F1.sk F1.sk

Renault nevylučuje návrat k motorom minulosti
zdroj: Renault Sport F1

Renault nevylučuje návrat k motorom minulosti

Formula 1 a Formula E sa podľa výkonného riaditeľa Renaultu F1 Cyrila Abiteboula nemôžu uberať podobnou cestou. Poslanie elektrickej série je celkom jasné a jej cesta je vymedzená, no miestami sa zdá, že ak sa bude Formula 1 uberať cestou automobilového priemyslu, musí konvergovať práve k Formule E. To však nie je správne, pretože by si mala zachovať svoju identitu.

Už zavedenie hybridných motorov, ktoré máme na scéne od roku 2014, bolo krokom smerom k cestnej relevantnosti. "F1 treba vnímať v širšom kontexte aj s Formulou E a vytrvalostným súťažením," povedal Abiteboul pre Motorsport.com. "Musíme sa postarať o to, aby tu každá z týchto kategórií bola za niečo celkom jednoznačné."

"V Renaulte sme na tom tak, že v rovnakom čase sme v F1 i v FE a medzi oboma týmito formulovými sériami vidíme obrovský rozdiel. Podľa mňa by nebolo správne, ak by všetky tieto veci konvergovali jedným smerom. Nemalo by význam mať rôzne formulové série na podobnej báze, nebolo by to udržateľné," upozornil Francúz.

Prezident FIA Jean Todt nedávno povedal, že sa nemôžeme vrátiť k hlučnejším motorom minulosti. Traja zo štyroch výrobcov, ktorých dnes máme na scéne, by vraj odišli - môžeme sa domnievať, že myslel na Hondu, Mercedes a Renault. 

Abiteboul to však nevidí takto prísne a jednoznačne. Výrobcovia sú vraj otvorení možným riešeniam. "Nemáme žiadnu rozhodujúcu preferenciu pre jednu architektúru motora, ktorá by predbehovala druhú. Návrat späť by mohol byť náročný, ale sme otvorení a nechcem tu začať vyslovovať žiadne hrozby..."

Situáciu vraj treba komplexne posúdiť a potom sa rozhodnúť, čo bude ideálne z hľadiska budúcnosti. "Možno dospejeme k tomu, že Formula 1 nemusí byť relevantná z hľadiska cestnej premávky. V tom prípade sa však musí pripraviť na stratu finančnej podpory zo strany ľudí, ktorí si myslia, že F1 musí byť cestne-relevantná. A tu nejde len o výrobcov áut, ale aj o dodávateľov paliva."

"Komunikujeme s množstvom rôznych partnerov, ako napríklad Microsoft, ktorý je tu pre iné príčiny. Formula 1 sa totiž uberá smerom, ktorý nemusí byť relevantný nevyhnutne pre cesty, ale pre spoločnosť ako takú. Všetko to musíme zohľadniť," dodal Cyril Abiteboul.

Najnovšie z kategórie: Ostatné série

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk