F1.sk F1.sk

F1 plánuje distribuovať tony informácií, aj fanúšikovia budú expertmi z boxových múrov
zdroj: Pirelli

F1 plánuje distribuovať tony informácií, aj fanúšikovia budú expertmi z boxových múrov

Noví majitelia Formuly 1 zo spoločnosti Liberty Media plánujú niekoľko veľmi zaujímavých zásahov, vďaka ktorým by si to fanúšikovia na okruhoch mohli užiť omnoho viac. Ross Brawn tvrdí, že digitálne platformy ponúkajú doslova neuveriteľné možnosti a dajú sa využiť rôzne aplikácie a neskôr možno i virtuálna realita.

Veľmi zaujímavý pohľad na tieto záležitosti priniesla stránka Motorsport.com, podľa ktorej sú niektoré veci realizovateľné ľahšie a niektoré ťažšie. Dokonca ani taká samozrejmosť ako WiFi dnes na okruhoch Formuly 1 samozrejmosťou vlastne vôbec nie je a aj novinári si za pripojenie musia poriadne priplatiť. Len tak pre zaujímavosť, počas testov v Barcelone nás jeden deň WiFi vyšiel na 15 eur.

Brawn pripomenul, že tímy Formuly 1 generujú obrovské množstvo informácií, ktoré sú napokon dostupné len ľuďom na boxových múroch. Jeho myšlienka spočíva v tom, aby si fanúšikovia mohli vybrať "level", na ktorom chcú participovať.

"V posledných troch rokoch som šport sledoval len ako televízny nadšenec a veľmi mi chýbala možnosť ísť hlbšie a hlbšie do toho, čo sa v pretekoch deje," povedal Angličan. "Bol som zvyknutý na prostredie boxového múra, kde som mal k dispozícii všetky informácie a bol som zásobovaný aj analýzami svojich expertov. Mal som teda vytvorený celistvý obraz."

"Predstavte si, že by ste mali k dispozícii všetky tie informácie, ktoré majú stratégovia na boxovom múre. Vedeli by ste sa rozhodnúť pre okamih zastávky v boxoch. Všetko by ste si to simulovali, rozhodli by ste sa pre zastávku a pracovali by ste na tom. Vieme sprístupniť potrebný program tak, aby ho ľudia mohli využívať na vlastné predpovede. K dispozícii by boli profily pneumatík, trvanie zastávky, pozície áut i odstupy medzi nimi. Pitstop by ste si teda naplánovali aj sami a podľa mňa by to bolo fascinujúce."

"Keby sa takto zapájali všetci fanúšikovia, tak si viete predstaviť, aké množstvo názorov by sme vedeli vyzbierať a aká debata by sa rozbehla. No a toto je len príklad jedného aspektu pretekárskeho športu, pretože k dispozícii je omnoho väčšie množstvo informácií, ktoré sú dostupné. Tímy vykonávajú obrovské analýzy týkajúce sa správania áut, nedotáčavosti, pretáčavosti, opotrebovania bŕzd. Ak by sme prelomili túto bariéru a uvoľnili informácie, tak by si to podľa mňa veľké množstvo nadšencov vychutnávalo tak v priamom prenose, ako aj spätne zo záznamu," skonštatoval Ross Brawn.

Bývalý odborník tímov Benetton, Ferrari či Mercedes okrem toho potvrdil, že technické možnosti by nám dnes umožnili realizovať aj takýto krok. K dispozícii je totiž spoločnosť Tata Communications, ktorá počas víkendu v Číne oslávila sto veľkých cien spolupráce s Formulou 1. Jeden z problémov by však mohol spočívať v schopnosti presvedčiť tímy. Boli by ochotné vzdať sa tajnosti svojich informácií?

"Treba myslieť na celkové dobro. V niektorých oblastiach by sme nemali byť až takí súťaživí. Vieme, že sa navzájom chceme poraziť, ale túto bariéru potrebujeme prelomiť a namiesto toho si uvedomiť, že tu chceme vybudovať niečo omnoho väčšie. A ak to budeme robiť všetci, nikto nebude v nevýhode a ani vo výhode. Pamätám sa, že s vysielačkovou komunikáciou to bolo rovnaké. Tímy nechceli, aby išla do prenosov, ale dnes je to veľmi zaujímavý aspekt pretekov a už o tom nikto ani nepremýšľa," zdôraznil Brawn.

Prvé testy nových myšlienok by vraj mohli byť realizované už v priebehu tejto sezóny a ostré nasadenie môže prísť už v budúcom roku. Ross Brawn potvrdil, že niektoré "kúsky prídu už v priebehu tohto ročníka". 

A čo spomínané WiFi, ktoré je Tata schopná realizovať "v priebehu hodín", no Bernie Ecclestone to odmietal? "Už to bude, rozhodne to bude. Pracujeme na tom," potvrdil Ross Brawn. "Všetky tie veci, o ktorých som hovoril - sledovanie pretekov a chápanie stratégie, navrhovanie zastávok v boxoch... ak by ste to mohli robiť priamo na tribúne cez svoje mobilné zariadenie? Veď si len predstavte, aké skvelé by to bolo!"

Najnovšie z kategórie: Liberty Media

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk