F1.sk F1.sk

Fernley: Liberty by sa mala zamerať na obmedzenie výdavkov tímov
zdroj: Force India

Fernley: Liberty by sa mala zamerať na obmedzenie výdavkov tímov

Nové vedenie Formuly 1, americká spoločnosť Liberty Media, má záujem o vyrovnanie síl štartového roštu aj po finančnej stránke, čo si určili ako jednu zo svojich priorít. Nejde len o férovejšie rozdelenie príjmov, ale aj o určité obmedzenie rozpočtov, za čo už niekoľko sezón bojujú hlavne menšie a nezávislé tímy.

„Ako všetci viete, Force India bola v posledných dvoch rokoch veľkým kritikom toho, čo sa deje v tomto športe a občas sme na to boli takmer úplne sami. V tomto zmysle je teda dobré, že to čo sme pravidelne opakovali počas posledných dvoch rokov začína byť v centre diania. Tri veci, ktoré by sme chceli dosiahnuť, je dostať náklady pod kontrolu, lepšie distribuovať príjmy a tieto dva faktory nám umožnia lepšie konkurenčné súboje,“ povedal zástupca šéfa Force Indie Bob Fernley pre Motorsport.com.

„Ak by z toho mohol byť prepracovanejší systém franšízy, to sú tie tri veci, ktoré sa snažíme dosiahnuť. A vyzerá to tak, že všetky sú na zozname Liberty a to je pre nás veľmi povzbudzujúca informácia. Najväčšia príležitosť v súčasnosti teraz plynie z možnosti kontrolovať náklady. Ak sa vám podarí toto, znížite potrebu míňať peniaze a tým pádom znížite aj potrebu získavať viac z príjmov,“ vysvetľuje Fernley.

„Takto môžete získať aj lepšiu konkurencieschopnosť, čo zas znamená, že jazdci budú znovu dôležitým faktorom a znovu sa prejaví hlavne talent – strane sa z nich najlepšia komodita a to je niečo, k čomu chceme, aby celý tento šport smerovali. To je filozofia, ktorú si už určitú chvíľu udržiavame.“

Brit však pripomína, že v budúcnosti by najvyššou prioritou Liberty Media v oblasti financovania kráľovskej kategórie motoristického športu malo byť hlavne delenie príjmov, ktoré dnes vo veľkom nahráva najlepšej trojici na čele s Ferrari, ktoré dostáva ešte približne sto miliónov eur navyše.

„Musíte si uvedomiť, že finančné modely sa vo Formule 1 zmenili. V minulosti to bolo tak, že primárnym zdrojom vašich príjmov boli peniaze od sponzorov a k tomu ste si mohli pridať nejaké príjmy od FOM, teraz je to presne naopak – hlavným zdrojom vašich príjmov je podiel od FOM a sponzorské peniaze sú tie, ktoré sú pridaným bonusom. To je niečo, na čo sa zabudlo a práve preto je kľúčové, aby bolo rozdelenie príjmov o niečo férovejšie,“ dodáva Fernley.

Najnovšie z kategórie: Bob Fernley

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk