fín pôjde pred neho.

Vettel sa bez väčších problémov dostal pred Räikkönena a je druhý. Stráca 15 sekúnd ale na Hamiltona v poslednom kole stiahol 1,139 sekundy!

Hamilton vedie o 14 sekúnd pred Räikkönenom, o 16 pred Vettelom, o 21 pred Ricciardom, o 22 pred Bottasom a o 26 pred Massom. Sme v 35. kole z celkového počtu 57.

Sebastian Vettel sa posťažoval na problémy so supersoftami a v 34. kole si prišiel pre softy! Nemusí sa však ničoho báť, pretože Bottas pred chvíľou prezul na softy a momentálne je jasne najrýchlejším jazdcom - je o pol sekundy rýchlejší ako Hamilton.

Video: Fernando Alonso predstihol Jolyona Palmera.

Lewis Hamilton je momentálne najrýchlejší a stratu na Sebastiana Vettela stiahol na 4,8 sekundy. V posledných kolách bol lepší o 158, 617 a 173 tisícin sekundy, takže zo svojej straty ukrajuje celkom rázne. Problém je však v tom, že v boxoch ho ešte čaká päť trestných sekúnd.

Sme v 31. kole a Valtteri Bottas je v boxoch. Dostáva softy, s ktorými to musí potiahnuť až do cieľa.

Video: Takto sa Lewis Hamilton dostal pred Valtteriho Bottasa.

Sebastian Vettel dostal informáciu, že musí ostať koncentrovaný, pretože toto je rozhodujúca fáza pretekov. Lewis Hamilton ho v posledných dvoch kolách stiahol o 384 a 355 tisícin sekundy.

David Coulthard: "Ak to chce Mercedes vyhrať, tak to musia dotiahnuť do cieľa s jedinou zastávkou v boxoch."

Valtteri Bottas: "Zadné gumy sa mi prehrievajú, dúfam že so softami to potom bude lepšie."

Hamilton sa v prvej zákrute dostal pred Bottasa, ale na Vettela stráca 6,4 sekundy! Ak skutočne prišlo k tímovej réžii, tak pomerne neskoro.

Fernando Alonso: "Ešte nikdy vo svojom živote som nesúťažil so slabším výkonom." Španiel pridal aj slová o tom, že na začiatku rovinky mal pred súperom 300-metrový náskok, ale ten ho aj tak predbehol.

Kimi Räikkönen predstihol Felipeho Massu a je štvrtý! Potreboval by sa držať Lewisa Hamiltona, ktorého ešte čaká päťsekundový trest.

Sebastian Vettel medzitým od inžiniera dostal informáciu o tom, že Mercedes vymení pozície svojich jazdcov, takže Bottas pustí Hamiltona dopredu - zatiaľ sa tak ale nedeje.

Hamilton sa sťažuje na to, že Bottas je pred ním veľmi pomalý a ak ho nepustí, Vettel mu ujde.

Video: Takéto súboje sme videli po odjazde safety caru.

Lewis Hamilton bol potrestaný piatimi trestnými sekundami! Spomaľovanie Daniela Ricciarda teda nebolo v súlade s pravidlami a počas ďalšej zastávky v boxoch si chvíľu postojí.

Stoffel Vandoorne dnes ani nevyštartoval a dianie sleduje len takto z garáže.

Ricciardo prišiel o pozíciu voči Hamiltonovi, ale vzápätí ho predstihli aj Massa s Räikkönenom. Netušíme či nemá nejaký problém.

Video: Takto Hamilton spomaľoval Ricciarda a je prešetrovaný. Stalo sa tak ihneď po výjazde safety caru.

Hamilton sa po reštarte okamžite dostal pred Ricciarda a aj Bottas útočil na Vettela, ale nevyšlo mu to!

Video: Carlos Sainz vs Lance Stroll.

Komisári majú prácu: Hamilton na vstupe do boxov spomalil Ricciarda a je prešetrovaný.

aktuálne poradie: Vettel, Bottas, Ricciardo, Hamilton, Massa, Räikkönen, Hülkenberg, Ericsson, Pérez, Grosjean.

Jazdci prichádzajú do boxov! Mercedes si povolal oboch svojich pretekárov, ale Valtteri Bottas tam stál viac ako šesť sekúnd a Lewis Hamilton musel čakať na jeho vybavenie! A aj Hamilton stál napokon vyše šesť sekúnd, pretože pre množstvo prichádzajúcich áut sa z boxov nemohol pohnúť!

Medzitým bol v boxoch Kimi Räikkönen, ktorého mechanikom to však trvalo viac ako štyri sekundy.

Žlté vlajky! Verstappen skončil v bariére štvrtej zákruty! Po chvíli zahlásil: "Problém s brzdami!"

Red Bull kopíruje stratégiu Ferrari a povoláva Maxa Verstappena! Holanďan dostal opäť supersofty. Vettel už medzitým predbehol Péreza a v tejto chvíli je deviaty.

Sebastian Vettel prišiel do boxov veľmi skoro! Žeby skúšal undercut? Na trať sa však vrátil až na dvanástom mieste a pred sebou má len tri sekundy voľnej trate. Max Verstappen vzápätí žiada niečo podobné!

Kevin Magnussen odstupuje! Pretekár Haasu odstavil svoje auto v ôsmej zákrute - momentálne tam máme žlté vlajky.

Štvrtý Verstappen hlási, že je rýchlejší ako Hamilton, ktorý jazdí pred ním. To sú teda poriadne šoky!

Lance Stroll z Williamsu bol už v boxoch. Stalo sa tak v deviatom kole, takže dosť skoro.

Räikkönen na vstupe do ôsmeho kola zaútočil na Massu a dostal sa pred neho! Pomohlo mu aj DRS.

Valtteri Bottas dostal informáciu o "prehrievaní", ale zatiaľ to nie je nič strašné. Sme v šiestom kole, Vettel je na ňom nalepený a na Vettelovi je zasa Hamilton.

Bottas zatiaľ nie je príliš rýchly a všetci jazdci sú zoradení vo vláčiku. Čakáme na pokusy o útok.

Takýto záber sa nám naskytol po prejazde cieľom prvého kola. Autá sú vo vláčiku, Bottas sa zatiaľ nevzďaľuje.

ŠTART! Prvé miesto si udržal Bottas, druhý je Vettel, tretí Hamilton, nasledujú dva Red Bully v poradí Max Verstappen, Daniel Ricciardo. Šiesty je Felipe Massa a Kimi Räikkönen padol až na siedmu priečku.

Jazdci vyrazili do zahrievacieho kola. Osemnásti majú supersofty, Marcus Ericsson zo Sauberu to skúsi so softami.

Teplota vzduchu má momentálne 27 stupňov a je jednoznačne najchladnejšie z doterajšieho priebehu víkendu. Asfalt má 30 stupňov Celzia.

Stoffel Vandoorne nebude štartovať! Éric Boullier potvrdil, že má rovnaký problém ako počas celého víkendu: zlyhala jednotka MGU-H. Otázka stojí tak, ako dlho vydrží auto Fernanda Alonsa.

Pohľad na štartový rošt pätnásť minút pred štartom.

Jeden z členov tímu Renault dnes absolvuje posledné preteky s týmto zoskupením a na rozlúčku si chlapci dali spoločnú fotografiu.

Pol hodiny pred štartom bola otvorená pitlane a autá sa mohli presunúť na štartový rošt.

Riaditeľ pretekov Charlie Whiting vraj vyslal svojho technického delegáta Jo Bauera na inšpekciu podozrivej flexibilnej podlahy Ferrari. Informovalo Sky Sports.

Kevin Magnussen a Valtteri Bottas sa počas drivers parade takto pozhovárali.

Niekoľko pohľadov na prebiehajúcu drivers parade.

Video: V tíme Sauber si na poslednú chvíľu ešte raz preverili zastávku v boxoch.

Potvrdené: Carlos Sainz dostal kompletne novú pohonnú jednotku, teda všetkých šesť súčastí. Fernando Alonso má nový spaľovací motor, turbo, jednotku MGU-K i MGU-H. Stará mu ostala len batéria a kontrolná elektronika.

Pneumatiková situácia pred VC Bahrajnu vyzerá takto.

Sebastian Vettel pred VC Bahrajnu: "Podľa mňa by nikto nemal podceňovať autá Red Bullu. Viem si predstaviť, že uvidíme vzrušujúci boj troch tímov, teda Mercedesu, Red Bullu a nás."

Video: Aktuálny pohľad do bahrajnského padoku.

Video: Andrew Benson z BBC upozorňuje, že tento vietor prinesie na trať značné množstvo piesku. Do štartu ostávajú ešte štyri hodiny.

Najnovšie z kategórie: Bahrajn

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk