F1.sk F1.sk

Wolff: Prvýkrát v histórii sa pravidlá zmenili tak, aby boli autá rýchlejšie
zdroj: Mercedes

Wolff: Prvýkrát v histórii sa pravidlá zmenili tak, aby boli autá rýchlejšie

Formula 1 vstupuje do novej éry a väčšina fanúšikov dúfa, že bude omnoho vyrovnanejšia ako tá predchádzajúca. V rokoch 2014 až 2016 držal opraty vo svojich rukách tím Mercedes a za normálnych okolností mohli zvíťaziť len jeho jazdci Lewis Hamilton a Nico Rosberg. Atraktívnosti športu by jednoznačne pomohlo, ak by sa toto spektrum favoritov rozšírilo.

"Formula 1 vôbec prvýkrát zmenila pravidlá tak, aby boli autá rýchlejšie," skonštatoval športový šéf Mercedesu Toto Wolff v oficiálnom preview Mercedesu pred VC Austrálie. "Máme tu aj nový manažment, ktorý hľadá možnosti, ako šport popohnať vpred. Nuž a aj v našom tíme nastali signifikantné personálne zmeny (odchod Nica Rosberga či Paddyho Lowa, pozn. red.), takže za nami sú nepochybne náročné zimné mesiace. Na druhej strane však boli aj vzrušujúce."

Rakúšan ďalej pripomenul, že "cieľom nových pravidiel bolo postaviť generáciu monopostov F1, ktoré budú najrýchlejšie v histórii tohto športu. Pohľad na výsledky z testov ukazuje, že by sme to mali dosiahnuť. Doposiaľ sme tento krok ešte nikdy nerobili, takže ide o radikálnu zmenu. Autá sme okrem toho postavili tak, aby vyzerali atraktívnejšie a spektakulárnejšie."

Priaznivci motoristického športu sa vraj majú na čo tešiť, pretože autá vyzerajú na trati doslova brutálne. "Z pohľadu fanúšika - a časť zo mňa bude navždy fanúšikom - je to vskutku výnimočné. Každý pravý fanúšik motoršportu si ich jednoducho musí pozrieť," povedal Wolff, ktorý v ďalšej fáze rozhovoru vyzdvihol vzťah svojej novej jazdeckej dvojice tvorenej Lewisom Hamiltonom a Valtterim Bottasom.

Zdôraznil, že obaja sa rešpektujú a sú voči sebe kamarátsky nastavení. "Čaká ich vzrušujúce obdobie, pretože s novými autami to bude poriadna fyzická výzva. Počas testov mohli obaja pocítiť enormné G-preťaženia a na novú výzvu týkajúcu sa roku 2017 sa tešia."

"K zmene pravidiel sme pristúpili s veľkým odhodlaním. V posledných troch rokoch sme síce boli veľmi úspešní, ale pravidlá boli stabilné. Ešte žiadny tím si nikdy neudržal výhodu aj počas veľkej zmeny pravidiel," pripomenul Toto Wolff. "Pri nových pravidlách začína každý s nulou na bodovom konte. Každému tímu to ponúka možnosti, ale aj riziká. Stačí sa pozrieť späť na rok 2009, aká nepredpovedateľná vie byť Formula 1. Brawn bol na hrane zániku, ale napokon získal titul."

Žiadneho zo súperov preto nie je možné podceniť. "Všade je plno veľmi šikovných ľudí. Vo svojich oblastiach sú to najlepší odborníci na svete. My sme počas zimy odviedli najlepšiu prácu, na akú sme mali a ak v Melbourne nebudeme najrýchlejší, tak je to o odpovedaní si na otázku, prečo sa tak stalo a čo je potrebné spraviť preto, aby sme sa vrátili na vrchol..."

"V Barcelone sme mali možnosť vidieť, že rozdiely medzi tímami na čele sa zmenšili. Uvidíme, ako to dopadne v Melbourne, pretože naďalej nevieme, kto mal aké množstvo paliva, akú váhu alebo aké nastavenie výkonu," dodal Toto Wolff.

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk