F1.sk F1.sk

Horner tvrdí, že noví majitelia F1 už nedovolia takú dominantnosť Mercedesu
zdroj: Red Bull Content Pool

Horner tvrdí, že noví majitelia F1 už nedovolia takú dominantnosť Mercedesu

V posledných troch sezónach Mercedes totálne ovládol dianie v F1 a za toto obdobie vyhral viac ako 50 veľkých cien. Šéf Red Bullu Racing Christian Horner verí, že toto obdobie sa definitívne skončilo. Na druhej strane dúfa aj v to, že noví majitelia športu zo spoločnosti Liberty Media by už niečo podobné nedovolili.

"Je fakt nepríjemné uvažovať o tom, že by to tak malo byť aj v ďalších troch rokoch," povedal Horner v rozhovore pre The Guardian. "Noví majitelia F1 vedia veľa o robení skvelej šou, pre ktorú je potrebná dobrá a zdravá konkurencia. Pochopiteľne to nemožno spraviť umelo, ale dosť by ma prekvapilo, ak by umožnili také obdobie totálnej dominantnosti ako v posledných troch rokoch."

Predtým počas štyroch rokov vládol Red Bull, ale sezóny 2010 a 2012 boli vyrovnané a napínavé až do posledných metrov posledných pretekov. O víťazstvá navyše bojovalo viacero rôznych tímov, takže to zväčša nebolo také zlé ako v poslednom období. 

"Ak by Mercedes opäť dominoval, bolo by to pre šport zlé. Ale ako zabrániť tomu, aby sa to opakovalo, to neviem. Nebolo by správne niekoho umelo spomaľovať. Jednoducho musíme tvrdo makať a vďaka tomu ich dostať pod tlak," skonštatoval Brit. "Ak by sme začali uplatňovať nejaké penalizácie, tak to by už nebola Formula 1. Skončili by sme s umelými obmedzeniami, ktorými by sme to chceli napraviť, ale fanúšikom by sa to nepáčilo."

Jeden z nástupcov Bernieho Ecclestona, ktorý má pomôcť vyriešiť tento problém - Ross Brawn - si uvedomuje, že je to do veľkej miery o peniazoch. Veľké tímy ich majú veľa a malé málo, takže sotva môžeme očakávať vyrovnanosť. "Z hľadiska financií vládne fakt veľká disparita," skonštatoval Brawn, ktorý má však kvôli súčasným zmluvám až do roku 2020 zviazané ruky.

Z hľadiska úvah o pomere síl bol Horner do istej miery opatrný, ale má favorita. "Mercedes je ten tím, ktorý musia ostatní zdolať," zdôraznil Christian Horner. "Hamilton je v ich stajni de facto jednotka a je to hlavný favorit. Ferrari bolo v minulom roku spiacim obrom, ale zdá sa, že sa už prebúdzajú..."

Najnovšie z kategórie: Christian Horner

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk